ایرانگردی
2

آران و بیدگل از شهرهای تاریخی و دیدنی شمال اصفهان است که جاذبه‌های متنوع بسیاری برای تاریخ دوستان و طبیعت‌گردان دارد.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۹/۱۲ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۷ به‌روزرسانی شده است.

آران و بیدگل از شهرهای شمالی استان اصفهان است که از شمال به کویر مرکزی ایران و دریاچه نمک راه می‌یابد. به دلیل موقعیت جغرافیایی آن، تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی سرد و خشک دارد. نظریات متعددی از وجه تسمیه این شهر بیان می‌شود؛ اما به طور کلی می‌توان اظهار داشت که آران و بیدگل هر دو از نام‌های محلی و رسمی این منطقه هستند. در یافته‌های تاریخی کارشناسان بسیاری به قدمت کهن این منطقه اشاره شده است که نشان از تاریخ و فرهنگ قوی آن دارد. به همین دلیل دارای دیدنی‌ها و جاذبه‌های متعدد تاریخی است. تورهای ایرانگردی بسیاری گردشگران را به تماشای دیدنی‌های طبیعی و تاریخی این منطقه دعوت می‌کنند. با ما همراه باشید تا با جاهای دیدنی آران و بیدگل بیشتر آشنا شوید.

کاروانسرای تاریخی مرنجاب

عکس: دالاهو

کاروانسرای تاریخی مرنجاب در آران و بیدگل به دستور شاه عباس اول صفوی در نزدیکی دریاچه نمک بر سر راه جاده ابریشم احداث شد. این کاروانسرا را به دلیل قرارگیری در منطقه‌ای با همین نام، مرنجاب، می‌نامند. امروزه از این کاروانسرا به‌عنوان یک اقامتگاه سنتی و کویری استفاده می‌شود.

حمام رئیسه آران و بیدگل

کاشی های سفید رنگ حمام رئیسه آران و بیدگل

عکس: توریسم تراول

حمام رئیسه آران و بیدگل یکی از کهن‌ترین حمام‌های این منطقه است که قدمت آن به دوران صفویان می‌رسد. این حمام با وسعتی بالغ بر یک هزار متر مربع با خشت، گچ، آهک، کاشی و سنگ احداث شده است. این حمام دارای سه فضای اصلی گرمخانه، سردخانه و میاندر، دستشویی و دوش‌ها است. حمام رئیسه در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. این شهر ۹ حمام تاریخی دارد که شاید مهم‌ترین آن‌ها همین حمام رئیسه باشد. از دیگر حمام‌های تاریخی این منطقه می‌توان به حمام عنایتی، کوچکه، میدان بزرگ آران، شرف بیدگل، بازار بیدگل، محله قاضی، فخارخانه بیدگل و حاج محمد بیدگل اشاره کرد که قدمتی به دوران صفویه و قاجاریه دارد.

حتما بخوانید
در سفر به سرعین، از کجا دیدن کنیم؟

مجموعه تاریخی قاضی آران

ورودی و سردر مسجد جامع قاضی

عکس: خطاب شکن

مجموعه تاریخی قاضی آران یادگاری برجای مانده از دوران سلجوقیان است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مجموعه تاریخی، مسجد جامع، حسینیه، مهدیه، آرامگاه پنج امامزاده، آب‌انبار، بازارچه شرقی، بازارچه غربی، مسجد ملا علی آرانی، خانه خاندان عاملی آرانی و خانه تاریخی قاضی را شامل می‌شود. مجموعه تاریخی قاضی آران در ۱۰ کیلومتری شمال شرق کاشان واقع شده است. مسجد ملاعلی آران در حقیقت خانه قاضی با همین نام بوده که پس از مرگ او مرمت و بازسازی شده و به مسجد تغییر کاربری داده است. 

مسجد قاضی آران از مهن‌ترین آثار تاریخی منطقه است

مسجد جامع قاضی نیز به نظر می‌رسد از کهن‌ترین آثار تاریخی این منطقه باشد که احتمالا به دستور شاه طهماسب اول در دوران نخست اسلامی بنا شده است. کتبیه‌‌ای گچی در این مسجد وجود دارد که مزین به خط نسخ عالی و به هنرمندی ابوالقاسم کاشانی نوشته شده است. این کتیبه متعلق به زمان علیشاه قاجار و سال ۱۲۳۸ است. این مسجد دارای شبستان تابستانی، صحن اصلی، مهدیه، ساختمان پنج امامزاده از فرزندان امام محمد باقر (ع) و کتیبه‌ای سنگی منقوش به وقف‌نامه‌ قپان مسجد است.

خانه باغ تاریخی شاکر

برج مدور و بنای خشتی خانه باغ تاریخی شاکر

عکس:‌ See Iran

خانه باغ تاریخی شاکر در مزرعه حسین آباد واقع شده است. این بنای تاریخی با معماری ذوزنقه در مساحتی بالغ بر ۶ هزار متر مربع در اوایل دوره قاجار بنا شده است. این بنای تاریخی که مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب‌انبارها

پله های قدیمی آب انبار آران و بیدگل

عکس: عصر ساختمان

این شهر تاریخی آب‌انبارهای متعدد بسیاری دارد. از آب‌انبارهای این منطقه می‌توان به محله قاضی، میدان بزرگ، محله بازار، مسجد جمعه، گز و … اشاره کرد که همگی آن‌ها دارای قدمت تاریخی هستند و عموما به ثبت ملی نیز رسیده‌اند. آب‌انبار گز گرچه در میان بیابان واقع شده است و از آب‌انبارهای صحرایی به شمار می‌رود و به همین دلیل دارای بنایی بسیار مستحکم و زیبا است. این آب‌انبار از جمله شاهکارهای هنر معماری در کویر و مربوط به عصر قاجار محسوب می‌شود.

حتما بخوانید
دیدنی های خوانسار ؛ باغ شهری در اصفهان

امامزاده محمد هلال

گنبد و گلدسته های فیروزه ای در امامزاده محمد هلال

عکس: خبربان

امامزاده محمد هلال با تزئیناتی زیبا از کاشی‌های معرق، صحن‌های بزرگ و گلدسته‌های زیبا و خیره‌کننده یکی از محبوب‌ترین بقعه‌های مذهبی استان اصفهان محسوب می‌شود که دارای معماری منحصربه‌فردی است. قدمت این بنای تاریخی به دوران صفویه می‌رسد و دستور آیینه‌کاری انجام شده در سقف حرم را کریم‌خان زند صادر کرده است.

دریاچه نمک

ساحل دریاچه نمک در آران و بیدگل

عکس: علاالدین تراول

دریاچه نمک با وسعتی حدود ۶۴۷ کیلومتر مربع در میان کویر مرنجاب قرار دارد که یک از جاذبه‌های اصلی آن محسوب می‌شود. این دریاچه در ۳۵ کیلومتری این منطقه واقع شده است که اشکال هندسی حاصل از رسوبات نمک آن بسیار دیدنی و تماشایی به نظر می‌رسد. جزیره سرگردان این دریاچه نیز در نزدیکی ساحل جنوبی آن واقع شده که به‌صورت تپه‌ایی در موقعیت ۱۵ کیلومتری در داخل دریاچه قرار گرفته است. کارشناسان معتقدند، مرتفع‌ترین بخش جزیره‌ سرگردان با ۸۰۸ متر فاصله از سطح دریا، متشکل از سنگ‌های آتشفشانی است. وجه تسمیه این منطقه‌ زیبا و منحصربه‌فرد، محو شدن دو بخش انتهایی جزیره در افق، درست هنگامی است که از فاصله‌ای دور به آن نگاه شود. در این لحظه، منظره‌ای همانند یک کشتی سرگردان در دریای بی‌انتهای کویر مشاهده می‌شود که به علت گرمای شدید منطقه، خطای دید و شکست نور رخ می‌دهد.

کویر مرنجاب

تپه های ماسه ای  ورمل های شنی در کویر مرنجاب

کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل واقع شده که گفته می‌شود نام آن را شاه عباس صفوی انتخاب کرده است. تپه‌های شنی مرتفع، جنگل‌های تاق، دریاچه‌های نمک و آسمان فوق‌العاده‌ زیبای شب نیز از جذابیت‌های این کویر محسوب می‌شود. از دیگر دیدنی‌های این کویر می‌توان به نمکزار چاه کنجه، چاه دستکن، ریگ بلند، کوه کلنگ، قلعه کرشاهی، کوه یخاب و کمپ متین‌آباد نیز اشاره کرد. از آنجایی که یافتن آب شیرین در این منطقه از گذشته کاری سخت و طاقت‌فرسا بوده، گفته می‌شود که نام پیشین این کویر «مرد رنج آب» بوده که در طول تاریخ به «مرنجاب» تغییر شکل داده است. این کویر امروزه در بین گردشگران و طبیعت‌دوستان محبوبیت بالایی دارد و از جاذبه‌های اصلی این منطقه به شمار می‌رود.

حتما بخوانید
موزه‌های دانشگاه تهران

منطقه شکار ممنوع یخاب

پوشش گیاهی ضغیف در منطقه شکار ممنوع یخاب

عکس: Iran Desert

منطقه شکار ممنوع یخاب با آب‌و‌هوایی کوهستانی دارای چشم‌اندازهای طبیعی و بکر، پوشش گیاهی متنوع و دشت‌ها و تپه‌های بسیاری است که در بین کویرگردان و طبیعت‌دوستان شهرت بالایی دارد. کل، بز، قوچ، میش، گربه شنی، کاراکال، خرگوش، عقاب طلایی، سارگپه و کبک از جمله گونه‌های حیوانی هستند که در این منطقه زندگی می‌کنند. اگر شما نیز تاکنون از جاذبه‌های شهر آران و بیدگل دیدن کرده‌اید، تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران بروکجا به اشتراک بگذارید.

عکس کاور: چترمنبع: کجا رو

دوستان گردشگر
سلام
ازشهر تاریخی وگردشگری سفیدشهر
همان نصرآباد کویر
نزدیک کاشان وآران وبیدگل
ازطریق اتوبان قم به کاشان
کیدومتر ۳۰ مشکات

شامل
شهرزیرزمینی طسمیجان سفیدشهر
مهرکده تاریخی کلیسای سفیدشهر

امامزادگان سکینه خاتون س و شاهزاده ابراهیم ع سفیدشهر

کویرزیبای سفیدشهر

خانه های تاریخی
قلعه های تاریخی

ودهها آثار دیگر بازدیدفرمایید

ارادتمند حسین عبدالهی نصرآبادی ازتهران

انجمن توسعه سفیدشهر کاشان
انجمن توسعه سفیدشهر(نصرآباد کویرکاشان (نصرآبادیهای مقیم تهران)

باسلام-قابل توجه گردشگران ازآثارتاریخی و باستانی شهر دارالفضل سفیدشهر(نصرآبادکویر) در۱۷کیلومتری شمال کاشان بازدید نمائید و لذت ببرید
۱-آستانه مقدسه بی بی سکینه خاتون س واقع درمحله زیارت سفیدشهر
۲-آستان مقدس شاهزاده ابراهیم ع واقع در دشتهای سرسبز جاده سفیدشهر به مشکات
۳- آب انبار تاریخی سفیدشهر
۴-قلعه های تاریخی ملک اباد -سفید -رضاآباد-قاسم ابادو وزیر
۵-دشت زیبای کویر درشمال سفیدشهر
۶-پار ک زیبای زنده یادباقری ورودی شهر سفیدشهر
۷-خانه های تاریخی آقاسیدمحمد-وکیل
۸-شهرزیرزمینی ومهرکده نرسه سفیدشهر
۹-قدمگاه علی ع سفیدشهر
۱۰-دشتهای وسیع وزیبای پنبه و طالبی و باغهای پسته سفیدشهر
۱۱-دشتهای وسیع وزیبای کشت گل محمدی برای اولین باردرسفیدشهر
۱۲-جنگلبانی شهیددستغیب (درختان دست کاشت کویری ) دردل کویردرشمال سفیدشهر
۱۳-ساختمان تاریخی چهل دختران زیارت
۱۴-مسجد تاریخی زیارت
۱۵-روستای تاریخی وکویری تقی آبادسفیدشهر

باتشکر-مهندس حسین عبدالهی نصرآبادی
انجمن توسعه سفیدشهر (نصرآبادیهای مقیم تهران)

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
دیدنی های سلطانیه‌؛ مهمترین شهر دوران ایلخانی

روزگاری سلطانیه از شهرهای پررونق و مهم در تاریخ ایران بوده است. علاوه بر سومین گنبد خشتی بزرگ جهان، این شهر جاذبه‌های تماشایی فوق‌العاده‌ای دارد. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۵/۲۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ به‌روزرسانی شده است. استان زنجان در شمال غربی فلات ایران قرار دارد. …

ایرانگردی
آشنایی با بقعه شیخ بایزید بسطامی، از خاندان موبدان عالم

بقعه شیخ بایزید بسطامی در شمال غربی مرکز شهرستان هشترود و در مجاورت اتوبان زنجان – تبریز و در روستای عزیز کندی قرار دارد. معماری گنبد هشت ضلعی این بنا، شبیه به گنبد سرخ مراغه و گنبد علویان در همدان می باشد. روستای عزیزکندی به لحاظ واقع شدن این اثر …

ایرانگردی
با جاذبه ی طبیعی غار اسکندر سعیدآباد بیشتر آشنا شوید!

به طور کلی می توان گفت غارهای دهستان بستان آباد در استان آذربایجان شرقی از جالب ترین جاذبه های گردشگری این استان می باشد. در بین این غارها غار اسکندر تبریز به واسطه جنس دیوارها، سقف ها و تالار بزرگی که درون خود جای داده جالب توجه می باشد. روستای …