بهترین سوغاتی های شمال

بهترین سوغاتی های شمال
راهنمای سفر

استانهای شمالی ایران که شامل گیلان، مازندران و گلستان هستند هر کدام دارای فرهنگ آداب و رسوم خوراکی ها و گویش های متفاوتی هستند. اگر قصد سفر به شمال را دارید این مطلب را از دست ندهید. در این مطلب بهترین سوغاتی های شمال را لیست خواهیم کرد:

کلوچه

سوغات شمال کلوچه    کلوچه از محبوب ترین سوغاتی های شمال است. کلوچه در بعضی از شهرهای استان های گیلان، مثل لاهیجان، لنگرود و فومن انجام میشود. کلوچه فومن دراین میان متفاوت بوده و محبوبیت خاصی دارد.

کلوچه فومن از آرد- جوش شیرین- هل- دارچین- بیکینگ پودر- تخم مرغ- شکر- روغن حیوانی و جز هندی تشکیل می شود. همچنین این کلوچه ظاهر خاصی دارد.

کوکی هم در کنار کلوچه از سوغاتی های اصلی استان گیلان است. کوکی از گردو- کشمش- تخم مرغ- کره- وانیل و کاکائو تشکیل میشود.

چای

سوغات شمال چای

چای محبوبترین نوشیدنی ایرانی است. یک استکان چای خستگی را از بدن آدم در می آورد. مرغوب ترین چای ایران در شهر لاهیجان در استان گیلان کشت می شود. اگر از طرفداران چای هستید می دانید که چای ایرانی از نظر طعم و عطر یک سر و گردن از چای خارجی سر است. چای در استان‌های شمالی انواع مختلفی دارد و می توانید با توجه به ذائقه خود چای را به عنوان سوغاتی برای خود یا آشنایانتان تهیه کنید.

برنج

سوغات شمال برنج

یکی دیگر از مرغوب ترین سوغات شمال برنج است. خیلی از مردم شمالی در شغل های مربوط به کشت و فروش برنج مشغولند. برنج در استان مازندران و استان گیلان کشت می‌شود. اما برنج گیلانی مرغوب تر است. اگر به دنبال برنج با عطر و طعم واقعی و کیفیت خوب می گردید حتماً برنج شمال را امتحان کنید.

زیتون

سوغات شمال زیتون

زیتون پرطرفدارترین و بهترین سوغات شمال است. معروف ترین و مرغوب ترین زیتون خاورمیانه در رودبار کشت می شود. در شهر رودبار باغ های زیتون متنوعی وجود دارد.

حتما بخوانید
بهترین برند چمدان مسافرتی کدام است؟!

ماهی

سوغات شمال ماهی

ماهی های شمال انواع مختلفی دارند. از جمله ماهی سفید- قزل آلا- سالمون- اردک ماهی- اوزون برون- ماهی پرورشی- ماهی کفال- کپو-ر سوف و ماهی های دیگر. معروف ترین ماهی شمال ماهی سفید است. ماهی دودی و ماهی شور هم طعم خاص و متفاوتی دارند و به صورت خشک شده هم مصرف می شوند.

۹۰ درصد خاویار ایران از دریای خزر به دست می آید و میتوانید این سوغاتی گران را هم از اینجا تهیه کنید.

مرکبات

سوغات شمال مرکبات

شمال کشور پر از باغهای مرکبات است. مرکبات هم یکی از سوغاتی های معروف شمال به شمار می روند که شامل پرتقال- نارنج ولیمو شیرین لیموترش و نارنگی هستند و به خصوص در لنگرود رودسر چابکسر و رامسر به فروش میرسند. مهمترین سوغات رامسر مرکبات است. یکی از زیبایی های این شهر درختان مرکبات هستند.

بادام زمینی

سوغات شمال بادام زمینی

بادام زمینی تازه یکی از خوشمزه ترین سوغاتی های استان گیلان است. شما حتی می توانید بادام زمینی داغ و تازه را در گیلان تهیه کنید. همچنین بادام زمینی های شهر آستانه بسیار معروف اند.

نان مخصوص خلفه

سوغات شمال نان خلفه

نان خلفه یا کشتا یک نان بسیار خوشمزه است که در گیلان تهیه می شود. این نان غذای مخصوص در روز سیزده بدر است. این نان از کدو با شکر- آرد گندم- آرد برنج- تخم خرفه و مقداری نمک تهیه می شود. تهیه نان نیازمند مهارت بالا ست و معمولاً روی هیزم پخته می شود.گیلانی‌ها این نان را با تخم مرغ میل میکنند.

نان تمیجان

سوغات شمال نان تمیجان

اسم این نان از روستایی به همین نام در رودسر گرفته شده. معمولاً آن را با حلوا شکری یا خرما میل می‌کنند. این نان به روش خاصی روی یک ماهیتابه چدنی مخصوص پخته می شود و دو نوع خشک و نرم دارد.

حتما بخوانید
شرایط سفر ندارید؟

پنیر سیاهمزگی

سوغات شمال پنیر

این پنیر از شیر تازه و گرم گوسفند تهیه می شود. این پنیر رنگ زردی دارد و بسیار پر چربی است، چون قبل از خامه گیری شیر درست میشود. این یک پنیر محلی است که نام آن از یک روستا از توابع شهرستان شفت گرفته شده.

این پنیر هر چه بیشتر بماند با کیفیت تر می شود و طعم دلپذیر تری پیدا خواهد کرد درنتیجه پنیر های قدیمی گرانتر هستند.

رب انار

سوغات شمال رب انار

رب انار که بسیار با خاصیت و بسیار خوشمزه است در انواع غذاهای گیلانی استفاده می شود. این رب باعث افزایش اشتها میشود. رب انار از سوغات معروف شهر رشت است.

رشته خشکار

سوغات شمال رشته خوشکار

این یک شیرینی سنتی است که تنها در ماه رمضان پخت میشود. این شیرینی از شیر- آرد برنج- مغز گردو- دارچین- شکر و پودر هل تهیه میشود و پختن آن به مهارت بالایی نیاز دارد.

این شیرینی با دستگاه خاصی پخته شده و به صورت خام فروخته میشود که باید آن را در خانه سرخ کنید شیرینی را معمولا با چای می خورند.

پشت زیک

سوغات شمال پشت زیک

پشت زیک یک شیرینی سنتی است که از کنجد، عسل، شکر، زعفران و پودر هل تهیه میشود. این شیرینی در کنار چای سرو می شود و طعم فوق العاده ای دارد.

نان کماج

سوغات شمال نان کماج

نان کماج از نان های مخصوص استان مازندران است. این نان از آرد برنج- شکر- تخم مرغ- زعفران- شیر- زردچوبه- گلاب و پنیر تهیه می شود.

رشته به رشته

این یک شیرینی سنتی مازندرانی است. این شیرینی از آرد برنج- گردو- شکر و روغن تهیه می شود.

برنجک

سوغات شمال برنجک

برنج که یک شیرینی سنتی مازندرانی است که همانطور که از نامش پیداست از برنج تهیه می شود. این شیرینی در جشن ها مهمانی ها سرو می شود و از برنج- شکر- آب- روغن و آب لیمو درست می شود. این شیرینی بافت پفکی و ظاهر زیبا دارد. توصیه می‌کنیم از این شیرینی ترد برای سوغاتی به دوستان و خانواده تان خریداری کنید.

حتما بخوانید
رفتار های ناخوشایند که نباید در فرودگاه انجام داد

لواشک و ترشی

سوغات شمال ترشی و لواشک

ترشی ها و لواشک های خانگی مختلف در شهرهای مختلف شمال کشور به وفور یافت می شوند. اگر علاقه مند به خوراکی ها با طعم های ترش و ملس هستید، خرید لواشک و ترشی را فراموش نکنید. البته مطمئن شوید که لواشک ها و ترشی ها بهداشتی هستند.

باقالی و سیر

سوغات شمال سر و باقالی

باقالی و سیر از مواد اولیه بسیاری از غذاهای معروف شمالی هستند و البته به صورت خام هم مصرف می شوند. باقالی شمالی بسیار شیرین است و در فصل بهار برداشت می شود.

صنایع دستی

سوغات شمال صنایع دستی

در شمال صنایع دستی متنوعی تولید می شود. معروف‌ترین آنها حصیربافی است. محصولات حصیربافی شامل: زیرانداز، سبد، زنبیل و کلاه حصیری می شوند. در کنارحصیر بافی گلیم، بافی هم از هنرهای دستی معروف شمال است. رنگ های محبوب استفاده شده در گلیم های شمالی، سبز، قرمز، نارنجی، سرمه ای و کرمی باشد. علاوه بر گلیم جاجیم هم در شمال کشور بافته می‌شود این هنر هم ارزش بالایی دارد.

همچنین در شمال کشور کرم ابریشم پرورش داده می شود و با تولید نخ انواع محصولات ابریشمی بافته می‌شود که شامل روسری، لباس، حوله و موارد دیگر است.

قالی بافی در شمال کشور رواج دارد و قالی ترکمن معروف ترین قالی جهان است که در استان گلستان بافته می شود.

همچنین می توانید از محصولات سفالگری شمال هم خریداری کنید چرا که خاک شمال مناسب سفالگری است.

لباس محلی

سوغات شمال لباس محلی

لباس محلی یک انتخاب خاص است. رنگ های به کار رفته در این لباسها چشم هر کسی را خیره میکند. لباس های محلی شمالی در انواع زنانه، مردانه و بچه گانه وجود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

راهنمای سفر
استانبول کارت چیست؟ چطور و کجا از استانبول کارت می توان استفاده کرد؟!

اگر اهل مسافرت و گشت و گذار باشید، به این نکته پی برده‌اید که با انجام برخی اقدامات، هزینه‌های‌تان در سفر کاهش می‌یابد. کاهش هزینه در سفرهای خارجی به دلیل نوسانات و رشد قیمت ارز اهمیت ویژه‌ای دارد. اگر قصد خرید تور ترکیه یا سفر به شهر استانبول را دارید باید بدانید …

بهترین برند چمدان مسافرتی کدام است؟!
راهنمای سفر
بهترین برند چمدان مسافرتی کدام است؟!

 چطور باید در هنگام خرید چمدان بهترین انتخاب را داشته باشیم؟ طراحی، مقاومت، رنگ و راحتی در حمل و نقل از جمله عوامل مهم در انتخاب یک چمدان است. تمامی این ویژگی‌ها چمدان دلسی را به یک انتخاب بی نظیر در بین برند های چمدان سفری تبدیل کرده است.  وقتی …

دیدنی های نطنز؛ نگینی سرسبز در دل کویر
راهنمای سفر
دیدنی های نطنز ؛ نگینی سرسبز در دل کویر

نطنز نطنز چون نگینی سرسبز میان شهرهای خشک و بیابانی اطراف خود می‌درخشد. این شهر یکی از شهرهای تاریخی و گردشگری استان اصفهان است که دیدنی های نطنز گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. باغ شهری در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال‌شرقی اصفهان در دل کویر قرار گرفته که نطنز …