ایرانگردی

کویر مصر، سرزمین جادویی رمل‌های شنی در در منطقه خور و بیابانک استان اصفهان است که به‌لطف جاهای دیدنی متعدد و شب‌های پرستاره، ارزش دیدن دارد.

کویر مصر منطقه‌ای منحصربه‌فرد و زیبا در نزدیکی روستای مصر،  ۴۵ کیلومتری شهر جندق و ۶۰ کیلومتری شمال خور در استان اصفهان  است و به‌حدی طرفدار دارد که تور کویر مصر از پرفروش‌ترین تورهای کویرنوردی ایران به شمار می‌رود. بهترین زمان سفر به کویر مصر، نیمه دوم سال و از اواسط پاییز تا اوایل بهار است؛ چراکه پس از آن دمای هوا در مناطق کویری بسیار بالا می‌رود

. امکانات رفاهی نسبتا خوب، جاهای دیدنی متعدد، تماشای آسمان حیرت‌انگیز کویر در طول شب، قدم‌زدن در شن‌های روان و… همه‌وهمه علاقه‌مندان به کویر را برای سفر به این منطقه وسوسه می‌کنند. با بروکجا همراه شوید تا گشت‌وگذاری در جاهای دیدنی کویر مصر داشته باشیم.

جاهای دیدنی کویر مصر را بشناسید:

تپه‌های شن‌ روان

منبع عکس: سایت دالاهو

یکی از جاذبه‌های اصلی کویر مصر، تپه‌‌ها و رمل‌های شن روان است که حتی تماشای آن‌ها نیز حیرت هر بیننده‌ای را به همراه دارد و تا از نزدیک با چشم خودتان نبینید، درک درستی از آن نخواهید داشت. قدم‌زدن روی این شن‌های روان نیز لذتی بی‌نظیر و فراموش‌نشدنی نصیب‌تان خواهد کرد.

ریگ کله

تپه های شنی قرمز رنگ

ریگ کله در حاشیه جنوبی روستای مصر در استان اصفهان واقع است و هنگام حرکت در جهت جنوب جاده خور به مصر، تپه‌های ماسه‌ای مرتفعی پیش رویتان قرار می‌گیرند که بلندترین آن، ۱,۱۳۷ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. زیبایی آن‌ها از این بابت است که فرم چینش و گسترش تپه‌ها با سایر تپه‌های ماسه‌ای این منطقه فرق دارد. در اثر سیل سال ۱۳۵۵، سه گدار در منطقه به وجود آمد که معروف‌ترین آن‌ها «گدار کلاغ» است.

پوشش گیاهی و جانوری این منطقه غنی است؛ به‌طوری که علاوه بر گیاهان ماسه‌پسندی نظیر اسکنبیل، دم گاوی، نسی و… حیواناتی همچون روباه شنی، تیر مار، مار جعفری، انواع عقرب و پامسواکی در ریگ کله حضور دارند.

تخت عروس

تپه های پلکانی در کویر مصر

منبع عکس: IranDeserts.com

تخت عروس از زیباترین مناطق کویری ایران به حساب می‌آید که از بالای آن می‌توان تپه‌های شن روان، چال سلکنون، روستای مصر، تخت شور و در صورت مساعدبودن هوا، باتلاق‌های کویر مرکزی و کوه‌های دامغان را مشاهده کرد.

تخت عروس از زیباترین مناطق کویری ایران محسوب می‌شود

دیواره‌های شرقی و نیمه شمالی در اثر فرسایش به شکل پلکانی درآمده‌ و منظره‌ حیرت‌انگیزی ایجاد کرده‌اند. به‌واسطه بادهای شدید، سنگ‌ریزه‌های زیادی در بالای تخت وجود دارد. مردمان کویری به مناطق زیبا لقب عروس می‌دادند و چشم‌انداز زیبای بالای این تخت، علت نام‌گذاری این منطقه به تخت عروس بوده است.

حتما بخوانید
آشنایی با کویر سیاه کوه، یزد

گله ریگ سرگردانی

منطقه گله ریگ سرگردانی که در حاشیه غربی روستای مصر قرار دارد، شامل تپه‌های طولی ماسه‌های روان می‌شود که به‌صورت دیواره‌هایی موازی در جهت شمال امتداد یافته‌اند. در گویش کویرنشینان به دیواره‌های ماسه‌ای موازی، «گله ریگ» می‌گویند. واژه سرگردانی هم به این دلیل به کار می‌رود که تعدد این دیواره‌ها، مسافران و کاروان‌ها را در تشخیص مسیر به اشتباه می‌انداخته است. طول این دیواره‌های ماسه‌ای، حدود سه تا پنج کیلومتر و فاصله آن‌ها از هم ۴۰ تا ۵۰ متر است. بهترین چشم‌انداز به این منطقه را می‌توانید از بلندی‌های تخت بازو یا تل خاکستری نظاره‌گر باشید. هیچ پوشش گیاهی روی دیواره‌های ماسه‌ای وجود ندارد؛ اما حیواناتی نظیر گربه شنی، شتر مار، آگامای استپی و دم سیاه و… در این منطقه زندگی می‌کنند.

دریاچه نمک سلکنون و چال سلکنون 

رد پای انسان روی شن های کویر

عکاس: حسام امیری

چال سلکنون در جنوب کویر بزرگ مرکزی ایران و در شمال روستای مصر واقع شده است و از جاهای دیدنی کویر مصر به حساب می‌آید. چال‌ها به مناطقی گفته که نسبت به مناطق اطراف دارای ارتفاع کمتری هستند و حالت فرورفتگی در زمین دارند. چال سلکنون نیز فرورفتگی زیبایی است که تپه‌های شنی آن را احاطه کرده‌ و منظره جالبی به وجود آورده‌اند.

دریاچه نمک سلکنون در شمال شرقی روستای مصر قرار دارد و آب آن از پساب‌ کشاورزی تامین می‌شود. در سال ۱۳۵۵ سیلی در منطقه مصر اتفاق می‌افتد که به‌تبع آن دریاچه بزرگی در این نقطه به وجود می‌آید و به همین دلیل به آن «سیل کنون» می‌گفتند؛ هرچند به مرور زمان به سلکنون تغییر یافت.

برای رفتن به چال سلکنون و دریاچه سلکنون باید از روستای مصر به طرف شمال بروید و پس از روستای فرحزاد، دو راهی چال سلکنون را در پیش بگیرید تا به دو راهی دیگری برسید که مسیر شمالی، شما را به چال سلکنون و مسیر شمال شرقی به دریاچه نمک سلکنون، تخت عروس و تخت عباسی می‌رساند. 

تخت محمدرضایی

تخت محمدرضایی در نزدیکی شمال روستای مصر و دو کیلومتری روستای فرحزاد خودنمایی می‌کند. از آنجا که این تخت ۲۰ متر بالاتر از دشت مجاور خود قرار دارد، به‌راحتی می‌توان چشم‌انداز زیبای تخت عروس، تل خاکستری، چیل کنده و تپه‌های ماسه‌ای را به نظاره نشست. هیچ‌گونه پوشش گیاهی روی تخت وجود ندارد و فقط سنگ‌ریزه‌هایی روی بستری از ماسه و رس به چشم می‌خورد. در مناطق کویری، به نقاطی «تخت» گفته می‌شود که از ارتفاع بیشتری نسبت به زمین‌های اطراف برخوردار هستند و بلندترین بخش آن مانند یک تخت صاف و هموار به نظر می‌رسد. 

حتما بخوانید
موزه ملی ورزش؛ گنجینه‌ افتخارآفرینی قهرمانان ایران

تنگ رودخانه نمک

نمک های پلکانی در کنار دریاچه و تپه

عکاس: محسن محجوب

تنگ رودخانه نمک در شرق تخت عروس، در شمال روستاهای مصر و فرحزاد جای گرفته است. در واقع این تنگ در امتداد رودخانه‌ای فصلی قرار دارد که از شرق تخت عباسی می‌گذرد. عمق رودخانه پس از عبور از تخت عباسی و تخت عروس و درست در کنار گنبدهای نمکی، زیاد می‌شود که منظره‌ای خارق‌العاده خلق می‌کند. به‌واسطه حرکت ماسه‌های روان، بخش‌هایی از مسیر رودخانه فصلی مسدود می‌شود و در اثر هرزآب‌ها و سیل‌های ناشی از بارندگی، برکه‌هایی ایجاد می‌شود که تماشای آن‌ها در دل کویر خالی از لطف نخواهد بود. اگر از روستای فرحزاد به طرف تخت عروس بروید و پیش از رسیدن به تخت عروس، به سمت شرق حرکت کنید، به بالای این تنگ خواهید رسید.

چیل کنده

چیل کنده به تپه طولی کشیده‌ای به طول پنج کیلومتر گفته می‌شود که از دو کیلومتری روستای فرحزاد آغاز می‌شود و تا منطقه گله ریگ سرگردانی امتداد دارد. ارتفاع این تپه نسبت به کف بیابان، وسعت دید زیادی را برای بازدیدکنندگان به وجود آورده است. ساربان‌ها با گذاشتن کنده‌های نخل روی یکدیگر، نشانه‌ای برای علامت‌گذاری ایجاده کرده بودند؛ از همین رو، به این منطقه چیل کُنده می‌گویند.

تل خاکستری 

دشتی پهناور و تپه ای بزرگ در وسط آن

منبع عکس: IranDeserts.com

مرتفع‌ترین تخت منطقه در ۱۲ کیلومتری شمال غربی روستاهای مصر و فرحزاد قرار گرفته است. وجه تمایز تل خاکستری با سایر تخت‌ها در منطقه جنوب کویر مرکزی، در ارتفاع بلند آن و قرار گرفتن در مرز زیست بوم کویر و بیابان است. این موقعیت باعث شده است که زمین‌های صاف و یکدست کویر مرکزی و تپه‌های ماسه‌ای نواری طولی (شمشیری) به‌راحتی از بالای آن قابل‌مشاهده باشند.

نیزار روستای مصر

نیزار مصر در ۶ کیلومتری شمال شرقی روستای مصر و دو کیلومتری شرق روستای فرحزاد در شمال شرقی استان اصفهان قرار دارد.

ارتفاع نی‌های این نیزار گاهی اوقات به چهار متر هم می‌رسد و محصور شدن آن توسط شن‌های روان، جلوه منحصربه‌فردی به آن داده است. علت پیدایش این نیزار و چشمه، آن سیل ویرانگر روستای مصر در سال ۱۳۵۵ بوده که باعث ایجاد دریاچه بزرگی در مکان نیزار فعلی شده که به مرور زمان خشک شده است.

حتما بخوانید
چطور به کویر مصر سفر کنیم؟

آبشار نمکی پتاس

دیواره ای نمکی

آبشار نمکی پتاس در خور و بیابانک و نزدیک کویر مصر قرار دارد که به‌خصوص در طول شب با نورپردازی‌های زیبا، چشم‌اندازی فوق‌العاده پیدا کرده و نگاه گردشگران را محو تماشای خود می‌کند. آبشار پتاس در دهکده‌ پتاس واقع است که شامل جاذبه‌هایی همچون دریاچه نمک، استخرهای تبخیری، امکانات ورزشی، سوئیت‌های نمکی و رصدخانه می‌شود.

قلعه و بافت قدیمی بیاضه

قلعه ای باستانی با پلکان و ورودی های متعدد

منبع عکس: خبرگزاری صدا و سیما

روستای بیاضه در بخش کویری اصفهان در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی خور قرار دارد و از نخلستان‌ها و آثار تاریخی تشکیل می‌شود. جالب اینکه در سفرنامه ناصر خسرو، به قلعه تاریخی بیاضه با بیش از هزار سال قدمت و معماری بناهای عصر ساسانی اشاره شده است. علاوه بر بازدید از قلعه، قدم‌زدن در نخلستان‌های سربه‌فلک‌کشیده نیز می‌تواند برای شما جذاب باشد. هتل روستای بیاضه که در بلندای کویر قرار دارد، به‌لطف نمای زیبا، آب‌نما و اتاقک‌هایش دل هر گردشگر داخلی و خارجی را می‌برد.

روستای گرمه

نخلستانی در حاشیه کویر

روستای گرمه از توابع نایین و خور و بیابانک است که نه‌تنها برای معماری کویری خانه‌هایش، بلکه به‌خاطر نخلستان‌ها و کوچه باغ‌های زیبایش شناخته می‌شود. قلعه‌ای چهار طبقه نیز در این روستا وجود دارد که گفته می‌شود قدمت آن به دوران ساسانی می‌رسد و به همین دلیل بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود. ریگ‌زارهایی از شن‌های روان که با وزش باد به رقص درمی‌آیند، تالاب گرمه که زیستگاه پرندگان آبزی محسوب می‌شود و… در انتظار گردشگرانی است که به این منطقه سفر می‌کنند.

چشمه آب طبیعی و درمانی دکتر فیش (ماهی درمانی) یکی از جاذبه‌های اصلی روستا است که نوع خاصی از ماهی‌ در آن وجود دارد که از پوست بیمار تغذیه می‌کند. ماهی درمانی برای التیام بیماری‌ها، به‌ویژه مشکلات پوستی و درمان استرس کاربرد دارد.

دریاچه نمک خور 

دریاچه ای به رنگ سبز در کنار بلورهای نمک

دریاچه نمک خور بزرگ‌ترین دریاچه نمک فصلی ایران و یکی از بزرگ‌ترین منابع استخراج پتاس در جهان است که ۲۰۰۰ کیلومتر وسعت دارد. دریاچه پوشیده از اشکال پنج‌ضلعی نمک است که به‌دلیل اختلاف زیاد درجه حرارت روز و شب و شکسته شدن لایه نمک سطحی، رطوبت از لایه‌های زیرین خارج و این چندضلعی‌های نمکی تشکیل می‌شود. 

یادمان باشد زیبایی منحصربه‌فرد و خارق‌العاده کویر، موهبتی ارزشمند است که با حفظ و حراست آن، هم به طبیعت احترام گذاشته‌ و هم میراثی گران‌قدر را برای آیندگان به یادگار خواهیم گذاشت.منبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
جاذبه های کمتر دیده شده‌ رفسنجان کدامند؟

رفسنجان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی دارد. این شهر علاوه بر پسته‌های مشهورش چند مکان دیدنی معروف هم دارد که کمتر دیده شده‌اند و در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۶/۰۷ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۸ …

ایرانگردی
دیدنی های جیرفت؛ از شهر دقیانوس تا قلعه سموران

جیرفت یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای عاشقان تاریخ و تمدن ایران است که با دیدنی‌هایی فراوان‌، گردشگران را به استان کرمان می‌کشاند. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۸/۲۳ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۸ به‌روزرسانی شده است. شهر جیرفت که در دشتی پهناور واقع شده است یکی از شهرهای …

ایرانگردی
دیدنی های کرمان، از مجموعه گنجعلی خان تا کتابخانه ملی

کرمان یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استانی به همین نام است. این شهر که در مناطق گرمسیر و کویری کشورمان قرار دارد، می‌تواند مقصد مناسبی برای سفر زمستانی باشد.  نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۴ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۰۷ به‌روزرسانی شده است. شهر کرمان مرکز استان …