با تور مجازی از میدان نقش جهان اصفهان بازدید کنید

ایرانگردی

میدان نقش جهان، از میدان‌های منحصربه‌فرد ایران و یادگاری از دوران صفویه است. این میدان که به میدان شاه و امام نیز معروف است، در شهر زیبای اصفهان قرار دارد و از میراث جهانی ایران به شمار می‌رود.

با توجه به محدودیت‌های به وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا، شرایط سختی برای کسانی که سفر کردن، جزو اولویت‌های اصلی زندگی‌شان است ایجاد شده و امکان سفر رفتن و بازدید از مکان‌های تاریخی و سایر جاذبه‌های گردشگری مانند گذشته وجود ندارد. بنابراین بهترین راه، تورها و بازدیدهای مجازی است که خوشبختانه این امکان برای بسیاری از موزه‌ها و بناهای تاریخی، چه در ایران و چه در سایر کشورهای جهان، فراهم است.

حالا بروکجا در این مقاله قصد دارد تور و سفری مجازی به یکی از جاذبه‌های مهم کشور داشته باشد. و این‌بار شما را به اصفهان و بازدید مجازی از نقش جهان دعوت می‌کند. در این میدان‌گردی در نصف جهان همراه ما باشید.

میدان نقش جهان در تاریخ بهمن‌ماه ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال ۱۳۵۸، جزو فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. قدمت این میدان که به نام‌های میدان «شاه» و «امام» نیز شناخته می‌شود به دوران باشکوه صفویان و پادشاهی شاه عباس کبیر می‌رسد. این میدان، مستطیلی شکل و ابعاد آن ۵۶۰ در ۱۶۰ متر است که جايگاهی مناسب برای اجرای مراسم و آيين‌های بی‌شماری چون بازی چوگان، آتش‌بازی، رژه نظامی و جشن‌های ميهنی بوده است.

چهار طرف میدان نقش جهان، چهار بازار بزرگ سرپوشیده‌ای قرار گرفته که در روزگار صفويه هر يک به شغلی اختصاص داشت. همچنین در این میدان بناهای معروف و باشکوه عصر صفوی نیز مانند عالی قاپو، مسجد امام و مسجد شیخ لطف الله قرار دارند که در ادامه معرفی می‌شوند.

  • عالی‌قاپو: عالی قاپو در ضلع غربی میدان و مقابل مسجد شیخ لطف الله قرار دارد که در حقیقت، مکانی برای اقامت شاه عباس صفوی بوده است و وی مهمانان عالی رتبه و مهم را به این عمارت دعوت می‌کرد. در دوره‌ی صفویان، عالی قاپو به نام‌های «قصر دولت خانه» و «دولت خانه مبارکه نقش جهان» معروف بود.
  • مسجد امام: این مسجد که در ضلع جنوبی میدان واقع است در گذشته به نام‌های مسجد «مهدی»، «جامع»، «سلطانی»، «شاهی»، «جامع کبیر عباسی» و مسجد «شاه» معروف بوده و امروزه مسجد «امام» نامیده می‌شود. مسجد شاه از مهم‌ترین مساجد عصر صفوی محسوب می‌شود و از ویژگی‌های آن کاشی‌کاری بسیار زیبا و هنرمندانه، مناره‌های چهارگانه، نابرابری محور میدان با قبله و تصحیح آن در دهلیزهای ورودی و بازتاب صدا در زیر گنبد مسجد است.
  • مسجد شیخ لطف‌الله: این مسجد در سمت شرق میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو قرار دارد که از زیباترین بناهای این عصر به شمار می‌رود و فرمان ساخت آن به دستور شاه عباس کبیر صادر شد. در دوران صفويه آن را مسجد «صدر» و «فتح الله» نيز می‌ناميدند. از ویژگی‌های شیخ لطف الله و تفاوت آن با سایر مساجد این دوره آن است که دارای صحن و حیاط و مناره نیست. سر در مسجد به قلم ثلث «علیرضا عباسی»، خوش‌نویس معروف صفوی مزین شده است.
  • سردر قیصریه: در شمال ميدان امام و رو‌به‌روی مسجد امام، سردر قیصریه جای دارد و از آن جاكه از روی يكی از بناهای شهر قيصريه در آسيای صغير تركيه امروز ساخته‌ شده به این نام شناخته می‌شود. این سردر در گذشته راه اصلی ورود به بازار اصفهان بوده است و سه طبقه داشته که در حال حاضر دو طبقه از آن باقی مانده است. طبقه‌ی سوم این بنا در واقع نقارخانه بوده که در آن با صدای موسیقی، اوقات روز را اعلام می‌کرده‌اند. از زیبایی‌های این سردر نقاشی‌های «رضا عباسی»، مشهورترین نقاش عصر صفوی است که بر بالای آن چشم‌نوازی می‌کند.
حتما بخوانید
فرودگاه خرم آباد؛ معرفی فرودگاه های ایران

از طریق این لینک می‌توانید سفری مجازی به شهر اصفهان داشته باشید و از میدان باشکوه نقش جهان دیدن کنید.

منبع عکس: unesco.org

عکس کاور: امیر پاشاییمنبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
دیدنی های بروجرد؛ عروس زاگرس ایران در لرستان

بروجرد به‌دلیل داشتن طبیعتی کوهستانی، مزارع و مراتع سرسبز، آب و هوای مطلوب و جاذبه‌های گردشگری فراوان، به‌عنوان «عروس زاگرس» شناخته می‌شود. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۰۵ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۳ به‌روزرسانی شده است. بروجرد دومین شهر پرجمعیت و قطب صنعتی استان لرستان است که در …

راهنمای سفر دو روزه در شمال
ایرانگردی
راهنمای سفر دو روزه در شمال

خیلی وقت ها پیش می آید که می‌خواهیم در آخر هفته به شمال برویم. به خصوص که در آخر هفته ها ترافیک و جمعیت کمتری راهی شمال است. در اینجا شما را راهنمایی می کنیم که برنامه ریزی ایده آلی برای یک سفر دو روزه به شمال را انجام دهید. …

ایرانگردی
دیدنی های چالوس؛ از دریاچه ولشت تا پارک جنگلی نمک آبرود

چالوس از شهرهای سرسبز شمالی ایران است که جاذبه‌های طبیعی بکر و تاریخی متنوعی دارد. این شهر هرساله میزبان گردشگران بسیار داخلی و خارجی است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۱ به‌روزرسانی شده است. چالوس یکی از شهرهای کهن و سرسبز خطه شمال …