ایرانگردی

تالاب سیاه درویشان در روستای سیاه درویشان با اکوسیستم غنی و متنوع از پرندگان و آبزیان، یکی زیباترین جاهای دیدنی صومعه سرا محسوب می‌شود.

تالاب سیاه درویشان که در برخی از منابع با نام مرداب سیاه درویشان نیز معرفی شده است، جزو زیباترین تالاب‌های خاورمیانه محسوب می‌شود و گونه‌های جانوری و گیاهی باارزشی دارد. در این مقاله از بروکجا قصد داریم شما را با تالاب سیاه درویشان و چند تالاب اطراف آن آشنا کنیم. 

با تالاب سیاه درویشان صومعه سرا بیشتر آشنا شوید:

معرفی تالاب سیاه درویشان

تالاب سیاه درویشان از جمله جاهای دیدنی صومعه سرا در استان گیلان است که در ادامه تالاب انزلی قرار دارد. رودهای ماسوله رودمان، قلعه رودمان، پسیخیان و چند رود دیگر آب این تالاب را تأمین می‌کنند. در کل ۴۰ رودخانه در استان گیلان جریان دارد و از میان آن‌ها، ۱۰  رودخانه در صومعه سرا جاری هستند که تمام آن‌ها از نقاط مرتفع شهرستان‌های فومن و ماسال چشمه می‌گیرند و پس از پشت سر گذاشتن چند روستا به سیاه درویشان می‌ریزند.

عکس: مرتضی موقری

مسیر دسترسی به تالاب سیاه درویشان

تالاب سیاه درویشان تقریبا در چند کیلومتری شمال شرق صومعه سرا قرار دارد و فاصله زمانی آن با این شهر ۲۴ دقیقه است. فاصله رشت تا تالاب سیاه درویشان تقریباً ۲۸ کیلومتر است و  طی کردن این مسیر ۴۰ تا ۵۰ دقیقه طول می‌کشد.

برای دسترسی به تالاب سیاه درویشان، ابتدا باید خود را به رشت یا صومعه سرا برسانید. اگر از سمت رشت به‌طرف تالاب حرکت کرده‌اید، باید مسیرتان را به‌سمت شیخ محله ادامه دهید تا پس از عبور از آن و دهستان هندخاله به تالاب برسید و اگر از حرکتتان را از صومعه‌سرا شروع کرده‌اید، باید روستاهای ارکه، نرگستان و آبادی شیخ محله را به‌‌ترتیب پشت سر بگذارید. پس از عبور از پل رودخانه در پنج کیلومتری روستای سیاه درویشان به تالاب می‌رسید. در ضمن تالاب گل لاله در پنج کیلومتری روستای صوفیانده، ورودی روستای سیاه درویشان قرار دارد.

سفر هوایی به رشت

برنامه پروازهای داخلی فرودگاه سردار جنگل رشت به شرح زیر است

  • تهران به رشت: تمام روزهای هفته
  • مشهد به رشت: تمام روزهای هفته
  • بندرعباس به رشت: یکشنبه تا چهارشنبه
  • کیش به رشت: یکشنبه، چهارشنبه و پنجشنبه
  • اصفهان به رشت: پنجشنبه
  • تبریز به رشت: در روزهای دوشنبه و پنجشنبه
  • شیراز به رشت: دوشنبه، پنجشنبه و جمعه،
  • اهواز به رشت:سه‌شنبه، چهارشنبه و جمعه
  • عسلویه به رشت: شنبه به مقصد 

توجه: پرواز برگشت به هر مقصد در همان روزها انجام می‌شود.

سفر ریلی به رشت

در صورت تمایل برای سفر ریلی به رشت ابتدا باید بلیط قطار قزوین را بگیرید و از قزوین، به‌صورت ریلی به رشت سفر کنید. ساکنان شهرهای مشهد، تبریز و تهران می‌توانند از طریق ریلی به قزوین سفر کنند.

سفر زمینی به رشت

سفر زمینی با اتوبوس به رشت از بیشتر شهرها امکان‌پذیر است که شامل تهران، اسلامشهر، شهریار، قرچک، قم، ساری، آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، اصفهان، کاشان، فولادشهر، شاهین‌شهر، تبریز، مشهد، نیشابور شیراز، کرمان، اراک، هشت پر، ارومیه، خوی، مهاباد، بندرعباس، همدان، اردبیل، یزد، گرگان، گنبدکاووس و آزادشهر می‌شود.

رود سیاه درویشان

عکاس: مهرداد رشیدی

حیات وحش و پوشش گیاهی تالاب سیاه درویشان

تالاب سیاه درویشان در فصل مهاجرت میزبان پرندگان مهاجری نظیر خوکای معمولی و پر سفید، فیلوش، کیلار و لک لک است. از پوشش گیاهی این تالار هم می‌توان به گل نیلوفر یا لاله تالابی، نیزارها و درختان صنوبر در اطراف تالاب اشاره کرد.

حتما بخوانید
در سفر به سمنان از کدام موزه ها بازدید کنیم؟

تفریح در تالاب سیاه درویشان

قایق‌سواری

قایق‌سواری یکی از تفریح‌های اصلی در سفر به هر تالابی است. قایق‌سواری در میان نیزارها و دیدن گل‌های نیلوفر آبی حس خوبی به انسان می‌دهد و اگر کمی خوش‌شانس باشید، می‌توانید در حین قایق‌سواری مار آبی هم ببینید. توصیه می‌کنیم در صورت امکان غروب آفتاب را برای قایق‌سواری انتخاب کنید. تالاب سیاه درویشان هنگام غروب منظره بسیار زیبایی پیدا می‌کند و می‌توانید تصاویر بسیار زیبایی از این لحظه‌ها ثبت کنید؛ مخصوصاً در نقاطی که نیزار وجود دارد.

قایق رانی در تالاب سیاه درویشان

برای قایق‌سواری در این تالاب باید به اسکله قایق‌رانی تالاب سیاه‌درویشان مراجعه کنید. در ضمن اسکله قایق‌رانی کلیور نیز آماده خدمت‌رسانی به گردشگران است و رستورانی در این اسکله وجود دارد که در آن انواع غذاهای محلی سرو می‌شود. توجه داشته باشید حتماً در اسکله‌ای سوار قایق که مجوز داشته باشد و در حین بازدید نیز شما را بیمه کند. هزینه قایق‌سواری بسته به مسافت مسیر طی‌شده بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.

ماهی‌گیری

ماهی گیری در تالاب سیاه درویشان

منبع: صفحه اینستاگرام Traveler_ir

ماهی‌گیری در تالاب سیاه درویشان یکی دیگر از تفریح‌های لذت‌بخش این تالاب محسوب می‌شود. در این تالاب، بیش از ۳۰ گونه ماهی و زیرگونه زندگی می‌کند؛ اگر تجهیزات ماهی‌گیری ندارید، می‌توانید به مراکز ماهی‌گیری که در اطراف تالاب تأسیس شده‌اند، مراجعه کنید. در این مراکز لوازم ماهی‌گیری در اختیارتان قرار می‌گیرد و حتی در صورت لزوم، ماهی‌گیری آموزش داده می‌شود.

پرنده نگری

پرنده نگری در تالاب سیاه درویشان

عکاس: عیوب فتاحی

همان طور که قبلاً گفتیم تالاب سیاه درویشان میزبان پرندگان مهاجر زیادی دارد و از این نظر اهمیت بین‌المللی دارد. معمولاً در فصل مهاجرت پرندگان قایقرانان مسافران را به محل تجمع پرندگان نیز می‌برند. همچنین در صورت تمایل، برای مشاهده بهتر پرندگان می‌توانید از دوربین‌های شکاری سازمان محیط‌زیست نیز استفاده کنید.

بهترین زمان سفر به تالاب سیاه درویشان

ازنظر آب‌وهوا بهترین زمان سفر به تالاب و روستای سیاه درویشان ماه‌های فروردین، اردیبهشت و مهر است؛ اما اغلب افراد تنها باهدف دیدن گل‌های نیلوفر آبی به تالاب‌ها سفر می‌کنند که زمان رویش آن‌ها از اوایل خرداد شروع می‌شود و تا پایان مرداد ادامه دارد (شکوفایی این گل‌ها در اواسط مرداد به اوج خود می‌رسد).

گل نیلوفر آبی تنها در ایران، کشورهای جنوب شرق آسیا مانند هند و سریلانکا و در برخی از تالاب‌های آب شیرین آفریقا به‌صورت طبیعی می‌روید. به همین دلیل تالاب‌های شمال ایران از  این نظر اهمیت زیادی دارند.

گل نیلوفر آبی یا لاله تالابی

عکاس: محمد آبانی

در ضمن در اواخر مرداد برداشت و فروش پسته دریایی در اطراف تالاب‌ها آغاز می‌شود. پسته دریایی در واقع تخم گل نیلوفر آبی است که طعمی شبیه پسته دارد و سرشار از ویتامین‌های C و B است.

درصورتی‌که تابستان به سیاه درویشان سفر کردید، برای در امان ماندن از به هوای شرجی و هوا می‌توانید ماسوله یا مناطق ییلاقی ماسال مثل اولسبلنگاه را برای اقامت انتخاب کنید که حتی در اوج فصل گرما، هوای نسبتاً خنک و دلپذیری دارند. چنانچه قصد بازدید پرندگان مهاجر تالاب را ببینید، باید زمستان راهی سیاه درویشان شوید. بدون تردید بازید از پرندگان نادر هم خالی از لطف نیست؛ البته در مرداد ماه و فصل پاییز هم پرندگانی به تالاب مهاجرت می‌کنند؛ اما اکثر پرندگان مهاجر در فصل زمستان ساکن آن می‌شوند.

حتما بخوانید
معرفی بهترین رستوران های مشهد

اقامت در نزدیکی تالاب سیاه درویشان

در سیاه درویشان و صومعه سرا ویلاها، اقامتگاه های بومگردی و خانه‌های روستایی زیادی وجود دارد. از میان اقامتگاه‌های اطراف صومعه سرا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اقامتگاه بوم گردی مریم‌گلی

اقامتگاه مریم‌گلی در حدود ۳۰ کیلومتر با تالاب سیاه درویشان فاصله دارد و فاصله زمانی آن با تالاب در حدود ۳۰ دقیقه است. این اقامتگاه بوم‌گردی با غذاهای محلی مثل میرزاقاسمی، باقالاقاتوق، ترشه کباب، سیر قلیه، واویشکا، کال کباب انار پیچ و غیره از مهمانان خود پذیرایی می‌کند و سوئیت‌های آن نیز دکوراسیون سنتی جالبی دارند. از دیگر مزایای اقامتگاه بوم‌گردی مریم‌گلی می‌توان به فاصله نزدیک آن با مهم‌ترین جاذبه‌های منطقه مثل ماسال، قلعه رودخان و تالاب انزلی اشاره کرد.

اقامتگاه بومگردی مریم گلی در صومعه سرا

اقامتگاه بومگردی مریم‌گلی؛ عکاس: خاطره مقدم

آدرس: صومعه سرا، دهستان طاهر گوراب

اقامتگاه برمگردی داروک

داروک در روستای چالکسر در جنوب غرب تالاب سیاه درویشان واقع شده است و در حدود ۳۸ کیلومتر با آن فاصله دارد برای رسیدن به داروک باید در حدود ۴۵ دقیقه رانندگی کنید. این اقامتگاه با معماری سنتی در میان باغی سرسبز ساخته شده است و با مکان‌هایی مثل قلعه رودخان، ییلاقات ماسال و شاندرمن فاصله کمی دارد.

مهم‌ترین جاذبه‌های نزدیک به تالاب سیاه درویشان

از مهم‌ترین جاذبه‌های نزدیک به تالاب سیاه درویشان و دیدنی‌های صومعه سرا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تالاب انزلی

تالاب انزلی

عکاس: رضا خطیبی

اکوسیستم تالاب انزلی شباهت زیادی به اکوسیستم تالاب سیاه درویشان و سایر تالاب‌های معرفی‌شده در این مقاله دارد؛ اما نسبت به آن‌ها بسیار وسیع‌تر است. توصیه می‌کنیم در صورت تمایل برای قایق‌سواری در این تالاب به مراکز مجاز مراجعه کنید. فاصله تالاب انزلی تا تالاب سیاه درویشان ۳۵ کیلومتر (۳۹ دقیقه) است.

آکواریوم انزلی

آکواریوم انزلی یا «آکواریوم فَنتَستیک» (Fantastic)  دارای گونه‌های بسیار متنوع از ماهی‌ها و سایر آبزیان و حتی خزندگان و پرندگان نادر است و با برخورداری از تونل آکواریوم ۴۰ متری بزرگ‌ترین آکواریوم تونلی کشور محسوب می‌شود.

آکواریوم انزلی

عکاس: علیرضا عماد

 این آکواریوم دارای بخش‌های تفریحی مثل سینمای واقعیت مجازی، سالن بیلیارد و بولینگ و شهربازی سرپوشیده نیز است. این آکواریوم در جاده زیباکنار، منطقه آزاد انزلی، فاز تجارت و گردشگری واقع شده است و فاصله آن با تالاب سیاه درویشان از نزدیک‌ترین مسیر ۴۶ کیلومتر (۵۵ دقیقه) است.

ماسال

ماسال با جاذبه‌های بسیار زیبا مثل ییلاق اولسبلنگاه، غار آویشو یا آبیشو، آبشار رامینه، بام ماسال و روستای شاندرمن یکی از مقاصد بسیار مهم گردشگری استان گیلان محسوب می‌شود. شهر ماسال در فاصله‌ای در حدود ۴۰ کیلومتری جنوب غرب (در حدود ۴۰ دقیقه فاصله زمانی) تالاب سیاه درویشان واقع شده است.

ماسال اولسبلنگاه

ییلاق اولسبلنگاه ماسال؛ عکاس: محمد رضا یعقوبی

قلعه رودخان

روستای قلعه رودخان با جاذبه‌های مثل مزارع چای و قلعه تاریخی قلعه رودخان نیز یکی از مکان‌هایی است که نباید بازدید از آن را از دست ندهید. برای رسیدن به قلعه رودخان باید ۱۰۰۰ پله را پشت سر بگذارید؛ البته این پله‌ها در مسیر جنگلی بسیار زیبایی قرار دارند و هنگام بالا‌رفتن از آن‌ها اصلا خستگی را احساس نمی‌کنید این روستا در حدود ۴۸ کیلومتر (تقریباً یک ساعت) با تالاب سیاه درویشان فاصله دارد.

حتما بخوانید
تاریخچه‌ عزاداری برای امام حسین؛ از روز شهادت تا به امروز

قلعه تاریخی قلعه رودخان

قلعه تاریخی قلعه رودخان؛ عکاس: علیرضا برجسته

ماسوله

ماسوله یکی از روستاهای طبقاتی ایران با معماری جذاب و سنتی است. از میان جاهای دیدنی ماسوله آن می‌توان به موزه مردم‌شناسی, بازار ماسوله، آبشار ماسوله و دریاچه سقالکسار (یکی از پاک‌ترین دریاچه‌های ایران) اشاره کرد. فاصله تالاب سیاه درویشان تا ماسوله در حدود ۶۰ کیلومتر (یک ساعت ۲۰ دقیقه است). در ضمن در ماسوله نیز خانه های روستایی زیادی با معماری سنتی برای اجاره‌کردن وجود دارد.

ماسوله

عکاس: سعید داوودی

در نزدیکی تالاب سیاه درویشان چند تالاب کوچک دیگر نیز وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به تالاب نرگستان در ۸٫۵ کیلومتری جنوب غرب تالاب سیاه درویشان و تالاب سلکه یا پناهگاه حیات وحش سلکه در ۳٫۶ کیلومتری شمال شرق تالاب سیاه درویشان اشاره کرد.

تالاب نرگسان

تالاب نرگستان که در روستای نرگستان واقع شده است، تنها ۱۰ با تالاب سیاه درویشان فاصله زمانی دارد؛  برای رسیدن به تالاب نرگستان مسافت بسیار کوتاهی در حد چند متر را باید با پای پیاده طی کنید.

تالاب سلکه

برای رسیدن به تالاب سلکه باید مسیری در حدود ۱۲٫۵ کیلومتر را طی کنید که تقریباً ۱۹ دقیقه طول می‌کشد. در این مسیر باید به‌ترتیب از روستاهای شیخ محله، سادات‌محله و هند‌خاله عبور کنید. این تالاب، پناهگاه حیات وحش بسیار مهمی محسوب می‌شود.

تالاب سلکه

تالاب سلکه؛ مهدی صادق ‌زاده

تالاب سیاه کشیم

تالاب سیاه کشیم نیز دارای گونه‌های جانوری و گیاهی متنوعی است و به همین دلیل سازمان محیط زیست از آن محافظت می‌کند. در ضمن، هرسال پرنده‌ای به نام کشیم نیز به سیاه کشیم مهاجرت می‌کند. این منطقه محافظت‌شده  در فاصله ۱۴٫۵ کیلومتری شمال غرب سیاه درویشان قرار دارد و برای رسیدن به آن باید روستای نرگستان را پشت سر بگذارید؛ فاصله زمانی این تالاب با سیاه درویشان درحدود ۲۴ دقیقه است و برای رسیدن به تالاب هم باید مسافت کوتاهی را پیاده‌روی کنید.

تالاب و منطقه حفاظت شده سیاه کشیم

عکاس: حسن کیوانفر

تالاب عینک

تالاب عینک یکی از جاهای دیدنی رشت محسوب می‌شود. این تالاب بزرگ‌ترین تالاب شهری ایران و خاورمیانه و دومین تالاب بزرگ استان گیلان محسوب می‌‌شود. این تالاب از بالا شبیه عینک به نظر می‌رسد و به همین دلیل این نام را برای آن انتخاب کرده‌اند. این تالاب درحدود ۳۱ کیلومتر (۳۰ دقیقه) با تالاب سیاه درویشان فاصله دارد و در جنوب غربی آن واقع شده است. برای بازدید از این تالاب باید به‌سمت رشت حرکت کنید. 

تالاب عینک رشت

منبع: خبرگزاری مهر، عکاس: پویا بازارگرد

تالاب هندخاله

تالاب هندخاله در نزدیکی رشت واقع شده است و مکان مناسبی برای تماشای گل‌های نیلوفرآبی در فصل تابستان یا تماشای پرندگان مهاجر در فصل تابستان محسوب می‌شود. این تالاب در جنوب غربی تالاب سیاه درویشان و در روستای هندخاله واقع شده است و تنها ۱۰ کیلومتر (۱۷ کیلومتر) با این تالاب فاصله دارد. برای بازدید از این تالاب باید به روستای هندخاله مراجعه کنید.

تالاب هندخاله

عکاس: محمد آبانی

عکاس تصویر کاور: ایرج حسن‌زادهمنبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
دیدنی های بروجرد؛ عروس زاگرس ایران در لرستان

بروجرد به‌دلیل داشتن طبیعتی کوهستانی، مزارع و مراتع سرسبز، آب و هوای مطلوب و جاذبه‌های گردشگری فراوان، به‌عنوان «عروس زاگرس» شناخته می‌شود. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۰۵ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۳ به‌روزرسانی شده است. بروجرد دومین شهر پرجمعیت و قطب صنعتی استان لرستان است که در …

راهنمای سفر دو روزه در شمال
ایرانگردی
راهنمای سفر دو روزه در شمال

خیلی وقت ها پیش می آید که می‌خواهیم در آخر هفته به شمال برویم. به خصوص که در آخر هفته ها ترافیک و جمعیت کمتری راهی شمال است. در اینجا شما را راهنمایی می کنیم که برنامه ریزی ایده آلی برای یک سفر دو روزه به شمال را انجام دهید. …

ایرانگردی
دیدنی های چالوس؛ از دریاچه ولشت تا پارک جنگلی نمک آبرود

چالوس از شهرهای سرسبز شمالی ایران است که جاذبه‌های طبیعی بکر و تاریخی متنوعی دارد. این شهر هرساله میزبان گردشگران بسیار داخلی و خارجی است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۱ به‌روزرسانی شده است. چالوس یکی از شهرهای کهن و سرسبز خطه شمال …