با تور مجازی به دیدن کوسه نهنگ ها در آب‌های مالدیو بروید

گردشگری

کوسه نهنگ یا وال کوسه بزرگ‌ترین گونه ماهی‌ها در کره زمین است که برای تماشای آن با تور مجازی به آب‌های مالدیو سفر می‌کنیم.

وال، بزرگ‌ترین پستاندار کره‌زمین است. کوسه‌ها نیز بزرگ‌ترین نوع ماهی‌ها به‌شمار می‌آیند؛ ازاین‌رو، بزرگ‌ترین گونه از کوسه‌های کره زمین را «کوسه‌نهنگ» یا «وال‌کوسه» (Whale shark) می‌نامند. طول این موجودات دریایی به ۹ متر می‌رسد؛ اما نمونه‌هایی از این ماهی، تا ۱۸ متر هم دیده شده است. با بروکجا همراه باشید تا این موجود نادر و در معرض انقراض را با تور مجازی تماشا کنیم.

دندان‌های کوسه‌نهنگ‌ها بسیار ریز هستند؛ اما این جانور ۳۰۰ ردیف از آن‌ها را در دهان خود دارد؛ بنابراین تعداد کل دندان‌هایش به چندین هزار عدد می‌رسد. با وجود این ظاهر مهیب، کوسه‌ نهنگ‌ها موجوداتی صلح‌جو و برای انسان، بی‌‌آزارند. کوسه‌نهنگ از ماهی‌ها و موجودات دریایی کوچک تغذیه می‌کنند. این جانور حجم آب را در دهان خود حبس و با جداسازی مواد غذایی مورد نیاز، مازاد آب را از آب‌شش‌هایش خارج می‌کند‌.

به‌رغم ظاهر مهیب، کوسه‌نهنگ‌ها موجوداتی صلح‌طلب هستند

از آنجایی که این جانور نیازی به شکار کردن ندارد، موجودی آرام و کند است. حداکثر سرعت این ماهی غول‌پیکر به پنج کیلومتر در ساعت می‌رسد و این در حالی است که سرعت کوسه بزرگ سفید، یکی از خطرناک‌ترین شکارچیان کره‌زمین، به ۵۶ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

هیچ نظم مشخصی برای فعالیت‌های روزانه کوسه‌ نهنگ وجود ندارد. آن‌ها تقریبا ۲۴ ساعت شبانه‌روز را بیدار هستند و فقط دوره‌های کوتاهی را در خواب‌ فعال سپری می‌کنند. ازاین‌رو، وال کوسه را می‌توان هم در طول شب و هم در طول روز مشاهده کرد.

حتما بخوانید
با تور مجازی به دشت‌ های آلتای در روسیه سفر کنید

در ادامه ماجرایی را از «اولگ گوپنیوک»، یکی از عکاس‌های حیات‌وحش، در خصوص آشنایی با یک کوسه‌نهنگ در آب‌های مالدیو نقل می‌کنیم:

شبی، پس از یک روز طولانی و خسته‌کننده، در حال صرف شام در قایق غواصی خود بودیم. ناگهان یک کوسه‌نهنگ در نزدیکی قایق ما دیده شد. طول آن به بیش از ۶ متر می‌رسید و توجهش به پلانکتون‌های اطراف قایق که می‌درخشیدند، جلب شده بود. خوشبختانه، وسایل غواصی‌ام را هنوز جمع نکرده بودم و بی‌تردید، برای عکس‌برداری به آب پریدم و ازآن‌جایی که کوسه نهنگ به سرعت دور نشد، تا پیش از تمام‌شدن باتری چراغ‌قوه‌ام از آن عکس گرفتم.

تصاویری که مشاهده می‌کنید توسط اولگ گوپنیوک گرفته شده که با بردن جایزه «EPSON Pano»، به شهرت جهانی رسیده است. توسط پنجره‌ای که در ابتدای این مطلب تعبیه شده است نیز می‌توانید به تماشای وال‌ کوسه‌ها یا کوسه‌ نهنگ‌ها بروید و این موجود دوست‌داشتنی و البته، در حال انقراض را بدون مزاحمت یا آسیب‌رسانی به زندگی‌اش تماشا کنید. بروکجا روزانه مطالب مختلفی را با محوریت تورهای مجازی و سفرهای تصویری به اشتراک می‌گذارد. اگر به این دست از مطالب علاقه‌مند هستید، بازدید روزانه را از بروکجا فراموش نکنید.

 منبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

گردشگری
با تور مجازی به قصر دره لوآر سفر کنید

شاتوی دره‌ی لوآر با معماری نفس‌گیر، تاریخچه‌ غنی و باغچه‌های باشکوهش، از دیدنی‌های مهم فرانسه است. در این مطلب از طریق تور مجازی به این قصر سفر می‌کنیم. کشور فرانسه با ویژگی‌های خاصی شناخته می‌شود. از عطرهای معروف و سینما و فوتبال گرفته تا رخ‌دادهای عظیم تاریخی و جنگ‌های بزرگ …

گردشگری
با تور مجازی به سرزمین‌های یخی دنیا سفر کنید

سرزمین‌های برفی و دیدنی‌های یخی دنیا همیشه بخش‌هایی شگرف از زیبایی‌های طبیعت را شکل داده‌اند. در این مقاله و در قاب تور مجازی، به سرزمین‌های سراسر سفید، یخی و برفی دنیا سفر می‌کنیم. هر فصل از سال که فرا می‌رسد همراه با خود، زیبایی‌های به‌خصوصی را به چهره‌ طبعیت اضافه …

گردشگری
تور مجازی تتی آروآ؛ جواهری پنهان در تاهیتی

تتی آروآ که مارلون براندو آن را کشف کرد، جزیره‌ای زیبا و مملو از آرامش در کشور تاهیتی است. همراه بروکجا باشید که در این مطلب از قاب تور مجازی، به تتی آروآ سفر می‌کنیم. در ۵۰ کیلومتری شمالی کشور تاهیتی، جزیره‌ای بی‌نهایت زیبا با نام تتی آروآ (Teti’aroa) جاخوش …