توالت های شفاف؛ جاذبه گردشگری جدید توکیو برای از بین بردن کلیشه ها

سایر

یکی از مشهورترین و محبوب ترین محله ها توکیو اخیراً یک جاذبه گردشگری غیرمعمول را به فهرست جاذبه های خود اضافه کرده اند: دستشویی های عمومی شفاف. این دستشویی های شفاف که توسط موسسه معماری Shigeru Ban Architects طراحی شده در مرکز شهر توکیو در منطقه شیبویا نصب شده اند، محله ای که به خاطر پیاده روهای شلوغش شناخته می شود. اگر چه این ایده در ابتدا کمی گستاخانه و زننده به نظر می رسد اما در واقع بخشی از پروژه ای خلاقانه به منظور تغییر دیدگاه عمومی نسبت به دستشویی های عمومی است.

دستشویی عمومی شفاف در توکیو

این دو دستشویی شفاف در دو پارک محله شیبویا، مینی پارک یویوگی فوکاماچی و پارک اجتماعی هارو نو اوگاو نصب شده اند. در وبسایت رسمی این پروژه چنین نوشته شده است: «وقتی به یک دستشویی عمومی وارد می شویم دو چیز وجود دارد که نگران آن ها هستیم، به ویژه آن دستشویی هایی که در پارک ها قرار دارند. اولی تمیزی است و دومی اینکه آیا کسی در داخل دستشویی هست یا خیر».

دستشویی عمومی شفاف در توکیو

دستشویی عمومی شفاف در توکیو

طراحی موسسه معماری Shigeru Ban Architects که بردن جایزه معماری Pritzker  را در کارنامه دارد این دو مشکل را با ارائه دستشویی های با دیوارهای شیشه ای که در ابتدا از بیرون داخل آن قابل مشاهده است رفع می کند. اما به محض اینکه فرد وارد دستشویی شده و در را می بندد دیوارهای شیشه ای به سرعت مات شده و فضای خصوصی لازم برای فرد به منظور اجابت مزاج را فراهم کرده و تا بیرون نیامدن وی از آنجا داخل دستشویی عمومی از بیرون قابل مشاهده نخواهد بود. در ادامه بیانیه موسسه طراح چنین آمده است: «این موضوع به استفاده کنندگان اجازه می دهد تمیزی و اینکه آیا کسی در حال استفاده از آن است را از بیرون بررسی کنند. در طول شب، این دستشویی مانند یک فانوس زیبا باعث روشن شدن فضای پارک می شود».

حتما بخوانید
۱۰ نکته مهمی که پیش از سفر به کشور زیبای «یونان» باید مد نظر داشته باشید

دستشویی عمومی شفاف در توکیو

دستشویی عمومی شفاف در توکیو

دستشویی عمومی شفاف در توکیو

لازم به ذکر است که هر ست دستشویی شامل دستشویی مجزای زنانه، مردانه و یک دستشویی مختلط و چندمنظوره است. پروژه دشتشویی توکیو که با برخی از بزرگ ترین موسسات طراحی و معماری خلاقانه در ژاپن همکاری می کند قصد دارد ۱۷ دستشویی عمومی جدید دیگر با همین مشخصات در محله شیبویا بسازد. بنیاد غیرانتفاعی نیپون که این پروژه را رهبری می کند در یک بیانیه خبری در این باره چنین گفته است: «استفاده از دستشویی های عمومی در ژاپن محدود است به دلیل کلیشه هایی مبنی بر اینکه تاریک، کثیف، بدبو و ترسناک هستند. برای از بین بردن این باورهای نادرست در مورد دستشویی های عمومی، بنیاد نیپون تصمیم گرفته است ۱۷ دستشویی عمومی مسترقر در شیبویا، توکیو را در همکاری با دولت محلی شیبویا نوسازی کند».

دستشویی عمومی شفاف در توکیو

تاکنون ۵ دستشویی عمومی در این منطقه در اختیار عموم قرار گرفته که دو مورد آن ها از نوع دستشویی های شفاف هستند. قرار است از اواخر ماه آگوست تا تابستان سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۲ دستشویی مدرن دیگر با طرح های خلاقانه در این محله احداث شود.

بیشتر بخوانید: نگاهی به ۱۱ نمونه از عجیب ترین دستشویی های جهان

۱۰ اشتباه رایج در حمام و دستشویی که به سلامت ما صدمه می زندمنبع: روزیاتو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

شرایط ویزای کار اروپا
سایر
شرایط ویزای کار اروپا

این روزها بسیاری از افراد قصد مهاجرت به اروپا را دارند. بسیاری از افراد سعی می‌کنند که از طریق ویزای دانشجویی امکان مهاجرت به کشورهای خارجی را پیدا کنند. به طور کلی راه‌های قانونی مهاجرت به اروپا شامل تحصیلی، سرمایه‌گذاری یا ویزای کار می‌شود. از مزایای ویزای کار این است که …

سایر
با مرتفع‌ترین سکوی بازدید جهان آشنا شوید

مرتفع‌ترین سکوی بازدید جهان به تازگی توسط شرکت ساخت‌وساز نوا در جنوب منطقه‌ی تیرول واقع در کشور ایتالیا، ساخته شده است. این سکوی بازدید که نامش را «اوتسی ۳۲۵۱ اِم» گذاشته‌اند همانطور که از نامش پیداست در ارتفاع ۳۲۵۱ متری از سطح دریا قرار دارد. بنابراین تعجبی هم ندارد که …

روش های مختلف مهاجرت به آلمان
سایر
روش های مختلف مهاجرت به آلمان

آلمان یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت است. این کشور شرایط اقتصادی خوبی دارد و بسیار مهاجرپذیر است. اگر شما هم به مهاجرت به آلمان فکر می کنید این مطلب را از دست ندهید. مدارک ضروری برای مهاجرت به آلمان داشتن تمکن مالی در صورتی که قصد مهاجرت به هر …