با تور مجازی از کاخ گلستان تهران بازدید کنید

ایرانگردی

کاخ گلستان یکی از مکان‌های باشکوه و زیبای شهر تهران است که یادگاری از دوران قاجار به شمار می‌آید. این کاخ در نزدیکی بازار بزرگ یا ۱۵ خرداد قرار دارد.

مشخص نیست شرایطی که به‌دلیل ویروس کرونا در همه جای جهان به وجود آمده است تا کی ادامه خواهد داشت و چه زمانی می‌توان دوباره به سفر و گشت‌وگذار پرداخت. بنابراین بهترین راه برای کسانی که عاشق سفر کردن و بازدید از جاذبه‌هاگردشگری، موزه‌ها و بناهای تاریخی و فرهنگی هستند، بازدید مجازی از این مکان‌ها است. بسیاری از موزه‌ها امکان بازدید مجازی را در سایت خود فراهم کرده‌اند و برخی از مکان‌های تاریخی را می‌توان در دنیای اینترنت دیدن کرد.

بروکجا این بار قصد دارد که شما را به گشت‌وگذار مجازی در یک اثر جهانی در قلب تهران دعوت کند. این بنا کاخ معروف گلستان است که جزو میراث جهانی ایران به شمار می‌رود. با بروکجا در این بازدید همراه باشید.

کاخ گلستان در سال ۱۳۹۲ در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. قدمت این بنا که بیشتر به‌عنوان کاخی از دوران پاشاهان قاجار شناخته می‌شود، به دوران صفویه برمی‌گردد. در عهد کریمخان زند نیز تعییراتی در آن ایجاد و بناهایی ساخته شد اما عمده‌ی اهمیت کاخ گلستان مربوط به زمان قاجار است. در این دوران، تاریخ گلستان با یکی از مهم‌ترین وقایع سیاسی کشور یعنی انقلاب مشروطیت پیوند خورده و در دوران پهلوی نیز شاهد تاج‌گذاری پهلوی اول و پهلوی دوم بوده است.

مجموعه کاخ گلستان از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که به شرح زیر است:

 • عمارت شمس العماره: شمس العماره یا عمارت خورشید، شاخص‌ترین بنای کاخ گلستان است. این عمارت در عهد ناصری در پنج طبقه ساخته شد و در روزگار خود بلندترین بنای شهر تهران محسوب می‌شد.
 • عمارت تخت مرمر: قدیمی‌ترین بنا در کاخ گلستان است که ساخت آن به دوران کریم خان زند باز می‌گردد و جایگاهی است که پادشاهان قاجار در این مکان به مراسم سلام می‌نشستند و طبقات مختلف مردم را در مواقع خاص، بار عام می‌دادند.
 • خلوت کریمخانی: این بخش از کاخ گلستان که جلوخان نیز نام دارد در زمان کریم خان ساخته شده است و بنایی سرپوشیده و ستون‌دار به‌صورت ایوان سه دهنه‌ای است که در وسط آن حوضی وجود دارد. در گذشته، آب قنات شاهی از میان آن بیرون می‌آمد و در باغ‌های سلطنتی جریان داشت.
 • کاخ اختصاصی: این کاخ از پنج تالار: اتاق موزه (تالار سلام یا تاج‌گذاری)، تالار عاج، آینه، ظروف و برلیان تشکیل شده است.
 • تالار برلیان: یکی از تالارهای زیبای کاخ گلستان است که که در جای تالاری به نام بلور بنا شده است.
 • عمارت بادگیر: در زمان فتحعلی شاه در ضلع جنوبی باغ گلستان بنا شده است. این عمارت دارای شاه‌نشین و حوض‌خانه و یکی از زیباترین تالارهای کاخ گلستان است که مزین به نقاشی، زرنگاری، آینه‌کاری، گچ‌بری، منبت‌کاری و مرمر است.
 • عمارت الماس: این بنا به‌دلیل آینه‌کاری‌های داخلی آن به عمارت الماس معروف است و قدمت آن به زمان حکومت فتحعلی شاه احداث برمی‌گردد.
 • موزه مخصوص: این موزه قسمتی از حوض‌خانه‌ی تالار سلام یا تاج‌گذاری را تشکیل می‌دهد. اشیای موجود در این موزه از نفیس‌ترین آثار به‌جای مانده از شاهان قاجار است.
 • موزه نگارخانه: این بخش به نام اتاق موزه، تالار سلام یا تالار تاج‌گذاری نیز شناخته می‌شود. این بنا در زمان ناصرالدین شاه ساخته شد.
 • موزه مردم‌شناسی: موزه‌ی مردم‌شناسی یا «کاخ ابیض» نیز به دستور ناصرالدین شاه برای جا دادن هدایا «سلطان عبدالحمید»، پادشاه عثمانی ساخته شد. این کاخ به‌دلیل نمای سفید آن که به شیوه بناهای قرن ۱۸ اروپا گچ‌بری و نماسازی شده و پله‌ها و ازارهای سرسرای کاخ نیز از مرمر سفید و رگه‌دار بود، به قصر ابیض معروف شد.
 • موزه عکاس‌خانه: در این موزه مجموعه‌ای از عکس‌های دوره قاجار به‌همراه وسايل عکاسی آن زمان به در معرض نمایش قرار دارد.
 • موزه حوض‌خانه: در این موزه مجموعه تابلوها و همچنين بعضی از اشیای اهدایی پادشاهان اروپایی به دربار قاجار و برخی از اسناد تصویری از این دوران به نمایش گذاشته شده است.
حتما بخوانید
کیش در یک نگاه

کاخ گلستان در رو‌به‌روی بازار ۱۵ خرداد قرار دارد. دسترسی به این کاخ از طریق مترو به‌راحتی میسر است و کافی است در ایستگاه ۱۵ خرداد پیاده شوید و با کمی پیاده‌روی به آن برسید.

از طریق این لینک می‌توانید به‌صورت مجازی از این کاخ باشکوه و بخش‌های مختلف آن در قلب پایتخت دیدن کنید.

عکس کاور:منبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
دیدنی های زنجان؛ سرزمین شگفتی ها

شاید کمتر کسی بداند که زنجان مملو از جاذبه‌های طبیعی و آثار تاریخی فراوان است و یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی و مشهور جهان در این شهر قرار دارد. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۵ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۲۶ به‌روزرسانی شده است. زنجان یکی از شهرهای شگفت‌انگیز و …

ایرانگردی
دیدنی های گردشگری آمل، از دهکده طلایی تا دریاچه ساهون

جنگل الیمستان، پارک جنگلی هلومسر، پارک میرزا کوچک خان جنگلی، غارهای دستکند، آبگرم استراباکو و… از جاذبه‌های گردشگری و تفریحی دیدنی آمل هستند.  نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۲۲ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۲۶ به‌روزرسانی شده است. آمل یکی از شهرهای استان مازندران محسوب می‌شود که عمده شهرت خود …

ایرانگردی
در سفر به لاهیجان، از کجا دیدن کنیم؟

لاهیجان، عروس زیبای گیلان، با دیدنی‌ها و چشم‌اندازهای کم‌نظیرش میزبان جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است.  نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۳۱ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۲۵ به‌روزرسانی شده است. شهر زیبا و دیدنی لاهیجان، با تاریخی کهن، چشم‌اندازهای طبیعی فوق‌العاده و همجواری با یکی از …