ایرانگردی

جنگل الیمستان، پارک جنگلی هلومسر، پارک میرزا کوچک خان جنگلی، غارهای دستکند، آبگرم استراباکو و… از جاذبه‌های گردشگری و تفریحی دیدنی آمل هستند. 

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۲۲ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۲۶ به‌روزرسانی شده است.

آمل یکی از شهرهای استان مازندران محسوب می‌شود که عمده شهرت خود را مدیون محصول برنج و البته همجواری با کوه دماوند است؛ ولی نکته جالب‌تر اینکه این شهر دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعددی است که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته‌اند. از این‌رو، در این مقاله از بروکجا به معرفی جاهای دیدنی آمل می‌پردازیم.

پارک میرزا کوچک خان جنگلی

پارک میرزا کوچک خان جنگلی با وسعت ۴۴۰ هکتار در کیلومتر ۱۸ جاده آمل به تهران واقع‌ شده است. پارک جنگلی نمونه گردشگری میرزا کوچک خان با جنگل‌های انبوه و همراه با جاده‌ای زیبا یکی از بزرگترین پارک‌های جنگلی در خاورمیانه و دومین پارک جنگلی بزرگ استان مازندران است.

این پارک دارای امکانات تفرجگاهی آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویس دستشویی، اجاق، میز و نیمکت، رستوران و قهوه‌خانه، سکوی چادر و وسایل بازی کودکان، جایگاه سوارکاری و سه مدخل ورودی است. از جاذبه‌های آن می‌توان به این موارد اشاره کرد: جنگل انبوه، جاده جنگلی پارک، آبشار ماهان، هزار پله، چشمه آب سرد، درختان کهن‌سال، مرتع جنگلی، درختان میوه‌ای و… 

 مسیر پیاده روی در میان درختان پارک جنگلی میرزا کوچک خان

پارک جنگلی هلومسر

پارک جنگلی هلومسر

پارک جنگلی هلومسر آمل در ابتدای ورودی جاده آمل به امام‌زاده عبدالله واقع شده است. پارک جنگلی هلومسر آمل با ۶۷ هکتار وسعت یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های تفریحی و گردشگری مازندران است. ایجاد امکانات تفریحی و رفاهی در این پارک در قالب چند مرحله در حال اجرا است. مرحله نخست این پارک ۶۷ هکتاری در قالب ۲۷ هکتار با ایجاد سرویس‌های بهداشتی، نصب آلاچیق‌ها، سطل‌های جمع‌آوری زباله، کافی‌شاپ، نمازخانه و وسایل بازی کودکان رونق گرفت. پارک جنگلی هلومسر آمل به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری انتخاب‌ شده است.

حتما بخوانید
ساحل درختان نارگیل در کیش

پارک دهکده طلایی آمل

پارک دهکده طلایی آمل

پارک دهکده طلایی یکی از جاهای دیدنی آمل است که پارک داخل شهری محسوب می‌شود. این پارک بزرگ‌ترین پارک مازندران است و به‌عنوان یکی از زیباترین بوستان‌های ایران نام برده می‌شود.

روستای بلیران

 برگ های زرد و نارنجی درختان در فصل پاییز روستای بلیران

اگر از جاده‌ قدیم بابل به آمل بروید، در چند کیلومتری آمل جاده‌ای به‌سمت جنگل و کوه می‌رود و پیچی که می‌خورد، زیبایی تازه‌ای پیدا می‌شود و هر پیچی آدمی را وارد دنیای دیگر می‌کند. یک سو کوه هست و جنگل، دیگر سو شالیزار مزارع و باغات که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. در انتهای جاده به روستای زیبای بلیران می‌رسیم. این روستای زیبا که در دل جنگل محصور است، تا آمل پانزده کیلومتر فاصله دارد. روستای بلیران از شمال به روستای کم‌دره، از جنوب به جنگل‌های سرفراز شمال و کوه چلا، از شرق به جنگل‌های سرسبز و انبوه و رودخانه و از غرب نیز به جنگل و کوه متصل شده است.

آبگرم استراباکو

آبگرم استراباکو

آبگرم استراباکو در جاده هراز، ۱۱۰ کیلومتری تهران، ۵۵ کیلومتری آمل، منطقه لاریجان و در محلی به نام قلابن قرار دارد. آبگرم معدنی استراباکو با چهار چشمه با فواصل کم است که از دل کوه می‌جوشد و پس از چند متر به رودخانه هراز می‌ریزد. آبگرم معدنی استراباکو با حرارت ۳۴ درجه سانتی‌گراد، از پای کوه جوشیده و پس از جمع شدن در دو استخر تقریبا بزرگ، از آن سرریز کرده و به داخل رودخانه می‌ریزد و میزان آبدهی آبگرم معدنی استراباکو تقریبا چهار اینچ در ثانیه است.

در محل چشمه قلابن (استراباکو) فردی نزدیک به ۱۶۰ سال پیش دو استخر شنا مخصوص آقایان و بانوان احداث کرده‌اند که امروزه نیز توسط نوادگانش اداره می‌شود و در تابستان با مبلغی کم، از اهالی محل و توریست‌هایی معدود میزبانی می‌کند. مسیر دسترسی‌اش پلی قدیمی بر آبی خروشان هراز و پنج دقیقه پیاده‌روی در راهی مال‌رو زیر صخره‌های البرز سترگ، در خنکای سایه درختان وحشی با سمفونی دل‌نشین پرندگان و آوای رود است.

حتما بخوانید
قزوین در یک نگاه

غارهای دستکند آمل

غارهای دستکند آمل

در منطقه کافرکلی، در طول دره هراز از آبادی اسک تا روستای پنجاب به طول ۴۲ کیلومتر در ارتفاعات مشرف به دره و همچنین در چند دره فرعی نزدیک ۲۵۰ اتاق دست‌کند در دل صخره قرار دارند. این مجموعه در نوع خود از لحاظ تمرکز در یک منطقه، در ایران منحصربه‌فرد است. این غارها جهت زندگی موقت یا دائم یا به‌صورت یک مجموعه تدافعی و دیده‌بانی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند.

 •  غارهای دستکند روستای آب اسک
 •  غارهای دستکند روستای نیاک
 •  غارهای دستکند دره آینه ممنون رو‌به‌روی روستای نیاک در سمت راست جاده هراز
 • غارهای دستکند تخته پل. بین روستای نیاک و پلمون
 •  غارهای دستکند دارسون در سه کیلومتری شهر رینه
 •  غارهای دستکند روستای گیلاس
 •  مجموعه غارهای دستکند روستای پلمون
 •  غارهای دستکند روستای کنار انجام
 •  غارهای دستکند روستای آبگرم
 •  غارهای دستکند روستای گزانه و ملار
 •  غارهای دستکند روستای بایجان
 •  غارهای دستکند روستای کهرود و کیان
 •  مجموعه غارهای دستکند روستای پنجاب

جنگل الیمستان

 جنگل اليمستان

الیمستان، روستایی توریستی از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل است که در کیلومتر ۲۰ جاده هراز از آمل واقع‌ شده است. جنگل الیمستان، محل رویش گیاه «الیما» است که در اردیبهشت رشد می‌کند. بنا به قولی، نام جنگل الیمستان نیز برگرفته از آن است. الیمستان یکی از مناطق گردشگری ایران است که تورهای زیادی سالانه برای تفریح و سفر به دل طبیعت این منطقه می‌روند.

قله الیمستان هم یکی دیگر از جاذبه‌های این روستا است که در زمستان و بهار کوهنوردان زیادی را به خود جذب می‌کند. قله‌ای که حدود ۲,۵۱۰ متر ارتفاع دارد و یکی از بهترین گزینه‌های کوهنوردی در زمستان به شمار می‌رود. در کل مسیر دامنه شرقی، قله دماوند در پیش چشمان ما است و هرلحظه با شما حرکت می‌کند.

حتما بخوانید
دیدنی های شوش؛ کهن ترین شهر ایران در خوزستان

از آمل کیلومتر ۲۰ و از تهران، کیلومتر ۱۴۰ جاده هراز، به جاده فرعی سمت راست با تابلوی امام‌زاده قاسم یا امام‌زاده لهاش برمی‌خورید، وارد آن شوید. در اوایل مسیر به دوراهی می‌رسید که باید جاده سمت چپ را دنبال کنید، جاده فرعی آسفالته باریک با پیچ‌وخم بسیار حدود هفت کیلومتر است که ابتدا ما را به روستای لهاش و پس از پنج کیلومتر مسیر خاکی به روستای الیمستان می‌رساند. از آنجا با پشت سر گذاشتن آبادی وارد جنگل می‌شویم.

دریاچه ساهون

این دریاچه در دامنه های جنوب غربی قلعه دماوند، نزدیک روستای نوا قرار گرفته است. ارتفاع آن از سطح دریا بیش از ۳۰۰۰ متر است. در گذشته بیش از ۱۰۰۰ هکتار وسعت داشته و تا نیم‌قرن پیش پر از آب بوده که به مرور زمان، بر اثر دخالت‌های انسان حجم آب آن کم شده است. 

دریاچه دوخواهران

با پشت سر گذاشتن دو سوم جاده هزار در قلب منطقه البرز مرکزی، به محلی موسوم به دو راهی پنجاب می‌رسید. این دوراهی و جاده‌ای خاکی که مسیر مواصلاتی نمارستاق نام گرفته، از آبادی‌هایی چون پنجاب، سوا، شیخ محله، کلری، دیوران عبور کرده و سرانجام به آبادی بزرگ نمارستاق در کنار رودخانه خروشان آن که سرچشمه از کوه‌های ناظر و شکر لقاس دارد، می‌رسید. اواخر خردادماه بهترین موقع است و هوا رو به گرمی است. از پلی بر رودخانه عبور کنید، در مسیری پاکوب قرار می‌گیرید و به‌سوی غرب ادامه مسیر دهید. پس از یک ساعت به دشت وسیع و بی‌انتهای دریوک می‌رسید. تمامی دشت سرسبز را طی می‌کنیم و به‌سوی جنوب مایل شده، وارد دره کوچکی در پای قلل لهرا می‌شوید.منبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
دیدنی های مشگین شهر، شهری با آثار باستانی فراوان

مشگین شهر از شهرهای گردشگری و محبوب در استان اردبیل است که در دامنه‌های سبلان و قرار دارد  از جاذبه‌ها و دیدنی‌های تاریخی و طبیعی بسیاری برخوردار است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۵/۳۰ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۲ به‌روزرسانی شده است. مشگین شهر از شهرهای تاریخی استان …

ایرانگردی
دیدنی های گلپایگان؛ سرزمینی کهن در اصفهان

گلپایگان یکی از شهرهای توریستی ایران است که بدیع‌ترین و بکرترین چشم‌اندازهای طبیعی در استان اصفهان را در خود جای داده است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۱ به‌روزرسانی شده است. گلپایگان یکی از شهرهای کهن استان اصفهان با تاریخی مملو از فراز و …

دیدنی های نجف آباد، شهر کبوترهای ایران
ایرانگردی
دیدنی های نجف آباد ، شهر کبوترهای ایران

 نجف آباد نجف آباد یکی از شهرهای پرجمعیت استان اصفهان است. این شهر در دشت وسیعی در میان کوه‌ها در ۲۷ کیلومتری غرب اصفهان واقع شده است. گفته می‌شود با تدبیر شیخ بهایی بخشی از ذخایر پول حکومتی در زمان شاه عباس صفوی برای تاسیس این شهر استفاده شد. این …