آبشار نوژیان خرم آباد؛ مرتفع‌ترین آبشار لرستان

ایرانگردی

آبشار زیبای نوژیان که در نزدیکی شهر خرم‌آباد واقع شده است با ۹۵ متر ارتفاع، یکی از بلندترین آبشارهای ایران و مرتفع‌ترین آبشار استان لرستان است. 

نسخه پیشین این مقاله در تاریخ ۱۳۹۵/۰۲/۰۹ توسط راضیه شاهوردی نوشته شده است.

بدون شک با شنیدن نام استان لرستان به یاد آبشارهای خروشان و تماشایی آن خواهید و خیلی‌ها برای دیدن این جاذبه‌های دیدنی راهی این منطقه می‌شوند. یکی از آبشارهای بی‌نظیر لرستان، آبشار زیبای نوژیان است که در نزدیکی شهر خرم‌آباد قرار دارد. این آبشار با ۹۵ متر ارتفاع، یکی از بلندترین آبشارهای ایران و مرتفع‌ترین آبشار استان لرستان است. همچنین آبشار نوژیان از آثار طبیعی و ملی کشور محسوب می‌شود که در سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی و ملی به ثبت رسیده است.

اگر اهل ماجراجویی و سفر به مناطق زیبای طبیعی هستید و به دیدن آبشارها هم علاقه دارید، با بروکجا همراه باشید.

هرآنچه برای بازدید از آبشار نوژیان باید بدانید:

آبشار نوژیان کجاست؟

منبع عکس: lorestan.mcth

آبشار نوژیان، پس از آبشار بیشه یکی از مشهورترین آبشارهای لرستان است و از بهترین جاهای دیدنی خرم آباد به شمار می‌رود.

این آبشار در ۳۸ کیلومتری جاده‌ی کمربندی خرم‌آباد، در جنوب‌شرقی این شهر یعنی بخش پاپی واقع شده است و با ۹۵ متر ارتفاع و عرض تاج پنج متر، بلندترین آبشار استان لرستان است. آبشار نوژیان بین دو کوه تاف (در شرق و جنوب‌شرقی) و هشتاد پهلو (در جنوب و جنوب ‌غربی) و در نزدیکی روستایی قدیمی به همین نام قرار گرفته است.

معنی نوژیان

معنی نوژیان

منبع عکس: lorestan.mcth

آبشار نوژیان در فصل بارندگی پرآب است و عرض آن بیشتر و در فصل‌های بی‌آبی عرض آن کم می‌شود. به‌علت همین تغییر شکل آبشار است که قدیمی‌ها اسم آن را «نوژیان» یعنی «آبِ زنده» گذاشته‌اند.

نوژیان، آبشاری بلند و مرتفع

آبشار نوژیان

منبع عکس: lorestan.mcth

تماشای آبشاری بلند و زیبا در دل طبیعت بسیار دل‌انگیز و و دل‌چسب است؛ به‌ویژه گر مسیری طولانی را نیز تا رسیدن به آن طی کرده باشید آن وقت صدای شنیدن رقص بازی آب و صخره خستگی را از تنتان بیرون می‌برد.

حتما بخوانید
هتل ایران کیش؛ از هتل های لوکس و پنج ستاره کیش

آب این آبشار از چشمه‌های بالادست تأمین می‌شود. در سمت راست آبشار نوژیان رودخانه‌ی کوچکی وجود دارد که آب آن نیز از چشمه‌های متعدد همین منطقه تأمین می‌شود. این آب‌ها در ادامه‌ مسیر خود، به رودخانه‌ی سزار می‌ریزند. آب رودخانه‌های این منطقه مناسب پرورش ماهیان سردآبی مثل قزل‌آلا است و در مناطق پایین‌تر از آبشار حوضچه‌‌های پرورش ماهی وجود دارد.

یکی از مواردی که آبشار نوژیان بابت آن شهرت دارد، وجود گیاهان دارویی در اطراف خود آبشار و بالای کوه تاف است که باعث می‌شود مردم زیادی تنها به همین علت به این منطقه سفر کنند. کسانی که به این آبشار سفر می‌کنند، می‌توانند از گردشگاه جنگلی نوژیان هم دیدن کنند که بالای کوه تاف قرار دارد.

آبشار نوژیان به آبشارهای وارک و هفت چشمه گریت نزدیک است و بعد از دیدن نوژیان می‌توانید به آنجا نیز سری بزنید.

بهترین زمان دیدن آبشار نوژیان

آبشار نوژیان

عکاس: علی دهقان

بهترین زمان برای سفر به این منطقه، دو فصل بهار و تابستان است؛ چراکه آب این آبشار از چشمه‌‌های طبیعی بالادست تأمین می‌شود و به همین علت در بهار پرآب‌تر است؛ اما هرچه به اواخر تابستان نزدیک می‌شویم (به‌خصوص در ایام خشک‌سالی)، از میزان آب و زیبایی این آبشار کاسته خواهد شد و گاهی اوقات هم به‌کلی به خواب زمستانی فرو می‌رود.

نکات قابل‌توجه قبل از سفر

آبشا نوژیان لرستان

عکاس: علی دهقان

  • توجه داشته باشید که آبشار نوژیان و گردشگاه جنگلی آن فاقد هرگونه امکانات رفاهی مثل رستوران و فروشگاه است؛ پس مانند سفرهای کوهستانی، همه‌ی خوراکی‌ها و وسایل لازم را با خودتان ببرید.
  • با اینکه آب آبشار از چشمه‌ها می‌آید و گواراست؛ اما طبق اصول بهداشتی حتماً آب تمیز و سالم نیز با خودتان داشته باشید.
  • نزدیک‌ترین پمپ بنزین از آبشار نوژیان ۴۲ کیلومتر فاصله دارد، پس بررسی کنید که به‌اندازه‌ی یک مسیر ۸۰ کیلومتری (رفت و برگشت) بنزین دارید.
  • برای افراد ماجراجو و باتجربه که اهل اتراق شبانه در طبیعت هستند، با حفظ نکات ایمنی و محیط‌زیستی،  اقامت در آبشار نوژیان تجربه‌ی دل‌پذیری خواهد بود. البته به‌دلیل امکان وجود حیوانات وحشی بهتر است تنهایی این کار را نکنید.
حتما بخوانید
ریگ شتران یا رباط خان، کویری خفته در قلب ایران

مسیر دسترسی به آبشار

فاصله آبشار نوژیان تا خرم آباد روی نقشه گوگل مپ

فاصله‌ آبشار نوژیان از پلیس راه سه‌راهی خرم‌آباد-بروجرد-دورود، ۵۲ کیلومتر است. اگر از پلیس راه در جاده‌ی کمربندی خرم‌آباد حرکت کنید، پس از طی ۱۴ کیلومتر، تابلوی آبشار نوژیان را در سمت راست جاده خواهید دید. از این سه راهی به‌سمت چپ بپیچید. حال وارد جاده‌ای کوهستانی و زیبا می‌شوید که در میان جنگل‌های بلوط قرار گرفته است. از ابتدای سه‌راهی تا آبشار دقیقا ۳۸ کیلومتر راه است که ۳۲ کیلومتر آن آسفالت و شش کیلومتر آخر خاکی است، البته این مسیر ۶ کیلومتری شوسه قابل طی کردن با ماشین است. اما باید حسابی مراقب باشید، چون علائم راهنمایی و رانندگی هشداردهنده و گاردریل در آن وجود ندارد و پیچ‌های تندی هم منتظر شما هستند. اما اگر عجله ندارید، حتما با آرامش رانندگی و سعی کنید تا حد امکان مسیر را پیاده طی کنید تا از زیبایی‌های راه لذت ببرید.

کسانی که از سمت اهواز می‌آیند، باید پنج کیلومتر مانده به خرم‌آباد، بعد از اینکه تابلوی شهر بروجرد را دیدند وارد کمربندی شوند و ۱۰ کیلومتر در آن برانند تا تابلوی آبشار نوژیان را ببینند و بعد در مسیر گفته شده حرکت کنند. برای کسانی که از خرم‌آباد حرکت می‌کنند (مثل کرمانشاهی‌ها که مستقیم از شمال وارد خرم‌آباد می‌شوند)‌ باید بلوار اصلی را تا انتهای جنوبی شهر طی کنند و بعد به‌جای عبور از زیرگذر میدان امام حسین (شقایق)، آن را به‌سمت چپ بپیچند تا به کمربندی برسند و ادامه‌ مسیر را مثل بقیه بروند.

جاهای دیدنی خرم آباد

قلعه فلک الافلاک

منبع عکس: آیدی Nojum4

حالا که به استان سرسبز و زیبای لرستان و شهر خوش آب و هوای خرم آباد سفر کردید در کنار بازدید از آبشار نوژیان از سایر جاهای دیدنی خرم آباد نیز دیدن کنید و خاطرات سفرتان را به این منطقه را زیباتر کامل کنید.

  • قلعه فلک‌الافلاک: از مهم‌ترین آثار تاریخی خرم آباد قلعه‌ تماشایی و دیدنی فلک الافلاک یا دوازده ‌بُرجی است که برفراز تپه‌ای مشرف به شهر ساخته شده است. این قلعه از آثار ملی کشور به شمار می‌رود.
  • منار آجری: مناره آجری خرم آباد در جنوب آب و در داخل پارک شقایق قرار دارد. قدمت این مناره به دوران اسلامی و احتمالاً قرن چهار هجری قمری می‌رسد.
  • سنگ‌نبشته‌ خرم‌آباد یا برد نوشته: این سنگ نبشته در خیابان شریعتی قرار دارد و متعلق به قرن شش هجری قمری است و دارای متنی به خط کوفی و فارسی است.
  • گرداب سنگی یا گرداوبردینه: در میدان تختی خرم آباد می‌توانید یکی از جاذبه‌های تاریخی و جالب این شهر را ببیند. این سازه آبی دورتادور چشمه‌ای فصلی است که در فصل بارندگی پر آب می‌شود و برای هدایت آب این بنا در شمال غربی شهر و در مجاورت خیابان هفده شهریور شهر خرم‌آباد پایین‌تر از میدان تختی قرار دارد.
  • دریاچه کیو: در وسط شهر خرم آباد دریاچه‌ای به نام کیو وجود دارد که به‌دلیل آبی و نیلی رنگ بودنش در زبان محلی به آن کیو می‌گویند. در سفر به این شهر حتماً از این دریاچه کوچک دیدن کنید.
  • مخمل‌کوه: یکی از مناطق تماشایی خرم آباد مجموعه توریستی مخمل کوه است که با طبیعت سرسبز و زیبا از مکان‌های گردشگری این شهر است. آبشار مخمل کوه و پارک جنگلی از دیدنی‌های مخمل کوه است.
حتما بخوانید
۱۰ فرصت عالی برای طبیعت گردی یک روزه در گرجستان

متن مورد نظر: مهرداد جمالی فیروز آبادی، آیدی (Ta tarsa و Meysam)

سخن پایانی

استان لرستان به‌دلیل طبیعت بکرش شهرت دارد. شاید این عدم وجود امکانات برای گردشگران غیرحرفه‌ای کمی سخت باشد؛ اما بدانید که با سفر به مناطق بکر به قلب حقیقی طبیعت سفر می‌کنید، تجربه‌ای که در عصر جدید، روزبه‌روز در حال نایاب‌تر شدن است.

آیا شما تابه‌حال به آبشار نوژیان سفر کرده‌اید یا قصد سفر به آن را دارید؟ تجربیات و نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

عکس کاور: علی دهقانمنبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
بازار سنتی اسکو ثبت شده بعنوان آثار ملی ایران

استان آذربایجان شرقی دارای جاذبه های گردشگری، باستانی و طبیعی بسیاری است که بازار اسکو شهرستان اسکو یکی از آثار تاریخی و دیدنی این استان می باشد. جاذبه ها را در ادامه این مطلب همراهی کنید. بازار اسکو مربوط به دوره قاجار است و در اسکو واقع شده و این …

ایرانگردی
دیدنی های سیاهکل؛ شهری سرسبز و زیبا از خطه شمال

سیاهکل با طبیعتی بکر و سرسبز، یکی از قطب‌های مهم گردشگری در استان گیلان است که گردشگران را از سراسر کشور به‌سوی خود می‌کشاند. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۵/۱۷ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۰۷ به‌روزرسانی شده است. گیلان از استان‌های پرجمعیت ایران است که از شمال به …

ایرانگردی
عمارت تاریخی پیرآباد، قدیمی ترین و زیباترین خانه ی خشتی شهر ایلخچی

عمارت پیر آباد مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان اسکو، بخش ایلخچی، شهر ایلخچی، منطقه پیر آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۹۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.  این عمارت حدوداً ۱۵۰ سال قبل و …