جاذبه های کمتر دیده شده‌ رفسنجان کدامند؟
ایرانگردی

 

رفسنجان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی دارد. این شهر علاوه بر پسته‌های مشهورش چند مکان دیدنی معروف هم دارد که کمتر دیده شده‌اند و در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۶/۰۷ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۸ به‌روزرسانی شده است.

رفسنجان

رفسنجان شهری پر از باغ‌های پسته، منطقه‌ای مملو از معدن و منابع طبیعی و شهری با مردمان مهربان و خون‌گرم است. این شهر به علت داشتن خاک مناسب، یکی از بهترین مناطق جهان برای کاشت پسته است؛ در حدی که پسته رفسنجان شهرت جهانی دارد. ارتفاع رفسنجان از سطح دریا ۱,۴۶۹ متر است و حدود ۴۵ درصد از جمعیت آن در مناطق روستایی زندگی می‌کنند. البته دلیل آوازه این شهر در جهان فقط به خاطر پسته نیست، در ۵۵ کیلومتری جنوب این شهر کارخانه‌های مس سرچشمه (معروف به چشم فیروزه‌‌ای) قرار دارد که بزرگ‌ترین معدن مس ایران، بزرگ‌ترین معدن مس روباز جهان و سومین معدن مس بزرگ جهان است. همچنین این شهر میزبان بزرگ‌ترین خانه خشتی جهان با حدود ۹۰ اتاق به نام خانه حاج آقا علی است. با بروکجا همراه شوید تا با جاهای دیدنی کمترشناخته‌شده رفسنجان بیشتر آشنا شویم.

عکس‌ها از پایگاه خبری خانه خشتی و لوک لِکس (گردشگر آلمانی)

شهر رفسنجان از شمال با زرند، از غرب با شهربابک، از جنوب‌ غربی با سیرجان، از جنوب با بردسیر و از شرق با کرمان همسایه و فاصله آن تا شهر کرمان ۱۱۰ کیلومتر است. جمعیت شهرستان بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۹۵,۱۷۵ نفر بوده است. شهرستان رفسنجان وسعتی در حدود ۷,۶۷۸ کیلومتر مربع دارد و در شمال غرب استان کرمان قرار گرفته است.

حتما بخوانید
جنگل های انبوه پردانان پیرانشهر

جا‌های دیدنی داخل شهر رفسنجان

کاروان‌سرای قطب‌آباد

این کاروان‌سرا که به نام «کاروان‌سرای وهاب‌زاده» نیز معروف است، یکی دیگر از آثار تاریخی باقی‌ مانده در شهرستان رفسنجان است. تاریخ‌شناسان قدمتی بیش از ۴۰۰ سال را برای آن در نظر گرفته‌اند.

 کاروان‌سرای کبوتر خان رفسنجان

 این کاروان‌سرا یکی دیگر از بناهای تاریخی در شهرستان رفسنجان است که قدمتی از دوران صفویان دارد. البته برخی از کارشناسان با توجه به سنگ‌نوشته‌ای که بالای سردر این کاروان‌سرا به چشم می‌خورد، قدمت آن را متعلق به اوایل دوران زندیه می‌دانند.

جاذبه های کمتر دیده شده‌ رفسنجان کدامند؟

عکس‌ از مهدی کلباسی

خانه حاج ‌آقا علی

 این خانه با زیربنایی بیش از هفت هزار متر مربع بزرگ‌ترین خانه‌ خشتی و سنتی جهان است. این خانه توسط یکی از تجار معروف رفسنجان به نام حاج آقا علی، معروف به زعیم‌الله رفسنجانی در سال ۱۱۳۶ هجری خورشیدی ساخته شده است. این ساختمان در شش کیلومتری رفسنجان و در نزدیکی روستای قاسم‌آباد قرار دارد.

 در وپنجره منبت کاری شده در خانه حاج آقا علی

منبع: پایگاه خبری کرمان نو (عکاس: یاسر خدیشی)

خانه حاج آقا علی هشتاد و شش اتاق (با انواع مختلف هفت دری، پنج دری، سه دری و پستو) دارد. چهار حیاط، راهروهای سرپوشیده و روباز و سه هشتی هم قسمت‌های مختلف این خانه به هم متصل می‌کنند.

خانه حاج ‌آقا علی

منبع: پایگاه خبری کرمان نو (عکاس: یاسر خدیشی)

 موزه ریاست جمهوری رفسنجان

این موزه برای جمع‌آوری هدیه‌های رسمی و غیررسمی در دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی در نظر گرفته شده ‌است. این هدایا شامل اشیای ملی و اسناد روابط سیاسی ایران است که جز اسناد ملی ایران محسوب می‌شوند و تحت نظر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قرار دارد. موزه ریاست جمهوری رفسنجان در سال ۱۳۷۰ طراحی و در سال ۱۳۷۸ توسط رییس جمهور وقت افتتاح شد.

حتما بخوانید
با زیباترین شهرهای مرزی ایران آشنا شوید

موزه ریاست جمهوری رفسنجان و نورپردازی آن در شب

عکس‌ از سایت شهرداری رفسنجان

رفسنجان‌ حصار

سازه‌هایی که در اصل حصار و دروازه‌های قدیمی رفسنجان هستند و ۲۰۰ سال قبل به دستور امیر مفخم بختیاری حاکم وقت استان کرمان ساخته شدند.

کاروانسرای شاه عباسی رفسنجان

این کاروان‌سرا در مرکز شهر رفسنجان (میدان شهید میرافضلی) قرار داشته و زیربنایی حدود ۳۰۰۰ متر مربع دارد. این بنا متعلق به اواخر دوره صفوی است.

جاذبه‌های خارج از شهر رفسنجان

دره راگه

این دره در نزدیکی شهر رفسنجان و در فاصله‌ ۱۵ کیلومتری آن قرار دارد. در کویر اطراف شهر دره‌ای به طول ۲۰ کیلومتر و عمق ۷۰ متر وجود دارد که با عرضی ۱۸۰ متری، دره راگه را به یکی از معروف‌ترین دره‌های ایران تبدیل کرده است.

نکته جالب توجه این دره،‌ جاری بودن رودخانه دائمی «گیودری» در عمق این دره است. بر اساس نظر زمین‌شناسان قدمت دره راگه حدود ۲۰ هزار سال است. این دره به دلیل فرسایش‌های آبرفتی شکل گرفته و به خاطر ادامه فرسایش،‌ شکل‌ برخی از قسمت‌های دره هنوز هم در حال تغییر است. حیات‌وحش منحصر به فرد دره راگه شامل عقاب، دراج و کبک می‌شود، همچنین این دره یکی از پناهگاه‌های آهو در استان کرمان است.

صخره های پیچ و تاب خورده دره راگه ر رفسنجان

منبع:‌ خبرگزاری مهر (عکاس:‌ محسن رضایی)

غارها و صخر‌‌ه‌های رودخانه علی آباد راگه

یکی از جاهای دیدنی رفسنجان، پدیده‌‌هایی طبیعی و نادری است که در ۳۰ کیلومتری جنوب‌شرقی رفسنجان در روستای متروکه علی‌آباد راگه قرار دارند.

درخت کهنسال پسته اودرج

 این درخت شاید قدیمی‌ترین درخت پسته ایران باشد که در فاصله ۳۵ کیلومتری رفسنجان و در دهکده تاریخی اودرج قرار دارد. درخت پسته اودرج عمری بیش از ۱۵۰۰ سال، ارتفاعی حدود ۱۵ متر و قطر تنه‌ای در حدود  ۳٫۵ متر دارد.

حتما بخوانید
موزه مجسمه های خوراکی تبریز اولین موزه شخصی در ایران

درخت کهنسال پسته اودرج در رفسنجان

روستای داوران

این روستا در ۳۰ کیلومتری شرق رفسنجان و در میان جاده رفسنجان-زرند قرار دارد. روستای داوران به دلیل سرسبزی، واقع شدن در ارتفاع، داشتن باغ‌های متعدد میوه، ‌غار، دو برج باستانی و امامزاده بی‌بی‌ گوهر به‌عنوان یکی از جاذبه‌های شهرستان رفسنجان به حساب می‌آید.

 کوه پورکان

 این کوه در شمال شرقی شهربابک و در غرب شهرستان رفسنجان قرار دارد که بیشتر قله‌های آن ارتفاعی بیش از ۲۵۰۰ متر دارند.

یخدان (یخچال) عباس‌آباد حاجی

این یخچال متعلق به دوره قاجار است که دیوار بلندی به ارتفاع ۱۲ متر دارد. این یخدان در فاصله ۴ کیلومتری شرق رفسنجان و در روستای عباس‌آباد حاجی، ساخته شده است. چاله یخ آن عمقی حدود ۱۰ الی ۱۵ متر دارد و پلان کلی یخدان دایره‌ای شکل است. در ساخت این یخدان از خشت خام و گِل استفاده شده است تا از زمستان تا اواخر فصل تابستان  یخ را با حداقل میزان آب‌شدگی، نگه دارد.

بنای خشتی یخدان (یخچال) عباس آباد حاجی

منبع: صدای و سیمای مرکز کرمان

 چشمه معدنی حسین‌آباد

 چشمه معدنی حسین‌آباد در فاصله ۳۶ کیلومتری جنوب‌غربی رفسنجان قرار دارد.  آب این چشمه از نوع آب‌های کلروه‌سدیک و سولفاته کلسیک گوگردی است. خواص درمانی آن باعث بهوبد بیماری‌های رماتیسمی، پوستی، بیماری‌های زنان و مجاری ادرار می‌شود.

چشمه معدنی آباد آوران

 چشمه معدنی آباد آوران در ۵۸ کیلومتری شمال‌شرقی رفسنجان قرار گرفته و نقطه آغاز چشمه در دهانه‌ی کوهی به نام «دره زرد» است. خواص درمانی آب این چشمه دفع مواد ازته، اثر قوی بر در دستگاه گوارش و درمان بیمار‌ی‌های عصبی است.

منبع عکس کاور مقاله: پایگاه خبری کرمان نو (عکاس:یاسر خدیشی)

 

منبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
دیدنی های مشگین شهر، شهری با آثار باستانی فراوان

مشگین شهر از شهرهای گردشگری و محبوب در استان اردبیل است که در دامنه‌های سبلان و قرار دارد  از جاذبه‌ها و دیدنی‌های تاریخی و طبیعی بسیاری برخوردار است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۵/۳۰ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۲ به‌روزرسانی شده است. مشگین شهر از شهرهای تاریخی استان …

ایرانگردی
دیدنی های گلپایگان؛ سرزمینی کهن در اصفهان

گلپایگان یکی از شهرهای توریستی ایران است که بدیع‌ترین و بکرترین چشم‌اندازهای طبیعی در استان اصفهان را در خود جای داده است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۱ به‌روزرسانی شده است. گلپایگان یکی از شهرهای کهن استان اصفهان با تاریخی مملو از فراز و …

دیدنی های نجف آباد، شهر کبوترهای ایران
ایرانگردی
دیدنی های نجف آباد ، شهر کبوترهای ایران

 نجف آباد نجف آباد یکی از شهرهای پرجمعیت استان اصفهان است. این شهر در دشت وسیعی در میان کوه‌ها در ۲۷ کیلومتری غرب اصفهان واقع شده است. گفته می‌شود با تدبیر شیخ بهایی بخشی از ذخایر پول حکومتی در زمان شاه عباس صفوی برای تاسیس این شهر استفاده شد. این …