دریاچه شهیون، از زیباترین دریاچه های ایران

ایرانگردی

دریاچه شهیون یا دریاچه سد دز از جاذبه‌های بی‌نظیر منطقه شهیون دزفول است که در شمال غربی دزفول قرار دارد.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۰۴ توسط فرناز رهبران رنجبر نوشته شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۳ بازنویسی شده است.

در این سفر کجارویی قصد داریم به سراغ یکی از دریاچه‌های دیدنی در استان خوزستان برویم و به معرفی آن بپردازیم. دریاچه‌ای که ۵۰ سال پیش با احداث سد دز ایجاد شده است. این دریاچه شیهون یا دریاچه سد دز نام دارد که یکی از از زيباترين درياچه‌هاي مصنوعی كشور و مكان مناسب برای قايق‌سواری و تفریح است.

با بروکجا در سفر به استان خوزستان و دریاچه‌گردی در دریاچه تماشایی شیهون همراه و هم‌سفر باشید.

با دریاچه شهیون بیشتر آشنا شوید:

عکاس: حیدر نژاد

دریاچه شهیون کجاست؟

دریاچه شهیون که نام دیگر آن دریاچه سد دز است، یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران و از جاهای دیدنی دزفول محسوب می‌شود که در شمال غربی دزفول و در  در ۲۳ کیلومتری شمال شرق اندیمشک و پشت دو کوه شاداب و تنگوان، کنار روستای پامنار قرار دارد و باعث زیبایی منطقه شهیون شده است. منطقه شهيون با مساحت بالغ بر ۳۰۲ کیلومتر مربع از توابع شهرستان دزفول است که در ۱۵ کیلومتری شمال شهر دزفول واقع شده است.

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: Hojat kayedkordeh)

آدرس دریاچه شهیون

مسیر دریاچه شهیون

عکاس: حیدر نژاد

دریاچه شهیون در دهستان شهی که یکی از دهستان‌های بخش سردشت دزفول است واقع شده است. برای دیدن این مروارید تماشایی باید ابتدا به شهرستان دزفول در شمال خوزستان و در ۱۵۰ کیلومتری اهواز،‌ مرکز این استان بروید.‌ پس از آن می‌توانید از طریق یک راه آسفالته ۷۵ کیلومتری که دزفول را به شهیون متصل می‌کند و تا آخرین روستا یعنی آبیدسری کشیده شده، به این دهستان بروید.

در ادامه برای رسیدن به این دریاچه باید از جاده شهیون تا رسیدن به جاده انحرافی دریاچه طی مسیر کرد. این جاده تا پای دریاچه به‌صورت آسفالته است و در قسمتی مشخص از کنار دریاچه یک پارکینگ مناسب همراه تعداد زیادی قایق برای گردشگران قرار داده شده است. پس از آن و با یک ساعت پیاده‌روی، می‌توانید به منطقه‌ای بسیار زیبا و سرسبز و پوشیده از درختان نخل برسید. در این مکان چشمه‌ای قرار دارد که از بالای کوه سرازیر شده و در قسمت پایین نیز منظره بسیار زیبای دریاچه دیده می‌شود.

  • موقعیت جغرافیایی: N۳۲۳۸۰۰ E۴۸۲۷۴۶
  • فاصله اهواز تا شهیون: ۱۵۰ کیلومتر
حتما بخوانید
باغ سنگی؛ باغ بی برگی با زیبایی چشمگیر

معرفی دریاچه شیهون

دریاچه سد دز

عکاس: حیدر نژاد

دریاچه سد دز طول ۶۵ کیلومتر است که البته مساحت این دریاچه در مواقع پرآبی و کم‌آب اندکی متفاوت بوده و در بیشترین حالت تقریبا ۶ هزار هکتار است. عمق دریاچه نیز تا ۵۰ متر متغیر است. آب دریاچه از ارتفاعات اراک و الیگودرز سرچشمه می‌گیرد و بعد از گذر از کوه‌های زاگرس و دریافت ریز‌آبه‌های بسیار، به این دریاچه وارد می‌شود. این دو رودخانه شامل دو شاخه اصلی به نام سزار و بختیاری است. رود سزار در شمالی‌ترین بخش حوزه جاری است و از سه شاخه ماربره، تیره و سبزه تشکیل شده است. دومین سرشاخه اصلی رودخانه دز، رود بختیاری است که در ۴۰ کیلومتری پیوند سرخاب به رود سزار متصل می‌شود.

در دریاچه شهیون، جزایر کوچک و بزرگ با انبوهی از درختان کنار و بادام کوهی وجود دارد

در داخل دریاچه، تعدادی جزیره کوچک و بزرگ می‌بینید که چشم‌نوای می‌کنند و انبوهی از درختان کُنار و بادام کوهی روی آن‌ها قرار دارد. همه این‌ها باعث زیبا جلوه دادن دریاچه شده است؛ به‌طوری که جزیره بزرگ وسط دریاچه با وسعت بالغ بر ۶۰ هزار مترمربع، چشم‌انداز زیبایی را خلق کرده است. درختان کنار، بادام کوهی، کلخنگ و بید روی این جزیره قرار گرفته است و موقعیت جغرافیایی خوب و مسطح بودن زمین جزیره باعث ایجاد شرایط مساعد به‌منظور ساخت مراکز تفریحی و اقامتی و جذب گردشگران به منطقه شده است.

منطقه‌ای که دریاچه سد دز قرار دارد، از لحاظ زمین‌شناسی به دو بخش شمالی و جنوبی قسمت می‌شود. بخش جنوبی آن از پایان گلال حیدری در جنوب آغاز شده و تا قلعه شاداب و روستای بیشه‌بزان ادامه دارد. کنگلومرای بختیاری که حاوی قلوه سنگ‌های ریز و درشت با سیمانتاسیون شن و ماسه است، این منطقه را پوشش داده است. وجود دره‌های پرعمق و دیدنی از خصوصیات مهم این منطقه است که مناظری زیبا از آفرینش را آشکار می‌کند. سازند آغاجاری شمال منطقه را تشکیل می‌دهد. مارن‌های سرخ رنگ همراه با لایه‌های سیلتی و ماسه سنگ‌های ریزدانه به‌شکل متناوب، جنس این سازند را تشکیل داده است.

دریاچه و سد دز اندیمشک

عکاس: فاطمه نوبختی

این منطقه ادامه رشته‌کوه‌های زاگرس است که با نزدیک شدن به مرکز منطقه، تپه ماهورها، صخره‌ها و تخته سنگ‌های ماسه‌ای ایجاد می‌شود. کوهپایه‌ها، دره‌های آبرفتی و چشمه‌هایی که در بیشتر سال پربار‌ هستند، در این منطقه خودنمایی می‌کند و باعث سرسبزی و زیبایی در بیشتر فصل‌های سال می‌شود. همچنین منطقه شهیون به کوه‌های زاگرس در شمال و جلگه گرم خوزستان در جنوب نزدیک است؛ همین موضوع سبب شده تا گونه آب و هوایی متفاوتی در این منطقه ایجاد شود. وزش باد از جنوب شرق موجب می‌شود تا تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل به وجود آید و وزش باد از شمال غربی باعث معتدل شدن هوا در تابستان و سرد شدن آن در زمستان می‌شود.

حتما بخوانید
آبشار نوژیان خرم آباد؛ مرتفع‌ترین آبشار لرستان

حیات وحش دریاچه شهیون شامل جانوران کوچکی نظیر روباه و خرگوش در کنار پرندگان زیبایی مانند تیهو، کبک و پرندگان دریایی است. پلنگ نیز در بخش‌‌های صعب‌العبور این مناطق مشاهده شده است. در دریاچه نیز ماهی‌هایی چون قزل آلا زندگی‌ می‌کنند.

شگفتی‌های دریاچه شهیون

شگفتی های دریاچه شهیون دزفول

منبع عکس: گوگل مپ ( آیدی: Man)

با وجود اینکه دریاچه شیهون در استان گرمسير خوزستان قرار دارد، ماهی قزل‌آلا که که يک ماهی سرد آبی است، در این دریاچه زندگی می‌کند و این یکی از شگفتی‌های این دریاچه است. قزل‌آلای رنگين کمان از ماهی‌های غيربومی درياچه سد دز محسوب می‌شود. با توجه به اینکه اين نوع قزل‌آلا (در مقايسه با انواع ديگر اين ماهی) تحمل بیشتری نسبت به دمای محیط دارد، در این دریاچه چند سال قبل رهاسازی شده و اکنون توانسته خود را با شرايط محيطی آن سازگار کند.

از عجایب دیگر دریاچه شهیون، داشتن دماهای مختلف است. درياچه سد دز بسيار بزرگ بوده و نقاط گوناگون آن دارای دماهای متفاوت است؛ زیرا در بعضی نقاط جريان‌های خنک فصلی از ارتفاعات منطقه وارد می‌شود یا چشمه‌های زيرزمينی از بستر درياچه می‌جوشد. این عوامل باعث کاهش دمای قابل‌توجه آب نسبت به محيط اطراف شده است. همین امر موجب شده تا محيط مساعدی به‌عنوان زيستگاه ماهی قزل‌آلا مهیا شود.

تفریح در دریاچه شیهون

تفریح در دریاچه سد دز

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: Hojat kayedkordeh)

  • ورزش‌های آبی: در دریاچه سد دز امکان انجام ورزش‌های آبی مانند قایق‌رانی، اسکی و… فراهم است.
  • جزیره‌گردی: در دریاچه شهیون با قایق می‌توانید به جزایر آن سفر کنید و جزیره‌گردی بی‌نظیر و متفاوتی را تجربه کنید.
  • روستاگردی: اگر جزو افرادی هستید که در سفر دوست دارند در منطقه‌ای که به آن رفتند به گشت‌و‌گذار بپردازند، پیشنهاد می‌دهیم از دیدن روستاهای گردشگری و زیبای نزدیک دریاچه شهیون دیدن کنید. روستای پامنار شهیون یکی از همین جاها است که دیدنش خالی از لطف نخواهد بود و خاطرات و لحظات شیرین سفرتان را دو چندان خواهد کرد. در ضمن، منظره‌ شهیون از این روستا نیز بسیار چشم‌نواز و تماشایی است.
  • ماهی‌گیری ممنوع: دریاچه سد دز یکی از اکوسیستم‌های مهم آب شیرین و زیستگاه انواع گونه‌های آبزی بومی است. هرگونه صید ماهی با هر روشی در فصل ممنوعه صید ماهی ممنوع و هرگونه صید در فصول دیگر نیازمند اخذ مجوز لازم از سازمان حفاظت محیط‌زیست است. از نیمه اسفندماه تا اردیبهشت ماه هر سال به‌دلیل فصل زادآوری ماهیان، هرگونه صید در اکوسیستم های آب شیرین ممنوع و غیر قانونی است.
حتما بخوانید
دیدنی های بانه ، منطقه آزاد مرزی غرب ایران

نکته‌ای که لازم است در سفر به دریاچه سد دز رعایت کنید، این است که سعی کنید از شنا و آب‌تنی در دریاچه‌ شهیون خودداری فرمایید. حتی اگر شنا بلد هستید هم بهتر است بدون راهنمای محلی، در این دریاچه شیرجه نزنید؛ چراکه در بخش‌هایی که به دیواره‌ی سد نزدیک‌تر است، احتمال کشیده شدن جریان آب توسط توربین‌ها بسیار بالا بوده و شما را مثل گرداب در خود خواهد کشید. بهتر است سایر تفریح‌ها مثل قایق‌رانی را جایگزین شنا کنید.

اقامت در دریاچه شهیون

اقامت در دریاچه شهیون

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: Hojat kayedkordeh)

اگر دوست دارید شب را در منطقه شهیون بمانید، روستای پامنار مکان مناسبی است؛ این روستا به دریاچه نزدیک است و نیز اقامتگاهی دارد که می‌توانید تجربه یک شب روستایی را داشته باشید و از دیدن چشم‌انداز دریاچه نیز لذت ببرید.

ويلاهایی نیز در پشت سد دز و در منطقه‌ پلاژ (پلاژ به‌معنای شناگاه و دریاکنار به بخشی از کرانه دریا گفته می‌شود که برای آب تنی و تفریح آماده شده است) دریاچه شهیون ايجاد شده كه معمولاً از طريق رودخانه به وسيله قايق به آن رفت و آمد می‌شود. البته يک مسير خاكی نيز دارد.

ويلاهای ساحلی رودخانه دز برای كاركنان اداره آب و برق ساخته شده‌اند؛ ولی مردم عادی نيز در صورت تمايل می‌توانند پس از هماهنگی با مسؤلان سد و پرداخت مبلغی بابت اجاره ويلا، از جاذبه‌های طبيعی آن منطقه استفاده و در اين ويلاها اقامت كنند.

علاوه بر این بر پا کردن چادر و شب ماندن در کنار خود دریاچه نیز هیجان بالایی دارد و بسیار لذت‌بخش است و خاطرات خوبی را برایتان رقم خواهد زد.

بهترین فصل سفر به دریاچه شهیون

بهترین زمان رفتن به دریاچه شهیون

عکاس: مهسا آزاده

از آنجایی که خوزستان استانی گرم است، بهترین زمان سفر به دریاچه شهیون انتهای زمستان و اوایل بهار است تا در کنار تفریح و گشت‌وگذار در کنار این دریاچه زیبا از هوای مطبوع و خنک منطقه نیز لذت ببرید.

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: Hojat kayedkordeh)، مهسا آزاده و  مهدی کیانی

عکس کاور: بیژن مسعودی



منبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
دیدنی های ساری؛ شهری با قدمت ۵ هزار ساله

ساری با قدمتی پنج هزارساله، یکی از قدیمی‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای شمال ایران است. این شهر تاریخی جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۵/۰۱ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۱۰ به‌روزرسانی شده است. ساری مرکز استان مازندران و  اولین شهری در …

ایرانگردی
معرفی مکان تاریخی کاروانسرای ایری علیا ورزقان

ایری علیا یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ارزیل بخش خاروانا شهرستان ورزقان واقع شده‌است. کوه معروف آقداش با ارتفاع۲۸۰۰متر ازسطح دریابلندترین نقطه‌ای روستا می‌باشد که چشمه‌های بیشمار دامنه‌های آن (شاه ماهار) مناظر بدیعی را به وجود می‌آورند چشمه قره دره یکی از پرآب ترین چشمه‌های منطقه میبباشد که پس از طی مسیرطولانی …

ایرانگردی
قلعه جوشین، یکی از قلعه‌های تاریخی شهرستان ورزقان

قلعه ی جوشین (به ترکی آذربایجانی: جوشین قالاسی) یکی از قلعه‌های تاریخی شهرستان ورزقان در شمال استان آذربایجان شرقی است که در منطقه قره داغ (ارسباران) قرار دارد. قلعه جوشین در ۳۵ کیلومتری غرب ورزقان و ۳۰ کیلومتری شرق خاروانا و در ۴ کیلومتری روستای جوشین و در منطقه‌ای کوهستانی و سخت‌گذر در بالای یک کوه مرتفع صخره‌ای قرار گرفته‌است. قلعه جوشین با …