گردشگری

معبد پرامبانان، بزرگ‌ترین معبد اندونزی و یکی از معابد بزرگ شرق آسیا، از جمله مهم‌ترین دیدنی‌های مشرق زمین است که در این مطلب از طریق تور از آن دیدن می‌کنیم.

قرون وسطی یکی از مهم‌ترین ادوار تاریخ نوع بشر است. دوره‌ای که در جریان آن، زندگی تعداد بی‌شماری از انسان‌ها تغییر کرد. در این دوره بود که اولین دستگاه‌های چاپ و اولین سلاح‌های گرم تاریخ دنیا تولید شدند و همچنین در همین سده‌های میانی بود که اولین نشانه‌ها از شیوع تحصیلات و آموزش‌ حرفه‌ای در میان آدمیان دیده شد. به‌هرحال این دوره در کنار خرابی‌های خاصی که داشت، رشد و تحصیل شمار زیادی از انسان‌ها را هم به خود دیده بود! در پایان همین سالیان میانه‌ تاریخ بود که پس سال‌هایی متمامدی مملو از حسرت، جنگ و افسردگی، رنسانس برپا شد و زندگی بشر را زیر و رو کرد.

تحولات قرون وسطی تنها به زندگی مردمان اروپا محدود نمی‌شد و در قاره‌ آسیا هم رخ‌دادهایی بی‌مثل و مانند طی سده‌های میانی اتفاق افتادند. آفرینش انواعی خاص از معماری، به‌خصوص معماری معبدها، یکی از اتفاقات ویژه‌ای بود که ققنوس خفته‌اش از خاکسترهای شکل‌گرفته بر اثر رخ‌دادهای قرون‌وسطایی در قاره‌ی کهن، سر بر آورد! تقریبا تمامی سازه‌های مذهبی و معبدهای ساخته شده طی سالیان میانی تاریخ در منطقه‌ آسیا، همگی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.

ساختارهای مخروطی تزئین شده با هزاران نقش برجسته و مجسمه های متعدد خدایان بودایی و هندو می‌تواند به‌عنوان راهنمای تاریخ، یک کتاب مذهبی و یک کتابچه راهنمای فرهنگی برای آسیای قرون وسطی محسوب شود. معبد پرامبانان (Prambanan) یکی از دیدنی‌های معروف جاوه در اندونزی است که طی همین دوره‌ی تاریخی ساخته شده است. همراه بروکجا باشید تا در تازه‌ترین قسمت از تورهای مجازی، به این معبد دیدنی سفر ‌کنیم.

حتما بخوانید
دیدنی های رشت، شهر سبز

ساخت معبد پرامبانان از سال‌های قرن هشت و ۹ میلادی آغاز شد. در این سال‌ها، هزاران معبد مختلف در نواحی شرقی قاره‌ی کهن ساخته می‌شدند. معبدهایی که تعداد بالایی از آن‌ها امروزه به یک سری خرابه تبدیل شده‌اند. مواردی مثل زلزله‌ یا فعالیت‌های آتش‌فشانی، از جمله دلایل نابودی اکثر معبدهای کهن شرق آسیا هستند. در سالیان آغازین قرن ۲۰ میلادی، تعداد بسیار زیادی از این معبدهای نابودشده، بازسازی شدند. معبد پرامبانان هم یکی از همین سازه‌های بازآفرینی‌شده است.

طبق افسانه‌های محلی، معبد پرامبانان سازه‌ای است که از دل یک عشق خاص به بیرون آمده است. شاهزاده باندنگ بوندوسو پس از ابراز علاقه به دختری زیبا با نام جونگرانگ، مجبور به ساخت این معبد می‌شود؛ چراکه جونگرانگ با وجود عدم علاقه به شاهزاده‌ی قصه‌ ما، به سرعت درخواست او را رد نمی‌کند؛ اما با محول کردن یک وظیفه‌ی غیرممکن بر شانه‌های شاهزاده، او را در مسیر پشیمانی و دوری از خودش قرار می‌دهد. او این ازدواج را مشروط به ساخته شدن معبدی با یک هزار مجسمه می‌کند. جونگرانگ پس از ساخته شدن ۹۹۹ مجسمه تصمیم می‌گیرد یک خرابی بزرگ را در این معبد به بار بیاورد تا شاهزاده نتواند این شرط را تکمیل کند و این ازدواج سر نگیرد. اینجا است که خدای منطقه‌ موردبحث که پرامبان نام دارد، خشمگین شده و با تبدیل کردن دخترک این قصه یعنی جونگرانگ به یک مجسمه‌ی سنگی،‌ روند تولید هزار مجسمه‌ی این معبد را تکمیل می‌کند!

معبد پرامبانان، بزرگ‌ترین معبد موجود در کشور اندونزی است که به خدایان اصلی مذهب هندو یعنی شیوا، ویشنو و برهما تعلق دارد. نحوه‌ مهندسی این معبد به‌گونه‌ای است که هر قسمت آن، روایت یکی از افسانه‌های هندی مثل افسانه‌ی رامایانا است. ۸۰۰ متر به‌سمت شمال معبد پرامبانان، معبد سوو (Sewu) قرار گرفته است. معبد سوو از یک سازه‌ عظیم و  چندین معبد کوچک ساخته شده است. با وجود اینکه این سازه امروزه تخریب شده است، همچنان یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های اندونزی – جاوه به شمار می‌رود.

حتما بخوانید
۱۰ هتل لوکس تهران؛ بهترین هتل های تهران چه امکانات و خدماتی دارند؟

زمین‌های اطراف معبدهای پرامبانان و سوو هنوز هم برای زمین‌شناسان و باستان‌شناسان، دارای جذابیت‌های پرتعداد است. از طریق قسمت ابتدایی این مطلب می‌توانید از قاب تور مجازی، به معبد نام‌برده سفر کرده و به‌تماشای دیدنی‌های آن بپردازید. جارو روزانه مطالب مختلفی را با محوریت تورهای مجازی و سفرهای تصویری منتشر می‌کند. اگر به این جنس از مطالب علاقه‌مند هستید، بازدید روزانه را از بروکجا فراموش نکنید.منبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

گردشگری
با تور مجازی از بلندترین کوه های جهان دیدن کنید

با تور مجازی از مشهور ترین قله‌های سراسر جهان دیدن کنید و از طبیعت کوهستانی و مناظر تماشایی آن لذت ببرید کوهستان‌ها چیزی بیشتر از بلندی‌های خیره‌کننده‌اند. برای بسیاری از مردم، کوه‌ها نمادی از عاشقی یا صبر هستند که با مناظر باورنکردنی و هوای تازه همراه می‌شوند. برخی از کوه‌ها …

گردشگری
با تور مجازی به جزیره فسدو در مالدیو سفر کنید

فسدو یکی از جزیره‌های مالدیو است که همراه با سایر جزایر این کشور، همه‌ساله میزبان گردشگران پرتعدادی است. همراه بروکجا باشید تا در این مطلب، به فسدو و دیگر جزایر مالدیو سفر کنیم. مجمع‌الجزایر مالدیو همیشه با آرامش خاصی که دارند، شناخته می‌شوند. دور بودن این منطقه از کشورهای اروپایی …

گردشگری
با تور مجازی به پارک ملی ژانگ جیاجیه سفر کنید

پارک ملی ژانگ‌جیاجیه منطقه‌ای نفس‌گیر در کشور چین است که سالانه از تعداد بالایی از بازدیدکنندگان میزبانی می‌کند. پارکی که در این مطلب از طریق تور مجازی به آن سفر می‌کنیم. در مواجهه با پارک ملی و جنگلی ژانگ‌جیاجیه در چین، حس می‌کنید که در فیلم Avatar به کارگردانی جیمز …