تنگه چاهکوه قشم؛ پدیده‌ای شگفت‌انگیز و اعجاب‌آور

ایرانگردی

تنگه چاهکوه قشم یکی از عجیب‌ترین و شگفت‌انگیزترین مکان دیدنی‌ است که در عمرتان دیده‌اید و باعث حیرت و تعجب شما شده است.

خیلی‌ها عاشق سفرهای هیجان‌انگیز و ماجرجویانه‌اند، در سفر و گردش به‌دنبال هیجان و انرژی هستند و از دیدن جاهای شگفت‌انگیز نهایت لذت را می‌برند. برای این افراد مکان‌های دیدنی زیادی در ایران وجود دارد که خیلی از آن‌ها ناشناخته‌اند که یا کمتر کسی آن‌ها را می‌شناسد.

بروکجا در این مقاله قصد دارد به معرفی یکی از  مکان‌های بی‌نظیر و جاذبه‌های طبیعی کشورمان بپردازد که بعد از خواندن آن قطعا تصمیم خواهید گرفت دیدن از این مکان را در صدر فهرست سفرهای خود قرار دهید. حال بیشتر از این شما را منتظر نمی‌گذاریم و  به سراغ مکان موردنظر می‌رویم؛ پس با بروکجا  همراه باشید.

تنگه چاهکوه کجاست؟

منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: میلاد رفعت)

چاه‌کوه در جنوب ایران و در بزرگ‌ترین جزیره‌ی کشور قرار دارد. پس برای بازدید از این پدیده‌ی شگفت‌انگیز باید راهی استان جزایر ایران یعنی هرمزگان شوید و سپس در ۷۰ کیلومتری جزیره‌ی زیبای قشم، در بخش غربی ساحل شمالی این جزیره و در حوالی روستای چاهوی شرقی سراغ آن را بگیرید.

تصاویر زیبای چاهکوه رو در گالری بروکجا تماشا کنید.

منبع عکس: خبرگزاری میزان (عکاس: امین رحمانی)

چرا این تنگه، چاهکوه نام دارد؟

تنگه چاه‌کوه قشم

منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: میلاد رفعت)

اگر برایتان سؤال است چرا به این دره یا تنگه‌ی رویایی چاهکوه می‌گویند؟ پس بهتر است بدانید وجود حفره‌های متعدد در دل صخره‌های این دره باعث شده تا هنگام بارندگی آب جمع شود. اهمیت آب برای مردمان منطقه و کمبود آن نیز موجب شده تا به با استفاده از این حفره‌ها و ساخت کانالی باریک در در طول دره اصلی و دره عمود آب را انتقال دهند. به همین دلیل، این مکان شگفت‌انگیز نام چاهکوه را به خود گرفته است و برای مردمان محلی منطقه از تقدس بالایی برخوردار است. اگر هم خوش‌شانس باشید و زمانی به این مکان بروید که باران آمده باشد، حوضچه‌های دیدنی مملو از آب را خواهید دید.

حتما بخوانید
پیست اسکی پولادکف اردکان، دومین پیست بین المللی در ایران

چاهکوه؛ افسانه‌ای شگفت‌انگیز

دره چاهکوه قشم

منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: میلاد رفعت)

گوشه‌ گوشه‌ی ایران زمین مملو از پدیده‌ها طبیعی و مکان‌های دیدنی و جذاب است و به‌راستی طبیعت ایران بهشتی رویایی است. چاهکوه یکی از جا‌های دیدنی قشم است که توصیف اعجاز و شکوه آن در کلمات نمی‌گنجد و نه حتی گفتنی و شنیدنی است؛ بلکه باید به سراغ این مکان جادویی و سحرانگیز رفت و شگفتی‌هایش را از نزدیک تماشا کرد.

چاهکوه جایی در میان کوه سنگی یکپارچه که به‌شکل ضربدر برش خورده قرار دارد. انگار کوه آغوش محکم خود را باز کرده و چاهکوه را همچون فرزندی در خود پناه داده است.  آب با جریان مهربان خود به دیوارهای جلا داده و آن را به‌صورت اشکال عجیب و غریب در آورده است. این مکان، پدیده‌ای زمین‌شناسی و حاصل فرسایش سنگ‌های رسوبی زمین در طی سالیان دراز است که دره‌ای به عمق ۱۰۰ متر را در دل کوه سنگی ایجاده کرده است.

دره چاه‌کوه قشم

منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: میلاد رفعت)

 وقتی که به چاهکوه برسید، ابتدا یک دره‌ی باز  به‌شکل U می‌بینید که هرچه به انتهای آن پیش بروید تنگ و تنگ‌تر می‌شود و به حالت V در می‌آید، تا جایی که حتی نمی‌توانید از آن عبور کنید و فاصله‌ی بین صخره‌ها نیز به کمتر از نیم متر می‌رسد، در حالی که ارتفاع همچنان زیاد است. همان طور که از تنگه عبور می‌کنید، محو تماشای اشکال عجیب و حیرت‌آور صخره‌ها می‌شوید، طاق‌ها سکوها و دالان‌های پر و پیچ‌وخم چاهکوه را می‌بینید و بی‌اختیار به یاد افسانه‌ها و داستا‌ن‌‌ها خواهید افتاد.

دره چاهکوه و سایر دره‌های منطقه احتمالاً مربوط به شکستگی‌های طاقدیس بزرگی هستند که در ایجاد گنبد نمکی «نمکدان» هم نقش داشته‌اند. سنگ‌های چاهکوه، از جنس رسوبی دارند و سنگ‌های آهکی و مربوط به رشته کوه زاگرس است که جزو یکی از سه گروه موجود در طبیعت، یعنی رسوبی، آذرین و دگرگونی قرار می‌گیرند. به لطف فرسایش‌های آبی و بادی، شیارهای عمیق و طویل و انواع حفره‌های عدسی، قاشقی و کروی و اشکال وهم‌انگیز ایجاده شده‌اند که بر اعجاب چاهکوه می‌افزایند و در جای‌جای آن می‌توانید آن‌ها را بببنید. ‌

حتما بخوانید
فرودگاه خرم آباد؛ معرفی فرودگاه های ایران

تنگه چاهکوه جزو ژئوپارک جهانی قشم به شمار می‌رود و یکی از ۲۶ سایت آن است. در انتهای همین مقاله با ژئوپارک قشم آشنا می‌شوید.

منبع عکس: خبرگزاری ایرنا (عکاس: احمد رحیمی دهکردی) و خبرگزاری ایسنا (عکاس: پوریا پاکیزه)

در سفر به چاهکوه، شب کجا بمانیم؟

دره چاهکوه

منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: میلاد رفعت)

بعد از تنگه گردی در چاهکوه، برای سپری کردن شب می‌توانید به روستای چاهکوه شرقی بروید و در اقامتگاه بوم‌گردی این روستا اقامت کنید. اگر تصمیم گرفت گرفتید شب را در خود تنگه بمانید و از تماشای آسمان پر ستاره لذت و پر فروغ لذت ببرید، وسایل و تجهیزات مورد نیاز را فراموش نکنید و حتماً از راهنمایان و مردمان محلی کمک بگیرید.‎

چه زمانی به تنگه چاهکوه برویم؟‎

برای رفتن به تنگه چاهکوه باید آب‌وهوای جزیره‌ی قشم را در نظر بگیرید. از آنجا که این منطقه در فصل‌های گرم سال هوای گرمی دارند، پس توصیه نمی‌کنیم نه در بهار و تابستان به این دره سفر کنید و بهترین زمان پیشنهادی بروکجا پاییز و زمستان یا ابتدای بهار است.

چگونه به تنگه چاهکوه برویم؟

تنگه چاهکوه

منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: میلاد رفعت)

چاهکوه در شمال غربی جزیره قشم، در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم قرار دارد. راه رسیدن به این تنگه آسفالت است و تنها در یکی دو کیلومتر آخر جاده خاکی می‌شود.

ژئوپارک قشم

دره چاهکوه

منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: میلاد رفعت)

ژئوپارک‌ چیست؟ و به چه مکان‌هایی ژئوپارک می‌گویند؟

ژئوپارک‌ها مکان‌های دارای پدیده‌های زمین‌شناسی جالب و تماشایی هستند که ممکن است علاوه بر پدیده‌های زمین‌شناسی آثار تاریخی، بوم‌شناسی، باستان‌شناسی، میراث‌فرهنگی و طبیعی دیگر نیز داشته باشند. در ایران ژئوپارک جزیره‌ی قشم یکی از این مکان‌ها است و در واقع اولین و تنها ژئوپارک خاور‌میانه است که در سال ۲۰۰۶ میلادی در شبکه‌ی جهانی ژئوپارک‌ها (GGN) به ثبت یونسکو رسید. ایران بعد از از چین، مالزی، کره، ژاپن و ویتنام به‌عنوان ششمین کشور آسیایی دارای ژئوپارک شناخته می‌شود.

حتما بخوانید
قلعه قهقه راور کرمان؛ قلعه بازمانده از دوره ساسانی

ژئوپارک قشم دارای ۲۵ ژئوسایت است که عبارت‌اند از: دره ستاره افتاده یا دره‌ ستاره‌ها، کورکوراکوه، بام قشم، دره تندیس‌ها، دره شور، تنگه چاه‌کوه، نمکدان، کریان، موزه‌ ژئوپارک، پهنه‌های گلی، ساحل کرق، دره قاضی، تنگه اولی، بصیرا، چاکویر، جزایر ناز، ژئو لینک، باسعیدو، خلیج دیرستان، جنگل حرا، ساحل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها، صخره خرچنگ‌ها، روستای لافت، غار خربس، تالاب پرندگان دو کوهک و تنگه چاهکوه.

منبع عکس: خبرگزاری میزان (عکاس: امین رحمانی) و باشگاه خبرنگاران جوان (عکاس: محمدحسن صلواتی)

شما تا حالا از کدام جاذبه‌های هیجان‌انگیز و جادویی‌ در ایران دیدن کردید؟ اگر دوست‌دارید می‌توانید چنین تجربه‌های خواندنی که از جاذبه‌ها و مکان‌های دیدنی ایران داشته‌اید در قالب سفرنامه با بروکجا به اشتراک بگذارید تا به نام خودتان منتشر شود.

دره خاموش

سكوت، بند گسسته است. كنار دره، درخت شكوه پيكر بيدی. در آسمان شفق رنگ عبور ابر سپيدی. نسيم در رگ هر برگ می‌دود خاموش. نشسته در پس هر صخره وحشتی به كمين. كشيده از پس يک سنگ سوسماری سر. ز خوف دره خاموش نهفته جنبش پيكر. به راه می‌نگرد سرد، خشک، تلخ، غمين. چو مار روی تن كوه می‌خزد راهی، به راه، رهگذری. خيال دره و تنهايی دوانده در رگ او ترس. كشيده چشم به هر گوشه نقش چشمه وهم: ز هر شكاف تن كوه. خزيده بيرون ماری. به خشم از پس هر سنگ كشيده خنجر خاری. غروب پر زده از كوه به چشم گم شده تصوير راه و راهگذر. غمی بزرگ، پر از وهم به صخره سار نشسته است. درون دره تاريک سكوت بند گسسته است.

«سهر اب سپهری»

عکس کاور: خبرگزاری مهر (عکاس: میلاد رفعت)منبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
دیدنی های بروجرد؛ عروس زاگرس ایران در لرستان

بروجرد به‌دلیل داشتن طبیعتی کوهستانی، مزارع و مراتع سرسبز، آب و هوای مطلوب و جاذبه‌های گردشگری فراوان، به‌عنوان «عروس زاگرس» شناخته می‌شود. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۰۵ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۳ به‌روزرسانی شده است. بروجرد دومین شهر پرجمعیت و قطب صنعتی استان لرستان است که در …

راهنمای سفر دو روزه در شمال
ایرانگردی
راهنمای سفر دو روزه در شمال

خیلی وقت ها پیش می آید که می‌خواهیم در آخر هفته به شمال برویم. به خصوص که در آخر هفته ها ترافیک و جمعیت کمتری راهی شمال است. در اینجا شما را راهنمایی می کنیم که برنامه ریزی ایده آلی برای یک سفر دو روزه به شمال را انجام دهید. …

ایرانگردی
دیدنی های چالوس؛ از دریاچه ولشت تا پارک جنگلی نمک آبرود

چالوس از شهرهای سرسبز شمالی ایران است که جاذبه‌های طبیعی بکر و تاریخی متنوعی دارد. این شهر هرساله میزبان گردشگران بسیار داخلی و خارجی است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۱ به‌روزرسانی شده است. چالوس یکی از شهرهای کهن و سرسبز خطه شمال …