دیدنی های ماسوله ؛ دیار خانه‌های زرد رنگ و گلدان‌های شمعدانی

دیدنی های ماسوله؛ دیار خانه‌های زرد رنگ و گلدان‌های شمعدانی
ایرانگردی

ماسوله

ماسوله یکی از مناطق توریستی شمال کشور و‌ دهکده‌ای مه‌آلود و پر از خانه‌های خوش‌رنگ است که بر روی هم ساخته شده‌اند و با کمک یکدیگر خود را به آسمان رسانده‌اند و یکی از دیدنی های ماسوله را بوجود آورده است.

در ۲۶ کیلومتری جنوب‌غربی فومن و در ۶۵ کیلومتری جنوب‌غربی رشت در استان گیلان، در میان جاده‌ای مه‌‌گرفته، روستایی پلکانی به نام ماسوله جای گرفته است. در ایران روستاهای پلکانی معدودی وجود دارند که ماسوله گیلان یکی از آن‌ها است. ماسوله،‌ دهکده‌ای مه‌آلود و پر از خانه‌های خوش‌رنگ است که روی هم ساخته شده‌اند و با کمک یکدیگر خود را به آسمان رسانده‌اند. وقتی قدم بر کوچه پس کوچه‌های پله پله روستا می‌گذارید که بیشتر اوقات غرق در مه هستند، محو این خانه‌های زرد‌رنگ و تماشایی با گلدان‌های شمعدانی می‌شوید که در همه این خانه‌ها وجود دارند. با بروکجا همراه باشید تا شما را با دیدنی‌های مسحور‌کننده ماسوله آشنا کنیم.

دیدنی های ماسوله؛ دیار خانه‌های زرد رنگ و گلدان‌های شمعدانی

ماسوله بهشتی است که اکثر اوقات در فصل‌های بهار، پاییز و زمستان در مه فرو رفته است. اینکه این خانه‌ها بسیار به هم نزدیک هستند و سقف هر خانه، حیاط خانه پایینی است، فضایی گرم و صمیمی در روستا ایجاد کرده است؛ اما تنها معماری جذاب و بی‌نظیر ماسوله نیست که این دهکده پلکانی را میان گردشگران پرطرفدار کرده است؛ ماسوله مملو از کوهستان‌های مرتفع، جنگل، ییلاقات سرسبز و دیدنی‌های جذاب و شگفت‌انگیز است. هرساله توریست‌های بی‌شماری از سرتاسر جهان راهی این روستای پلکانی می‌شوند تا از جاهای دیدنی ماسوله بازدید کنند.

بازار ماسوله

دیدنی های ماسوله

بازار ماسوله قلب تپنده روستا محسوب می‌شود و از دیدنی های ماسوله بحساب می آید. این بازار دیدنی با دیگر بازارهای روستاهای دیگر ایران تفاوت دارد. پیشنهاد می‌کنیم اگر گذرتان به این دهکده پلکانی افتاد حتما به دیدن این بازار جذاب و تماشایی بروید. در این بازار هم می‌توانید خرید کنید، هم از دیدن مغازه‌ها لذت ببرید. بازار ماسوله درست مانند پاساژهای شیک و مدرن طبقاتی شهرها است؛ بدین معنا که از چهار سطح جدا و مستقل تشکیل شده است؛ به گونه‌ای که مغازه‌ها در سطح پایین یک طبقه‌ای و در سطح بالا از دو طبقه تشکیل شده‌اند.

حتما بخوانید
قلعه رودخان؛ دژ مستحکم گیلان

گردشگران می‌توانند از این بازار دست‌سازه‌های روستاییان، مربا، ترشیجات، صنایع‌دستی گیلان، خوراکی‌های محلی، گلیم، ابزارهای فلزی و لوازم سنتی زیبا خریداری کنند. علاوه بر این، نشستن در کافه‌ها و رستوران‌های بسیار این بازار که بیشتر در فضای روباز روستا قرار گرفته‌اند، لذت سفر به این روستای پلکانی را دوچندان می‌کند.

موزه مردم شناسی

دیدنی های ماسوله

در موزه مردم‌شناسی می‌توانید گذر تاریخ را بر ماسوله و مردم این شهر ببینید

در میان کوچه پس کوچه‌های روستا، موزه‌ای به نام موزه مردم‌شناسی قرار گرفته که در سال ۱۳۸۱ تاسیس شده و تاریخ ماسوله و مردمانش را در خود گنجانده است. موزه در سه بخش، به نمایش مجموعه‌ای از اشیا فرهنگی از قبیل کوزه‌ها، جام‌ها، کفش‌های سنتی، پول‌های قدیمی، چینه‌های گلی، کتیبه، انواع داس، گهواره و خیلی اشیا دیگر روستا پرداخته است. بخش اول دوره معاصر و صدسال اخیر، بخش دوم دو قرن گذشته و بخش سوم یافته‌هایی از قرن چهارم را به نمایش گذاشته است. موزه مردم شناسی ماسوله نمایانگر تاریخ غنی این روستا است و تنها موزه شخصی ایران است که توسط یکی از افراد فرهنگ‌پژوه به نام «فرهاد شرفی ماسوله‌ای» تاسیس شده است.

آبشار کوشم

دیدنی های ماسوله

ماسوله از آبشارها و چشمه‌های فراوانی برخوردار است که دیدن تک تک آن‌ها خالی از لطف نیست. یکی از این آبشارها که با نام کوشم شناخته می‌شود از روستا دسترسی آسانی دارد و با یک پیاده‌روی سبک یک‌ساعته با شیبی ملایم می‌توانید به‌راحتی به دیدن آن بروید. آبشار کوشم در دره جنگلی ماسوله با ۳۰ متر ارتفاع در امتداد رودخانه قرار گرفته و با انبوهی از درختان سرسبز احاطه شده است. از دیگر آبشارهای ماسوله می‌توان به آبشار ماسوله رودخان و آبشار خرم‌بو اشاره کرد.

حتما بخوانید
قمش تاریخی مومنان؛ شاهکاری از مهندسی آب

پارک جنگلی ماسوله

دیدنی های ماسوله

پارک جنگلی ماسوله یکی از زیباترین پارک‌های جنگلی شمال کشور و حتی خاورمیانه است. تنوع گیاهان این پارک بسیار است و درختانی چون راش، توسکا، ممرز، درخت آزاد و فندق و همچنین گیاهان دارویی و علفی نیز در آن دیده می‌شوند. این پارک جنگلی مکانی تفریحی برای گردشگران است که هوای خنک و پاک آن روح هرکسی را طراوت می‌بخشد. امکانات رفاهی نظیر آلاچیق، رستوران و دکه نیز برای رفاه گردشگران در این پارک گنجانده شده است. هرساله خیل عظیمی از گردشگران برای گذراندن تعطیلات یا استراحت، راهی این پارک جذاب و دیدنی می‌شوند. اگر به ماسوله سفر کردید و به دیدن این پارک رفتید، خوردن آش دوغ را فراموش نکنید.

امام‌ زاده عون بن محمد

دیدنی های ماسوله

علاوه بر دیدنی های ماسوله و تاریخی، اماکن زیارتی نیز دارد. امام‌زاده عون‌بن‌محمد از جمله این بناهای زیارتی است که به قرن دوم یا سوم هجری تعلق دارد؛ بقعه‌ای هشت ضلعی که کتیبه کنده‌کاری شده روی سنگ قبر آن متعلق به سال ۹۶۹ هجری‌قمری است. همچنین اسناد به دست آمده از این بقعه، نشان می‌دهد که این امام‌زاده نوه امیرالمونین، یعنی فرزند «محمد حنیفه»، پسر امام علی (ع) است.

آبشار لار چشمه

دیدنی های ماسوله

پیش از روستای ماسوله در کنار جاده فومن، آبشار زیبای چشمه لار قرار گرفته که از جاذبه‌های دیدنی و پرطرفدار شمال ایران است. این آبشار زیبا در میان نقطه ای با جنگل‌های انبوه و سرسبز پوشانده شده و پدیده کم‌نظیری را به‌وجود آورده است. ارتفاع لارچشمه نزدیک به ۶ متر است و حوضچه‌های کوچکی در پایین آن دیده می‌شوند. وجود استراحتگاه، رستوران و قهوه‌خانه در مجاورت این آبشار دیدنی این مکان را به تفرجگاهی جذاب برای دوست‌داران طبیعت تبدیل کرده است.

حتما بخوانید
غذاها و شیرینی های سنتی اصفهان

ییلاق کوربار ماسوله

دیدنی های ماسوله

در آغوش کوه‌های جنگلی و سرسبز گیلان در دل دهکده پلکانی ماسوله، ییلاقی زیبا و تماشایی چون تابلوهای نقاشی جای گرفته که با نام ییلاق کوربار شناخته می‌شود. مسیر دسترسی به این ییلاق دیدنی مملو از چشم اندازهای منحصر‌به‌فرد و مناظر مسحور‌کننده است که دوست‌داران طبیعت و علاقه‌مندان به کوهنوردی با دیدن آن سختی پیاده‌روی و کوهنوردی چند ساعته را فراموش می‌کنند.

قله شاه معلم

دیدنی های ماسوله

می‌توان گفت دیدنی های ماسوله یکی از مقصدهای پرطرفدار میان کوهنوردان است؛ زیرا دور تا دور آن را کوه‌های جذاب احاطه کرده‌اند. یکی از این کوه‌های محبوب میان کوهنوردان، قله شاه‌ معلم است که دومین قله بلند گیلان به‌شمار می‌رود و ارتفاعی بیش از ۳۰۵۰ متر دارد. قله شاه معلم به نام «ماسوله داغ» نیز میان کوهنوردان ایرانی شناخته می‌شود. مسافت طولانی و سخت در مسیر راهپیمایی کوه به قله و وجود مناظر توصیف‌ناپذیر و زیبا این منطقه را به منطقه‌ای محبوب برای گردشگران، دوست‌داران طبیعت و کوهنوردان تبدیل کرده است.

منبع: کجا رو

بیشتر بخوانید:

ماسوله در یک نگاه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
مسجد جامع سبزه میدان اسکو از قدیمی ترین مساجد آذربایجان شرقی

مسجد جامع سبزه میدان اسکو از قدیمی ترین مساجد آذربایجان شرقی است که با قدمتی چهارصد ساله مربوط به دوره صفوی بوده و دارای شبستان های متعدد، ستون های سنگی و سرستون های مختلف است که در ساخت آن هیچ سازه بتنی بکار نرفته و تنها از ساروج برای قرار …

ایرانگردی
دیدنی های سیراف؛ بندر مهم دوره ساسانی

بندر سیراف روزگاری پررونق‌ترین بندر ایران بود که بر اثر دو زلزله مهیب بسیاری از آن مدفون شده و به زیر آب رفته است؛ اما این شهر همچنان دیدنی‌های بسیاری برای بازدید دارد. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۵/۱۵ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۰۷ به‌روزرسانی شده است. سیراف …

ایرانگردی
جاذبه های دیدنی روستای گونبرف با عطر خوش گل های محمدی

استان آذربایجان شرقی از جمله استان های توریست پذیر می باشد زیرا شهر زیبای تبریز دارای جاذبه های گردشگری فراوان است. البته بجز تبریز شهر های دیگر این استان نیز مملو از دیدنی های زیبا می باشد که می توان از کندوان بعنوان مشهورترین آن نام برد. روستای کندوان را …