آبشار دودوزن گیلان؛ تجلی شکوه طبیعت

ایرانگردی

آبشار دودوزن با قدمتی بالغ بر ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال، در درون جنگلی در شهرستان شفت قرار دارد و از زیباترین آبشارهای گیلان محسوب می‌شود.

«آبشار دودوزن» (Doodvazan Waterfall) در فاصله ۲۴ کیلومتری شهرستان «شفت» استان گیلان و در منطقه کوهستانی و ییلاقی سیاهمزگی قرار دارد. این شهرستان از شمال شرق به شهرستان رشت، از جنوب و جنوب شرقی به استان زنجان و شهرستان رودبار، از غرب به شهرستان فومن و صومعه‌سرا محدود می‌شود.

پوشش جنگلی انبوه، چشمه‌های آب، رودخانه پرآب و خروشان و همچنین آب‌وهوای خنک باعث شده است که از این آبشار به‌عنوان یکی از زیباترین آبشارهای گیلان نام ببرند. در ادامه‌ی این مقاله از بروکجا قصد داریم اطلاعات بیشتری از این پدیده‌ی طبیعی شگفت‌انگیز در اختیارتان قرار دهیم.

منبع عکس: خبرگزاری فارس (عکاس: حسین مرصادی)

آب آبشار دودوزن از چشمه دودوزن تامین می‌شود و سپس زمین‌های روستای پایین‌دست را آبیاری می‌کند. در رابطه با ارتفاع این آبشار پژوهش‌های دقیقی صورت نگرفته؛ اما ارتفاع آن حدود ۵۴ متر تخمین زده شده‌ است. همچنین بر اساس تحقیقات زمین‌شناسی، این آبشار چیزی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال قدمت دارد.

قرارگیری این آبشار در میان انبوهی از بافت‌های جنگلی، یکی از دلایل زیبایی آن است

قرارگرفتن این آبشار در میان انبوهی از بافت‌های جنگلی را می‌توان یکی دیگر از دلایل زیبایی آن برشمرد.

زمانی که برای رسیدن به آبشار از جاده‌های اصلی شفت عبور می‌کنید، دیدنی‌ها و زیبایی‌های طبیعی تازه شروع می‌شود و هر قدر که جلوتر می‌روید، زیبایی‌های بیشتری در جلوی چشمانتان قرار می‌گیرد.

آبشار دودوزن خرمکش

منبع عکس: اینستاگرام @negarak1368

در طول مسیر رسیدن به آبشار، صدای جوش‌وخروش رودخانه‌ای که از آبشار سرچشمه می‌گیرد، یک موسیقی جادویی برایتان می‌نوازد. گذر از مسیر سنگ‌فرش و راه‌پله‌ای آن، نشان از ورود به اعماق دره‌ای دارد که آبشار را در خود جای داده است. محلی‌ها در این گذر فصلی برای خود درآمد کسب می‌کنند؛ پخت انواع کاکا، نان گردویی و فروش آلوچه‌های ترش و ملس و عطر چای محلی که روی زغال داغ دم کشیده است، هر مسافری را به وجد می‌آورد. 

منبع عکس: خبرگزاری فارس (عکاس: حسین مرصادی)، خبرگزاری میزان، جام جم آنلاین (عکاس: علیرضا یونسی)، خبرگزاری آنا (عکاس: وحید خدادادی)، سایت تابناک گیلان

صدای خروشان آب از ته دره شنیده می‌شود؛ اما تا کل دره را پایین نروید، نمی‌توانید زیبایی آبشاری را که از دل یک کوه صخره‌ای به پایین می‌ریزد، تماشا کنید. گفته می‌شود که در اصل نام آبشار «دود وزن» است. «وزن» در تالشی یعنی چیزی که فرو می‌ریزد. در واقع آب این آبشار در فصل‌های بارش به‌قدری زیاد است که با فشار از ارتفاع به پایین می‌ریزد و تمام فضای اطراف را مثل دود می‌پوشاند.

حتما بخوانید
موزه مردم شناسي عشاير آذربايجان، اولین موزه عشایر شناسی ایران

تفریح‌های آبشار دودوزن 

آبشار دودوزن

منبع عکس: خبرگزاری آنا (عکاس: وحید خدادادی)

با برپاکردن پیک‌نیک و نشستن در کنار همسفرانتان می‌توانید روزی بسیار خاطره‌انگیز را برای خود رقم بزنید. طبیعت پیرامون آبشار، دارای مناظر چشم‌نوازی است که شما را به ثبت تصاویر ترغیب می‌کند.

در صورت تمایل می‌توانید در منطقه‌ی آبشار دودوزن آبتنی کنید. به همین منظور حتما هنگام سفر به این منطقه چند دست لباس همراه خودتان ببرید تا بتوانید با خیال راحت تنی به آب بزنید.

اگر کفش و قدرت بدنی مناسب دارید رفتن به کنار دیواره آبشار را تجربه کنید. همچنین می‌توانید در حوضچه‌ی پایین آبشار شیرجه بزنید و لحظه‌های دلپذیری را برای خود بسازید. از آنجا که در کف این حوضچه ممکن است سنگ‌های تیزی وجود داشته باشد؛ حتما با کفش وارد آب شوید.

آبشار دودوزن خرمکش

منبع عکس: خبرگزاری آنا (عکاس: وحید خدادادی)

یکی از قسمت‌های جالب‌توجه در محوطه‌ی آبشار، وجود یک پل چوبی است که امکان عبور از عرض رودخانه را برایتان فراهم می‌کند. می‌توانید روی این پل بایستید و از تماشای آبشار با نمایی متفاوت لذت ببرید.

بهترین زمان سفر به آبشار دودوزن

آبشار دودوزن

منبع عکس: خبرگزاری میزان

اگر می‌خواهید به آبشار دودوزن سفر کنید، فصول بهار و تابستان بهترین زمان است؛ چراکه این منطقه به‌دلیل کوهستانی‌بودن، همیشه آب‌وهوای خنک و تقریبا سردی دارد. البته این منطقه در پاییز هم زیبایی‌های خودش را دارد و تماشای جلوه‌ی رنگارنگ آن خالی از لطف نیست؛ اما در فصل زمستان به‌دلیل یخ‌زدگی و بارش برف، شرایط سفر کمی سخت می‌شود.

امکانات رفاهی آبشار دودوزن

آبشار دودوزن خرمکش

منبع عکس: جام جم آنلاین(عکاس: علیرضا یونسی)

در منطقه‌ی خرم و خرم‌کش مغازه‌های زیادی همچون چند باب کبابی محلی، قهوه‌خانه، فروشگاه مواد غذایی و میوه، فروشگاه‌های محصولات دامی به‌خصوص پنیر و عسل و یک مسجد بزرگ وجود دارد. در کنار آبشار نیز سرویس بهداشتی و همچنین قسمتی به‌عنوان نمازخانه در نظر گرفته شده است. این منطقه به‌دلیل فاصله کوتاه با مرکز استان، در ایام تعطیل و آخر هفته مملو از جمعیت می‌شود.

حتما بخوانید
اصفهان در یک نگاه

منبع عکس: خبرگزاری میزان، خبرگزاری فارس (عکاس: حسین مرصادی)، جام جم آنلاین (عکاس: علیرضا یونسی)

گردشگران برای تأمین اقلام غذایی مورد نیاز خود می‌توانند از بوفه‌ی کوچک اطراف آبشار، خوراکی‌ و آب معدنی و غذاهای محلی تهیه کنند.

مسیر دسترسی به آبشار دودوزن

آبشار دودوزن خرمکش

منبع عکس: خبرگزاری آنا (عکاس: وحید خدادادی)

اگر می‌خواهید از تهران به‌سمت گیلان حرکت کنید و قصد سفر به غرب این استان را دارید، می‌توانید در دوراهی رشت-سنگر، از خروجی سنگر وارد جاده فومن شوید. با گذر از این جاده، به شهرهای غرب گیلان خواهید رسید که در ابتدا صومعه‌سرا و سپس شفت قرار دارد. بعد از آن با پشت سر گذاشتن بلوار کشاورز این شهر و ورود به جاده‌ی نصیر محله به سیاهمزکی، در مسیر آبشار قرار می‌گیرید. تقریبا حدود دو کیلومتر مانده به روستای توسه، روستای خرم‌کش را مشاهده خواهید کرد. پس از دیدن تابلوی خرم‌کش تقریبا باید ۱۵۰۰ متر دیگر جلو بروید تا مسیر آسفالته تمام شود. بعد از آن خودروی خود را پارک کنید و بقیه مسیر را که سنگ‌فرش است، با پای پیاده طی کنید.

آبشار دودوزن

منبع عکس: خبرگزاری فارس (عکاس: حسین مرصادی)

تا چند سال پیش، بعد از پل، جاده‌ی آسفالته‌ای وجود نداشت و طبیعت‌دوستان، جاده‌ی خاکی و پیچ‌های تند کوه را پیاده طی می‌کردند. حدود ۱۰ سال قبل، مسیر منتهی به آبشار را پله‌‌گذاری کردند تا دسترسی به آن آسان شود؛ هرچند که ایجاد راه‌های دسترسی مناسب، بلای جان طبیعت شده است.

این محل برای افراد دارای معلولیت جسمی، سالمندان و افراد دارای محدودیت‌های حرکتی مناسب نیست

با توجه به مسیر دسترسی به آبشار می‌توان گفت که این محل برای افراد دارای معلولیت جسمی، سالمندان و افراد دارای محدودیت‌های حرکتی مناسب نیست.

  • آدرس: استان گیلان، ۲۴ کیلومتری شفت، منطقه خرم‌کش

جاذبه‌های نزدیک به آبشار دودوزن

آبشار دودوزن خرمکش

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم

پس از اینکه از آبشار دودوزن دیدن کردید، بازدیدی هم از جاذبه‌های نزدیک به آن داشته باشید تا سفری تمام عیار به گیلان را تجربه کنید. شفت، شهرستانی است که دورتادورش را روستاها فراگرفته‌‌اند، جنگل و کوه از یک طرف و شالیزارهای برنج و باغ‌های چای از سوی دیگر، هر یک از روستاهای شفت را زیبا کرده‌اند. از پرطرفدارترین این روستا می‌توان به دوبخشر، گیلده، کمسار، سیاهمزگی، شالما، سفیدمزگی، بیالوا، چماچا، کاظم آباد، صیقلان، بداب، درودخان، چناررودخان، طالقان، چوبر، ویسرود، جیرده و پده اشاره کرد.

حتما بخوانید
گردشگری کشاورزی؛ ایده‌ای نو برای معیشتی پایدار

روستای سیاهمزگی

سیاهمزگی از روستاهای شفت است که پنیر معروفی به نام پنیر سیاهمزگی دارد که یکی از پنیرهای کم‌نظیر در ایران از نظر طعم و مزه محسوب می‌شود. منطقه‌ی زیبا و البته بسیار وسیع سیاهمزگی، محیط بسیار خوبی برای گذراندن یک روز تعطیل و خوش برای تفریح خانواده‌ها است و از همین رو گردشگران زیادی دارد. 

روستای امام‌زاده ابراهیم

روستای امام‌زاده ابراهیم یکی از روستاهای بسیار زیبای گیلان است که در کنار لذت بردن از آرامش و هوای عالی روستا می‌توانید به جاذبه‌های این ییلاق زیبا نیز سر بزنید. این روستا در فاصله ۴۶ کیلومتری آبشار دودوزن خرم‌کش قرار دارد.

قلعه رودخان

قلعه رودخان در ۲۰ کیلومتری شهر فومن قرار دارد و قدمت آن به دوران ساسانیان برمی‌گردد. به‌دلیل ارزش تاریخی، معماری زیبا و موقعیت قرار گیری‌اش، در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این روستای دیدنی در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری آبشار دودوزن خرم‌کش قرار گرفته است.

دهکده چوبی شفت

مرقد امامزاده ابراهیم(ع) از فرزندان امام موسی(ع) و برادر امام رضا(ع)، در ۳۰ کیلومتری شفت و در دهستان چوبر قرار دارد. مسیر دسترسی به این امامزاده نیز بسیار دیدنی و زیبا است. دهکده‌ی زیبای امامزاده ابراهیم(ع) شهرت زیادی دارد و از جاذبه‌های گردشگری و زیارتی گیلان محسوب می‌شود. معماری خاص خانه‌های این روستا با ساختمان‌های چندطبقه‌ی چوبی و رنگی سبب شده است که این منطقه شهرت جهانی پیدا کند.

بقعه امام‌زاده اسحق(ع)

بقعه‌ی امام‌زاده اسحاق(ع) و خواهرش خیرالنسا در ارتفاع بیش از ۱۰۰۰ متری از سطح دریا و بر نوک قله سیاه‌کوه در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان شفت و منطقه‌ای ییلاقی واقع شده است. پوشش جنگلی و خانه‌های چوبی مسیر امام‌زاده، این منطقه را دیدنی کرده‌اند.

استخر طبیعی چماچا

استخری طبیعی در روستای چماچا از توابع شهرستان شفت قرار دارد که می‌تواند مقصد بعدی سفر گردشگران باشد. چماچا از روستاهای بسیار قدیمی این شهرستان به شمار می‌رود که در نهضت جنگل جزو پایگاه‌ جنگلی‌ها بود.

عکس کاور از خبرگزاری فارس (عکاس: حسین مرصادی)منبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
قلعه جوشین، یکی از قلعه‌های تاریخی شهرستان ورزقان

قلعه ی جوشین (به ترکی آذربایجانی: جوشین قالاسی) یکی از قلعه‌های تاریخی شهرستان ورزقان در شمال استان آذربایجان شرقی است که در منطقه قره داغ (ارسباران) قرار دارد. قلعه جوشین در ۳۵ کیلومتری غرب ورزقان و ۳۰ کیلومتری شرق خاروانا و در ۴ کیلومتری روستای جوشین و در منطقه‌ای کوهستانی و سخت‌گذر در بالای یک کوه مرتفع صخره‌ای قرار گرفته‌است. قلعه جوشین با …

ایرانگردی
دیدنی های زواره؛ زادگاه کاوه آهنگر

زواره از شهرهای تاریخی و کویری استان اصفهان است که از توابع اردستان محسوب می‌شود و همچنان معماری اصیل ایرانی را حفظ کرده است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۵/۲۲ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۱۲ به‌روزرسانی شده است. در شمال استان اصفهان، در جنوب کویر نمک شهرستان اردستان …

ایرانگردی
منطقه ی تاریخی -گردشگری قلعه علی بیگ

قلعه علی بیگ در نوار مرزی ارس و در دل منطقه بکر و زیبای کمتال (کنتال – کمتال) واقع شده است. قلعه در منطقه حفاظت شده قرار دارد و گفته می‌شود وقتی در زمان فتحعلی شاه قاجار، منطقه خاروانا توسط روس ها اشغال شد شخصی به نام علی بیگ از …