دیدنی های یزد ، شهر بادگیرها

دیدنی های یزد، شهر بادگیرها
ایرانگردی

یزد یکی از شهرهای مرکزی ایران است که جاذبه‌های گردشگری و دیدنی های یزد ، موجب تبدیل این شهر به یکی از شهر های گردشگری ایران شده است .

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۸/۰۱/۰۷ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۱۷ به‌روزرسانی شده است.

یزد مرکز استان یزد است که بین رشته‌کوه‌های شیرکوه و خرانق، در دشت گسترده‌ای به نام یزد-اردکان قرار دارد. دارالعلم و دارالعباده از القاب شهر یزد در گذشته بوده است. از دیگر القاب یزد می‌توان به شهر بادگیرها و عروس کویر اشاره کرد که به راستی شایسته‌ی آن‌ها است. این شهر اولین شهر خشتی جهان است و بعد از ونیز ایتالیا، دومین شهر تاریخی دنیا محسوب می‌شود. مردمان مهمان‌نواز و خون‌گرم یزد سالانه میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری هستند که برای بازدید از شکوه تاریخی آن به این شهر سفر می‌کنند. در این مقاله از بروکجا، شما را با دیدنی های یزد آشنا می‌کنیم تا در سفر به یزد، با برنامه‌ریزی دقیق بتوانید از تمامی آن‌ها بازدید کنید.

خانه لاری ها

دیدنی های یزد، شهر بادگیرها

خانه‌ لاری‌ها یکی از خانه‌های تاریخی و جاهای دیدنی یزد است که قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد. این خانه در محله فهادان و مجاورت عمارت کلاه‌فرنگی قرار دارد. این عمارت از ۶ باب خانه با معماری مختص مناطق کویری ساخته شده که متعلق به یکی از تجار مشهور یزد به نام حاج محمد ابراهیم لاری بود. همچنین این خانه به‌گونه‌ای ساخته شده است که از اطراف، کسی نتواند داخل آن را ببیند و حریم آن کاملا حفظ شده است. طراحی این خانه مانند دیگر خانه‌های کویری به‌گونه‌ای است که بیشترین سایه و فضای خنک را در روزهای گرم تابستان برای ساکنانش فراهم می‌کند. خانه‌ لاری‌ها در بهمن ماه ۱۳۷۵، با شماره‌ ۱۷۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد جامع یزد

گنبد و گلدسته با کاشی فیروزه ای مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد یکی از دیدنی های یزد می باشد که در طول حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده و بارها مرمت شده است. پایه‌های اصلی مسجد در دوران ساسانی بنا شده و در دوره‌های ایلخانی و تیموری تکمیل شده است. گفته می‌شود سبک معماری این بنا به شیوه‌ آذری است. مسجد جامع یزد زیربنایی حدود ۹,۸۰۰ متر مربع دارد و طول و عرض آن به‌ترتیب ۱۰۴ و ۹۹ متر است که هفت ورودی و خروجی در چندین کوچه دارد. در دوران قاجار بازسازی و مرمت این بنا به‌طور گسترده انجام شد که سبب شد ظاهر آن از مسجد اولیه کاملا متفاوت شود. مسجد جامع یزد در ۳۱ تیر ۱۳۱۳ با شماره‌ ۲۰۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مجموعه میدان امیر چخماق

آبنما و مشجد در مجموعه میدان امیر چخماق

مجموعه‌ امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار است. میدان امیرچخماق یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری یزد است. قدمت این مجموعه به دوران تیموریان (قرن نهم) بازمی‌گردد. جلال‌الدین امیرچخماق، حاکم یزد در آن دوران، بانی ساخت این مجموعه بود. این مجموعه در یکم شهریور ۱۳۷۸ با شماره‌ ۲۴۱۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آب‌انبار شش بادگیر

بادگسر های خشتی در آب انبار شش بادگیر یزد

آب‌انبار شش بادگیر یزد در محله‌ تپه، کوچه‌ شش بادگیر قرار دارد که شامل شش بادگیر و مخزن دو هزار متر مکعبی است. قدمت این بنا به ۱۸۰ سال قبل، در دوران قاجار بازمی‌گردد. سه بادگیر از ابتدای ساخت این بنا ساخته شده و سه بادگیر بعدا به آن اضافه شد. آب‌انبار شش بادگیر در چهارم فروردین سال ۱۳۵۷ با شماره‌ ۱۶۰۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

حتما بخوانید
راهنمای سفر به لاهیجان؛ عروس شهرهای گیلان

کاروانسرای زین الدین

ماه بر فراز منظره شبانه کاروانسرای زینالدین یزد

کاروانسرای زین‌الدین یزد، ۴۰۰ سال قبل، به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد. این بنا در دو طبقه و با مصالحی همچون آجرهای خشتی ساخته شده است. این کاروان‌سرا در ۶۰ کیلومتری جاده‌ یزد-کرمان قرار دارد و در سال ۲۰۰۶ جایزه‌ بهترین بنای بازسازی شده‌ یونسکو را به دست آورد.

هشت باغ دولت آباد

منظره بارانی و بادگیر بلند باغ دولت آباد یزد

معماری هشت ضلعی امکان هدایت باد در تمام نقاط ساختمان را می‌داد

باغ دولت‌آباد یزد یکی از زیباترین باغ‌های ایران است و بلندترین بادگیر جهان در این باغ قرار دارد که بر اهمیت آن افزوده است. این باغ در اواخر دوران افشاریه، در مساحتی حدود ۷۰ هزار متر مربع ساخته شده که شامل ساختمان‌ها، حوض‌ها و آب‌نماهای بسیار زیبایی است. ارتفاع بادگیر این باغ ۳۳٫۸ متر است و از خصوصیات آن می‌توان به هشت ضلعی بودن آن اشاره کرد که سبب می‌شود باد در هر جهت بوزد و به‌راحتی به قسمت زیرین هدایت شود. قنات تاریخی ۲۰۰ ساله هم در این باغ وجود دارد که از پنج رشته قنات تشکیل شده و از ارتفاعات مهریز سرچشمه می‌گیرد. این مجموعه در ۲۳ اسفند ۱۳۴۶ با شماره‌ ۷۷۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

حمام خان

تخت و حوضچه در حمام خان یزد

حمام خان یزد یکی دیگر از دیدنی های یزد و بناهای به‌جای مانده از دوران قاجار (سال ۱۲۱۲ هجری قمری) است و به گرمخانه‌ نور نیز شهرت دارد. در گذشته بیشتر بزرگان شهر از آن استفاده می‌کردند و به همین دلیل به آن حمام خان می‌گویند. این حمام در زمینی به مساحت ۱,۱۷۰ متر مربع و با زیربنای ۹۰۰ متر مربع ساخته شده و از بخش‌های مختلفی به نام گاوروتون، شاه‌نشین و خزینه تشکیل شده است. امروزه این حمام تغییر کاربری داده و از آن به‌عنوان چایخانه و رستوران سنتی استفاده می‌شد.

آب‌انبار رستم گیو

بادگیرها و پنجره های خشتی آب انبار رستم گیو یزد

آب‌انبار رستم گیو یکی دیگر از آب‌انبارهای قدیمی یزد است که قدمت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد.  این آب‌انبار در حاشیه‌ بلوار بسیج یزد قرار دارد. از آنجا که یزد در منطقه‌ی کویری کشورمان قرار دارد، تأمین و ذخیره‌ آب در آن اهمیت بسیار زیادی داشته است، به همین دلیل آب‌انبار رستم گیو نیز نقش بسزایی در این زمینه ایفا می‌کرد. ساخت این آب‌انبار دو سال طول کشید و تمامی هزینه‌های ساخت آن را رستم گیو، نماینده‌ وقت زرتشتیان در مجلس شورای ملی، تأمین کرد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این آب‌انبار داشتن دو دهانه است و دو محله‌ زرتشتیان و مسلمانان (که در فاصله‌ی ۲ کیلومتری از هم قرار داشتند) می‌توانستند از آن استفاده کنند. این اثر تاریخی در ۱۵ دی ماه ۱۳۷۵ با شماره‌ ۱۸۲۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موزه آینه و روشنایی

ساختمان یک طبقه موزه آیینه و روشنایی یزد

موزه‌ آینه و روشنایی یزد در قصر آینه، واقع در خیابان آیت‌الله کاشانی این شهر قرار دارد. این عمارت در سال ۱۳۲۰ توسط صراف‌زاده ساخته شد و از آن به‌عنوان مهمان‌سرای خصوصی استفاده می‌کردند. بعد از انقلاب این خانه مصادره و به بنیاد مستضعفان تحویل داده شد. در سال ۱۳۷۷ این عمارت را به موزه تبدیل کردند. این موزه تنها موزه‌ تخصصی در رابطه با موضوع نور در ایران است. در این موزه انواع پیه‌سوز، شمع‌سوز، نفت‌سوز و اشیای برقی در معرض دید عموم قرار داده شده است. این اشیا اغلب از جنس سفال، شیشه، برنج، مس و برنز است. موزه‌ی آینه و روشنایی یزد در دوم شهریور ماه ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

حتما بخوانید
با تور مجازی به باتلاق‌های لوئیزیانا سفر کنید

برج خاموشان

معبد زرتشتی برج خاموشان یزد

برج خاموشان یزد در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار دارد. این بنا متعلق به زرتشتیان بود و به‌عنوان دخمه یا دادگاه مورد استفاده قرار می‌گرفت. آن‌ها اجساد اموات خود را در دخمه‌ها قرار می‌دادند تا کرکس‌ها گوشت آن‌ها را بخورند. سپس استخوان‌های به جا مانده را داخل فضای میان تهی دخمه‌ها می‌ریختند. زرتشتیان این کار را برای جلوگیری از آلودگی خاک انجام می‌دادند؛ ولی در حال حاضر طریقه دفن اموات هموطنان زرتشتیمان به شیوه معمول است .

آرامگاه سید رکن‌ الدین

بقعه سید رکن الدین یزددر حال بازسازی

بقعه‌ سید رکن‌الدین محمد قاضی بنایی تاریخی است و از قرن هشتم هجری قمری در یزد همچون نگینی در دل شهر می‌درخشد. این بقعه درکنار مسجد جامع یزد قرار دارد و گنبد بسیار زیبایی آن از  دو پوسته‌ی پیوسته و به‌شکل شبدری کند تشکیل شده است. کاشی‌های معرق به رنگ‌های لاجوردی، آبی فیروزه‌ای و سفید زیبایی این گنبد را دوچندان کرده است. این مجموعه از مدرسه، رصدخانه، کتابخانه، مسجد، بیت‌الادویه، دارالشفا و خانقاه تشکیل شده بود؛ اما امروزه فقط قسمت کمی از آن برجا مانده است. این بنا در آذر ماه ۱۳۹۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آسیاب آبی اشکذر

ورودی و پله های زیرزمینی آسیاب آبی اشکذر

آسیاب آبی اشکذر در دوران صفویه ساخته شده و در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار دارد. این آسیاب از بزرگ‌ترین آسیاب‌های ایران است و در گذشته سنگ‌های آن با آب قنات همت‌آباد کار می‌کرد. کل مجموعه‌ی این آسیاب در زیر زمین (هفت متر زیر زمین) ساخته شده است و اب مورد نیاز آن از قنات‌های زیرزمینی و آب جاری تأمین می‌شد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این آسیاب این است که در دل کویر ساخته شده است. این آسیاب در ۱۱ مرداد ۱۳۷۷ با شماره‌ ۲۰۸۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آرامگاه سید شمس الدین

آرامگاه سید شمس‌الدین  در قرن هشتم هجری قمری در یزد ساخته شده و در محله‌ی چهار منار، جنب حوض ملتکیه قرار دارد. بانی این مکان، سید شمس‌الدین فرزند سید رکن‌الدین بود. این بنا باقی مانده‌ی مجموعه‌ای است که امروزه کمتر کسی در سفر خود به یزد از آن بازدید می‌کند. کارشناسان تزیینات معماری این بنا را یکی از شاهکارهای هنر معماری یزدی معرفی می‌کنند. این آرامگاه در ۳۱ تیر ماه ۱۳۱۳ با شماره‌ ۲۰۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

زندان اسکندر (مدرسه ضیاییه)

گنبد خشتی و محوطه زندان اسکندر

از دیدنی های یزد می توان به مدرسه‌ ضیائیه یا همان زندان اسکندر که قدمت آن به قرن هفت هجری قمری بازمی‌گردد و در محله‌ فهادان یزد، در نزدیکی بقعه‌ دوازده امام واقع شده است.این مکان از دیدنی های یزدمحسوب میشود و برخی قدمت این بنا را به دوران اسکندر مقدونی نسبت می‌دهند که از آن به‌عنوان زندان استفاده می‌کرد. برخی هم می‌گویند این بنا را ضیاالدین حسین رضی در سال ۶۳۱ هجری قمری ساخته و در سال ۷۰۵ پسرانش آن را تکمیل کردند. گنبد مدرسه‌ ضیائیه، از خشت خام ساخته شده است؛ اما متاسفانه بسیاری از تزیینات معماری آن در گذر سال‌ها از بین رفته است. در این بنا چاهی به قطر دو متر در وسط حیاط قرار دارد که به سردابی به عمق پنج متر راه دارد. گنبد این بنا ۱۸ متر ارتفاع دارد. زندان اسکندر در ۲۳ اسفند سال ۱۳۴۶ با شماره‌ ۱۳۴۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حتما بخوانید
بام تهران کجاست؟

بقعه سید گل سرخ

پرچم سبز و گنبد فیروزه ای بقعه سید گل سرخ یزد

بقعه‌ سید گل سرخ در استان یزد، شهر تاریخی یزد، در خیابان سید گل‌ سرخ، محله‌ سرچشم و بیرون از دروازه‌ کوشک نو قرار دارد که مجموعه‌ای است از از قبرستان، آب‌انبار، بازارچه، خانه‌آقا، نمازخانه و حسینیه این بقعه از دیدنی های یزد بشمار میرود و گفته می‌شود قدمت این بنا به قرن نهم هجری بازمی‌گردد. گنبد این بقعه نیز مانند دیگر مکان‌های مذهبی یزد، تزیینات و کاشی‌کاری‌های بسیار زیبایی دارد که ارزش بازدید دارد.  این آرامگاه در ۱۷ اسفند سال ۱۳۸۱ با شماره‌ ۷۶۶۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قنات زارچ

تونل ورودی و دیوارهای سنگی قنات زارچ

قنات زارچ با ۱۰۰ کیلومتر طول، طولانی‌ترین قنات ایران و جهان است که از روستای فهرج یزد آغاز شده و بعد از عبور از محلات مختلف یزد (مانند میدان امیرچخماق و مسجد جامع یزد) به‌سمت زارچ امتداد می‌یابد. قدمت این قنات به قرن ۱۴ میلادی بازمی‌گردد. گفته می‌شود قدمت این قنات به قبل از اسلام می‌رسد و مسجد جامع یزد را در حریم قنات بنا کرده‌اند تا از آب آن برای وضو گرفتن استفاده کنند.

خانه‌ کلاهدوزها (موزه آب)

خانه کلاهدوز موزه آب یزد

قدمت خانه‌ کلاهدوزها به قرن ۱۳ هجری قمری بازمی‌گردد و امروزه به همت شرکت سهامی آب یزد، آن را به موزه‌ آب تبدیل کرده‌اند.

آتشکده بهرام یزد (آتشکده ورهرام)

استخر در محوطه آتشکده بهرام یزد

آتشکده بهرام یا ورهرام یزد، متعلق به زرتشتیان این شهر است که در خیابان کاشانی قرار دارد. در این مکان از آتش مقدس نگه‌داری می‌شود که گفته می‌شود از ۱۵۰۰ سال قبل روشن بوده است. قدمت این بنا به سال ۱۳۱۳ هجری قمری، در زمان پهلوی اول بازمی‌گردد.  این آتشکده در ۲۲ شهریور ۱۳۷۸ با شماره‌ ۲۴۳۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بقعه دوازده امام

بقعه دوازده امام یز نورپردازی در شب

بقعه‌ دوازده امام یزد در قرن پنجم هجری قمری و در دوران حکومت سلجوقیان ساخته شده است. گفته می‌شود این بنا چهارمین اثر تاریخی و دومین گنبد شناسنامه‌دار ایران است. آرامگاه دوازده امام در سال ۱۳۱۳ با شماره ۲۰۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آرامگاه امام‌زاده سید جعفر

این آرامگاه متعلق به نوه‌ امام‌زاده ابوجعفر محمد است که در نزدیکی دروازه قرآن این شهر قرار دارد. قدمت بنای این امام‌زاده به قرن پنجم هجری بازمی‌گردد.

منبع: کجا رو

بهترین زمان برای سفر کردن به یزد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دیدنی های سرعین؛ شهر چشمه های آب گرم
ایرانگردی
دیدنی های سرعین ؛ شهر چشمه های آب گرم

سرعین جدا از چشمه‌های آبگرمش، طبیعت و مناظر فوق‌العاده‌ای دارد و هوای خنک آن در فصول گرم سال زبانزد خاص و عام است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ به‌روزرسانی شده است. سرعین را همه به نام «شهر چشمه‌های آبگرم» می‌شناسند، چشمه‌هایی که …

جاذبه های گردشگری همدان
ایرانگردی
جاذبه های گردشگری همدان

استان همدان یکی از استان‌های زیبای غربی کشور است که همچون سایر استان‌های ایران، جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است و پذیرای همه نوع سلیقه‌ای است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۳/۲۱ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ به‌روزرسانی شده است. همدان ، پایتخت تمدن ایران …

دیدنی های خلخال؛ شهری رویایی و بکر در اردبیل
ایرانگردی
دیدنی های خلخال ؛ شهری رویایی و بکر در اردبیل

بیشتر مردم خلخال را به یکی از زیباترین جاده‌های ایران یعنی جاده اسالم به خلخال می‌شناسند. اما این شهر جاذبه‌های دیگری هم دارد که گردشگران بسیاری از آن بی خبرند نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۳/۱۰ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ به‌روزرسانی شده است. خلخال شهر خلخال در جنوب‌شرقی …