با تور مجازی از پاریس، شهر نورها دیدن کنید

سفر

ارنست همینگوی زمانی سفر به پاریس را تعطیلاتی توصیف کرده بود که همیشه در خاطر فرد می‌ماند؛ افراد زیادی در دنیا با این عقیده موافق هستند.

فرانسه یکی از معروف‌ترین کشورهای واقع در قاره‌ی اروپا است و پاریس نیز این شایستگی را دارد که محبوب‌ترین شهر در جهان لقب بگیرد. پاریس را به‌درستی شهر نورها نامیده‌اند. این نام‌گذاری به خاطر نورافشانی‌های فراوان آن نیست؛ چراکه در این صورت هر شهر بزرگی در جهان می‌تواند مدعی چنین عنوانی بشود. علت «شهر نورها» خواندن پایتخت فرانسه، مرکزیت این شهر برای آموزش، هنر و فلسفه به‌مدت قرن‌ها و نقش پیشروی آن در عصر روشنفکری است.

از شما دعوت می‌شود تا با تور مجازی بروکجا از دید یک پرنده به پایتخت فرانسه نگاه کنید. شاید تماشای این تور بتواند نکته‌ی جدید به دانسته‌های فعلی شما درباره‌ی پاریس بیفزاید و سفر به پاریس را نیز در فهرست برنامه‌های آینده‌ی شما جای دهد.

تور مجازی پاریس؛ پایتخت رویایی فرانسه

کلمه‌ی پاریس از کلمه‌ی لاتین «Civitas Parisiorum» ریشه گرفته است که به معنی «شهر پاریزی‌ها» است و اشاره به سکونتگاه اقوام «سلت‌» در جزیره‌ی «سیته» دارد. این جزیره، یکی از دو جزیره‌ی موجود روی رودخانه‌ی «سن» است و درست در قلب بخش تاریخی شهر پاریس قرار دارد. برخی از جاهای دیدنی پاریس از جمله کلیسای «نوتردام» و کلیسای «سنت شپل» روی جزیره‌ی سیته واقع شده‌اند. این جزیره از دوران باستان محلی شلوغ و پرجمعیت بوده و از همان زمان است که تاریخ پاریزی‌ها آغاز می‌شود.

پاریس همیشه شهری رویایی نبوده است. در قرون وسطی شهر «کی‌یف»، پایتخت اوکراین، نقش پررنگ‌تری در مقایسه با پاریس به عهده داشت. حتی گفته می‌شود که «آنا یاروسلاو»، دختر فرمانروای کیف، پس از ازدواج با پادشاه فرانسه و آمدن به پاریس به‌شدت افسرده شد. قرن سیزدهم را می‌توان قرن مهمی در تاریخ شکوهمندی پاریس دانست که تا دوران معاصر ادامه یافته است. به خاطر همین قدمت است که بناهای تاریخی بسیاری در پاریس وجود دارد؛ کلیسای نوتردام، موزه‌ی لوور، خیابان شانزلیزه، مولن روژ، منطقه‌ی لا دفانس، برج ایفل، مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو، پل الکساندر سوم، قصر بزرگ پاریس، پارک تویلری، موزه‌ی اورسای، میدان کنکورد، کلیسای سکره‌کر دو مون‌مارتر و خیلی از موارد دیگر از این دست جاذبه‌ها هستند. همه‌ی این بناهای تاریخی و جاهای دیدنی، پایتخت فرانسه را به‌نحوی آراسته‌اند که در نوع خود بی‌نظیر است.

قصه‌ی هرکدام از جاذبه‌های گردشگری پاریس، حکایتی مجزا از دیگری و داستانی هفتاد مَن کاغذ است. بهتر است به‌جای تکرار چندباره‌ی قصه‌ها، چند واقعیت خلاصه و حیرت‌آور درباره‌ی آن‌ها گفته شود. به‌عنوان مثال، دلیل ساخته شدن «کلیسای جامع نوتردام» در این ابعاد وسیع و بزرگ (۳۵ متر ارتفاع، ۱۳۰ متر درازا و ۴۸ متر پهنا) این ایده بود که همه‌ی پاریسی‌ها باید درون این کلیسا جای می‌گرفتند. اما تکمیل این بنا یک و نیم قرن به طول انجامید و پس از افزودن جزئیات نهایی به دکوراسیون داخلی آن، جمعیت پاریس به‌قدری زیاد شده بود که ایده‌ی اولیه نامربوط جلوه می‌کرد. اما این موضوع باعث نشد که نوتردام تبدیل به قلب معنوی و جغرافیایی پاریس نشود. لوور نیز مثال جالبی است. این موزه یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان است که در کاخ قدیمی پادشاه قرار دارد. این قصر طوری ساخته شده بود که یارای مقاومت در برابر حمله‌ی وایکینگ‌ها را داشته باشد.

حتما بخوانید
استفاده از بوئینگ بازنشسته ۷۴۷ برای آزمایش موتورهای نسل جدید

گالری عکس‌های پاریس؛ برای مشاهده‌ی عکس‌ها در اندازه‌ی واقعی روی آن‌ها کلیک کنید

در خیابان شانزلیزه‌ی امروزی هیچ نشانه‌ای از دشت و مزرعه دیده نمی‌شود؛ بلکه تنها یک خیابان عریض و طویل با ۱,۹۱۵ متر درازا و ۷۰ متر پهنا است. این محل در قرن شانزدهم مردابی بود که پادشاهان فرانسه در آن اردک شکار می‌کردند. این نام از دوران انقلاب فرانسه برای این خیابان به یادگار مانده است. کلمه‌ی شانزلیزه یا معادل آن در زبان فرانسوی (Champs Élysées) دارای ریشه‌ای یونانی است و به معنی کشتزارهای زیبایی است که در ساحل «اوشن ریور» وجود دارند و اسب‌های موردعلاقه‌ی خدایان در پایان زندگی پرافتخار خود به آنجا می‌روند. تنها ویژگی که شانزلیزه‌ی امروزی را زیبا می‌کند، بوتیک‌های لوکس و مراکز تفریحی متعددی است که زنجیره‌وار در دو طرف این خیابان مشغول فعالیت هستند. همچنین، یکی دیگر از جاهای دیدنی پاریس نیز در این خیابان قرار دارد؛ «طاق پیروزی» واقع در میدان «شارل دوگل» که به سبک رومی‌ها ساخته شده است. این طاق، نمادی از پیروزی ارتش بزرگ ناپلئون اول است.

گالری عکس‌های پاریس؛ برای مشاهده‌ی عکس‌ها در اندازه‌ی واقعی روی آن‌ها کلیک کنید

به هر حال، آنطور که از گفته‌های ناپلئون سوم برمی‌آید، پاریس امروزی برای جنگ یا به عبارت دقیق‌تر، برای اهداف استراتژیک طراحی شده است. به همین دلیل است که در سال‌های میانی قرن نوزدهم، لایه‌های شهر طوری تغییر یافتند تا در راستای دست یافتن به این هدف قرار بگیرند؛ یعنی در عین رعایت اصول زیبایی‌شناسی، برای جنگ آماده باشند. در نتیجه، بسیاری از خیابان‌های باریک و دلربای پاریس عریض شدند و شکلی مرتب به خود یافتند و این وضعیت تا به امروز همچنان حفظ شده است.  

حتما بخوانید
تور مجازی: پارک ملی دریاچه های پلیتویک

تقریبا همه با نظر شاعرانه‌ی رمان‌نویس معروف آمریکایی موافق هستند که «سفر به پاریس تعطیلاتی است که همیشه با شما خواهد ماند». هیچ اهمیتی هم ندارد که آیا تابه‌حال از این شهر بازدید کرده‌اید یا خیر. پاریس، نماد عشق و گهواره‌ی فرهنگ اروپا است. هر فردی از کودکی با تماشای فیلم‌ها و خواندن کتاب‌های «ویکتور هوگو»، «الکساندر دومای پدر و پسر» و «ژرژ سیمنون» آشنا است. درس‌های تاریخ مدارس و روایت شکست و پیروزی ناپلئون، فتح قلعه‌ی «باستیل» و «کمون» پاریس (۱۸۷۱) نیز به دانسته‌های افراد در این زمینه افزوده است. هیچ گردشگری وجود ندارد که رویای راه رفتن در خیابان‌های افسانه‌ای و عکس گرفتن با برج ایفل را در سر نداشته باشد.منبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

سفر
سفر در اسکاندیناوی (قسمت چهارم: هالمستاد)

هالمستاد یکی از شهرهای ساحلی سوئد است که به‌عنوان شهری محبوب نزد دانشجویان اروپایی محسوب می‌شود. در ادامه سفر به اسکاندیناوی به معرفی این شهر زیبا خواهیم پرداخت. هالمستاد (Halmstad) در جنوب غربی کشور سوئد در شهرستان «هالاند» (Halland) واقع شده است. شهر هالمستاد مرکز شهرستان هالاند است و جمعیت …

راهنمای سفر دو روزه به مشهد
سفر
راهنمای سفر دو روزه به مشهد

مشهد یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در بین ایرانیان است. اگر فرصت زیادی ندارید و تنها در دو روز می خواهید از زیبایی های این شهر بهره مند شوید با ما تا انتهای مطلب همراه شوید. یک سفر خوب سفر خوب از نظر هرکس معنای متفاوتی دارد. بعضی ها …

بهترین زمان برای سفر کردن به یزد
سفر
بهترین زمان برای سفر کردن به یزد

یزد قدیمی ترین شهر خشتی ایران است. این شهر به دلیل داشتن آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی یکی از شهرهای مناسب برای سفر است. با ما همراه باشید تا بهترین زمان برای سفر به یزد را با توجه به فاکتورهای مختلف بررسی کنیم. یزد شهر یزد در مرکز استان …