دیدنی های بانه ، منطقه آزاد مرزی غرب ایران

دیدنی های بانه، منطقه آزاد مرزی غرب ایران
ایرانگردی

بانه

بانه شهری مرتفع در استان کردستان است که به دلیل قرارگیری در میان طبیعت بکر کوهستان، دیدنی‌های بسیاری برای طبیعت دوستان دارد. بانه را شاید مردم به مراکز خریدش بشناسند؛ اما جاهای دیدنی های بانه نیز کم نیستند و می‌توانند پذیرای گردشگران باشند. بانه شهری در دامنه شمالی رشته کوه‌های زاگرس در مرز غربی ایران است. بانه چهارمین شهر بزرگ استان کردستان به شمار می‌رود و نام آن از کلمه کردی «بان» گرفته شده است. این نام به معنای «بام» و متاثر از ارتفاعات و نحوه استقرار و موقعیت شهر است. از بانه عموما به‌عنوان یک بازار مرزی یاد می‌شود که واردات و صادرات در این شهر رونق خاصی به آن داده است؛ اما طبیعت بکر این منطقه نیز زبانزد است. این شهر جنگل‌های طبیعی و بزرگ بلوط دارد. اگر به قصد خرید به این شهر سفر می‌کنید، فراموش نکنید تا از جاذبه‌های طبیعی آن نیز دیدن کنید. با بروکجا همراه باشید تا با دیدنی‌های بانه بیشتر آشنا شوید.

غار شوی

دیدنی های بانه، منطقه آزاد مرزی غرب ایران

عکس: وبسایت Iran Caves

غار شوی که در میان طبیعت دوستان و غارنوردان شهرت بالایی دارد، در نزدیکی شهر بانه واقع شده است. این غار در روستایی با همین نام قرار دارد. ارتفاع دهانه ورودی غار حدود یک متر و عرض ان حدود دو متر است که نسبتا دهانه‌ایی کوچک دارد. پس از ورودی از دهانه غار و گذر از چند متر مسیر افقی، پرتگاهی قرار دارد که در سمت راست آن با شیبی تند و طولانی به شعبه اصلی غار منتهی می‌شود. درون غار مسیرهای مسطح، پرشیب و دهلیزهایی قرار دارد که برای غارنوردان هیجان‌انگیز خواهد بود. بیشتر قسمت‌های این غار ریزشی است و عبور از آن باید با دقت انجام شود. طول این غار ۲۶۷ متر است و با شیب بسیار تندی رو به پایین می‌رود.

حتما بخوانید
زاهدان در یک نگاه

کوه آربابا

دیدنی های بانه

عکس: وبسایت See Iran

کوه آربابا در استان کردستان با ارتفاع حدود دو هزار متر از نمادهای زیبایی و حماسی بانه است که مردم این شهر از آن برای گذران اوقات فراغت خود استفاده می‌کنند. داستان‌های گوناگونی از علت نام‌گذاری این کوه مطرح است که هیچ کدام سندیتی ندارد. شخصیت «آربابا» در قصه‌ها و اشعار کردی وجود دارد و این کوه در فرهنگ عامه‌ی مردم شهرستان بانه جایگاه خاصی دارد. این کوه مربوط به دوره دوم زمین‌شناسی است و پارک جنگلی دوکانان و پیرمراد بر دامنه آن واقع شده است.

پارک‌های کوهستانی دوکانان و پیرمراد

دیدنی های بانه

عکس: وبسایت See Iran

پارک‌های کوهستانی دوکانان و پیرمراد در نزدیکی یکدیگر روی دامنه کوه آربابااز دیدنی های بانه بحساب می آیند. این دو پارک کوهستانی مشرف به شهر بانه هستند. هر ساله نمایشگاه صنایع دستی این منطقه در این پارک‌های کوهستانی برگزار می‌شود. در گذشته اهالی شهر از پارک پیرمراد به‌عنوان زیارتگاهی استفاده می‌کردند و هر چهارشنبه به زیارت پیرمراد می‌رفتند. هم‌اکنون نیز این سنت کهن باقی مانده و در روزهای چهارشنبه این پارک بسیار شلوغ است. امکانات تفریحی و رفاهی نیز در این دو پارک برای گردشگران فراهم شده است.

دریاچه سد بانه

دیدنی های بانه

عکس: وبسایت See Iran

دریاچه سد بانه در مسیر جاده سقز به بانه قرار دارد که طبیعت و پوشش گیاهی اطراف آن، زیبایی خاصی به این دریاچه بخشیده است.

تفرجگاه نجه

تفرجگاه نجه در محیطی جنگلی و کوهستانی در روستای نجه علیا در چند کیلومتری بانه قرار دارد. این روستا از مناطق هدف گردشگری به شمار می‌رود که محیط طبیعی و بکر آن، چشمه‌سارها، مسجد تاریخی و تولید شیلات آن مورد توجه گردشگران است.

تفرجگاه سورین

تفرجگاه سورن متراکم‌ترین پوشش گیاهی منطقه را دارا است

تفرجگاه سورین در جنوب شرقی بانه در مسیر مریوان واقع شدهو دیدنی های بانه است. پرتراکم‌ترین قسمت این منطقه از لحاظ پوشش گیاهی، تفرجگاه سورین است. یک مسجد تاریخی نیز در یان تفرجگاه قرار دارد.

حتما بخوانید
آتشکده بهرام یزد؛ پاسدار آتشی به قدمت هزار و پانصد سال

روستای هفتاش

روستای هفتاش از مناطق هدف گردشگری بانه به شمار می‌رود که جاذبه‌های گردشگری طبیعی و بكر از جمله مناطق كوهستانی، مراتع زیبا، باغ‌های میوه، دشت سورین، رودخانه و بناهای تاریخی و مذهبی را در خود جای داده است.

روستای شوی

دیدنی های بانه

عکس: وبسایت See Iran

روستای شوی از قدیمی‌ترین و پرجمعیت‌ترین روستاها و از جاهای دیدنی بانه محسوب می‌شود که در شمال غربی آن واقع شده است. بزرگ‌ترین دشت بانه، دشت شوی نیز در این روستا قرار دارد. همچنین این روستا پرآب‌ترین بخش این ناحیه به شمار می‌رود. طبیعت بکر، چشمه مرکزی شوی، غار شوی و رودخانه نژو از جاذبه‌های دیدنی این روستا است.

روستای سبدلو

روستای سبدلو در دامنه کوه وزنه در شمال شرقی بانه واقع شده است. این ورستا به دلیل قرارگیری در میان ارتفاعات در زمستان بادهای شدیدی را با سرمای بسیار تجربه می‌کند که شهرت فراوانی دارد. پوشش گیاهی  طبیعت بکر این منطقه از دیدنی‌های آن محسوب می‌شود.

روستای مامال

طبیعت بکر روستای مامال نیز طرفیت گردشگری در آن پدید آورده است. این روستا از شمال به کوه حوتوانه و از جنوب به روستای شیدیله و از شرق به روستاهای سیاحومه و آلی‌ماکان و از غرب به روستای نمازگاه وصل است.

روستای نجنه علیا

دیدنی های بانه

عکس: وبسایت See Iran

روستای نجنه علیا که از مناطق بکر و طبیعی دیدنی بانه به شمار می‌رود در فصل بهار و تابستان از جاذبه‌های گردشگری مهم محسوب می‌شود که زیبایی‌های آن دوچندان می‌شود. تفرجگاه نجه نیز در این روستا قرار دارد. در مسجد تاریخی روستای نجنه علیا یک قرآن تاریخی وجود دارد که توسط فردی به نام مراد بن یوسف بن عیسی مشهور به فقه مراد به خط ثلث در ۳۰ جز کامل به رشته تحریر درآمده است. این قرآن ۳۱۶ برگ دارد و جلد آن چرمی قهوه‌ای است.

روستای نژو

در روستای نژو آثار تاریخی به نام شارکون که فقط کوزه‌های بزرگ و کوچک گلی که داخل بعضی از آن‌ها زغال پیدا می‌شود، باقی مانده است. مهم‌ترین و دیدنی های بانه اثر باستانی روستا قلعه‌ای است که در غرب روستا قرار دارد و در اطراف این قلعه که با نام محلی (قه لای نژو) معروف است چشمه‌های آب فراوانی وجود دارد. بر اساس سخن محلیان، قدمت این قلعه به پیش از اسلام برمی‌گردد و با توجه به اینکه مقبره‌هایی که در این ناحیه وجود دارد، به طرف بیت‌المقدس کنده شده‌اند؛ به نظر این ادعا صحیح است. تقریبا این قلعه به جز حصار بیرونی‌اش تخریب شده و تنها سنگ‌های بزرگ و تراشیده آن همچنان برجای مانده است. خرابه قلعه شامل دو قسمت است که به‌وسیله یک سنگ بزرگ به‌عنوان پل به هم مرتبط شده است. ساکنان روستا به تخت سنگ بزرگی که در غرب قلعه قرار دارد اغلی بگ می‌گویند؛ اغلی بگ نام پهلوانی از این روستا بوده است که در هنگام لشکرکشی اعراب، در دشت میرآباد به آن‌ها شبیخون زده و تعداد زیادی از آن‌ها را کشته است.

حتما بخوانید
هتل شایگان کیش؛ اقامتی رویایی در یکی از بهترین هتل های کیش

مجتمع‌های تجاری بانه

دیدنی های بانه

عکس: وبسایت بانه

مجتمع‌های تجاری بانه همچون بازار بزرگ آفتاب درخشان، مجمتع تجاری گلستان، مرکز خرید سان سیتی، بازارچه مرزی سیرانبند و بازار بانه از مراکز محبوب و مهم تجاری این منطقه به شمار می‌روند.

منبع: کجا رو

بیشتر بخوانید:

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
با درخت چنار کهنسال اسکو بیشتر آشنا شوید!

درخت چنار کهنسال اسکو، یک درخت چنار کهنسال در شهر اسکو در استان آذربایجان شرقی است. درخت چنار اسکو بر اساس گمانه زنی صورت گرفته بر تنه درخت و طبق نظر کارشناسان، دارای قدمتی ۱۲۰۰ ساله است، که جزو قدیمی‌ترین درختان چنار کهنسال کشور محسوب می‌گردد. این درخت در حال …

ایرانگردی
دیدنی های سلطانیه‌؛ مهمترین شهر دوران ایلخانی

روزگاری سلطانیه از شهرهای پررونق و مهم در تاریخ ایران بوده است. علاوه بر سومین گنبد خشتی بزرگ جهان، این شهر جاذبه‌های تماشایی فوق‌العاده‌ای دارد. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۵/۲۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ به‌روزرسانی شده است. استان زنجان در شمال غربی فلات ایران قرار دارد. …

ایرانگردی
آشنایی با بقعه شیخ بایزید بسطامی، از خاندان موبدان عالم

بقعه شیخ بایزید بسطامی در شمال غربی مرکز شهرستان هشترود و در مجاورت اتوبان زنجان – تبریز و در روستای عزیز کندی قرار دارد. معماری گنبد هشت ضلعی این بنا، شبیه به گنبد سرخ مراغه و گنبد علویان در همدان می باشد. روستای عزیزکندی به لحاظ واقع شدن این اثر …