راهنمای تحصیل در قبرس

سفر

قبرس به‌دلیل شرایط مساعد و مطلوب اجتماعی، محیط آرام و هزینه‌های زندگی مناسب گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل دانشجویان در خارج از کشور محسوب می‌شود.

این مقاله در تاریخ ۱۳۹۹/۰۳/۰۷ توسط سعیده خلیلی‌صفا به‌روزرسانی شده است.

کشور قبرس با نام رسمی جمهوری قبرس، کشوری میان دو قاره‌ی اروپا و آسیا است و از آن‌جایی که امکانات تحصیلی مناسبی را برای دانشجویان فراهم می‌کند، در رده مقصدهای موردعلاقه دانشجویان ایرانی برای تحصیل در خارج محسوب می‌شود. این کشور در ردیف سه کشور برتر اروپایی قرار دارد که بخش عمده‌ای از تولید ناخالص داخلی را به تحصیلات و آموزش اختصاص می‌دهند.

سالانه بیش از ۱۰ هزار دانشجو از سراسر دنیا به این کشور وارد می‌شوند و در بهترین دانشگاه‌های قبرس شروع به تحصیل می‌کنند. بیشتر رشته‌ها و واحدهای درسی در دانشگاه‌های قبرس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و این خود دلیلی عالی و جذاب برای جلب توجه دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج است. اگر شما نیز علاقه‌مند به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های قبرس هستید، در ادامه همراه بروکجا باشید.

شرایط تحصیل در قبرس توضیحات
زبان تحصیل
 • قبرس شمالی: انگلیسی
 • قبرس جنوبی: انگلیسی و یونانی
مدت زمان تحصیل
 • کارشناسی: سه تا چهار سال
 • کارشناسی ارشد: دو سال
 • دکتری: چهار تا پنج سال
هزینه تحصیل
 • دوره کارشناسی: ۳۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار
 • دوره کارشناسی ارشد: ۳۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار
 • دوره دکتری: برای هر درس ۱۳۰۰ دلار
کار دانشجویی
 • مدت زمان کار دانشجویی در مقطع کارشناسی: ۱۰ ساعت در هفته
 • مدت زمان کار دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد: ۲۰ ساعت در هفته

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی

تحصیل‌ دوره‌ ابتدایی در كشور قبرس‌ از ۶ سالگی آغاز شده‌ و تحصیلات‌ به‌ دو مرحله‌ ۶ ساله‌ ابتدایی و دبیرستان‌ تقسیم‌ می‌شود. در بخش‌ ترک نشین‌ قبرس‌ كه‌ قسمت‌ كوچکتر این‌ جزیره‌ را تشكیل‌ می‌دهد، گاه‌ دوره‌ تحصیل‌ پیش‌ از دانشگاه‌ ۱۱ سال‌ طول‌ می‌كشد.

‌تحصیلات‌ دانشگاهی

برای ورود به‌ دانشگاه‌ دولتی، امتحان‌ ورودی اختصاصی را دانشگاه‌ها برگزار می‌كنند. دانشگاه‌ها و كالج‌های خصوصی شرایط‌ آسان‌تری برای پذیرش‌ دانشجو دارند.تحصیل‌ در دانشگاه‌ها و كالج‌های این‌ كشور بر مبنای نظام‌ واحدی است‌ و در دوره‌ Master وPh.D. به‌ همراه‌ واحدهای تحصیلی، باید پایان‌ نامه‌ پژوهشی نیز ارائه‌ شود. وزارت‌ تحصیلات‌ عالیه‌ قبرس‌ توسط‌ شورای SEKAP (تاییدیه) و سازمان KYSATS كنترل‌ علمی مراكز علمی را انجام‌ می‌دهد و تاییدیه‌ صادر می‌كند.

بخش‌ یونانی نشین‌ قبرس‌ تنها یک دانشگاه‌ و چند كالج‌ بزرگ‌ و چندین‌ كالج‌ كوچک دارد. بخش‌ ترک نشین‌ قبرس‌ از لحاظ‌ سطح‌ زندگی پایین‌تر است، اما با کمک‌های دولت‌ تركیه‌ دانشگاه‌های خوبی تاسیس کرده‌ است. دراین‌ بخش، دانشگاه‌ها از YÖK (وزارت‌ آموزش‌ عالی تركیه) تاییدیه‌ دریافت‌ می‌کنند. زبان‌ تحصیل‌ در دانشگاه‌های این‌ كشور (یونانی نشین‌ و ترک نشین) انگلیسی است‌ و تنها استثنا دانشگاه‌ قبرس‌ است‌ كه‌ زبان‌ رسمی آن‌ یونانی است.

دوره‌های تحصیلی

مدرک تحصیلی (Certificate) بیانگر تحصیل‌ در دانشگاه‌ بعد از اتمام‌ دوره‌ دبیرستان‌ است‌ كه‌ هدف‌ از آن‌ ارائه‌ آموزش‌های لازم‌ به‌ افراد برای حضور در جامعه‌ و انجام‌ كار است.

 • Diploma شامل ۲ سال تحصیل بعداز اتمام دوره دبیرستان است .
 • Higher Diploma  شامل ۳ سال تحصیل بعد از اتمام دوره دبیرستان است .
 • Bachelor شامل ۴ سال‌ تحصیل‌ بعد از اتمام‌ دوره‌ دبیرستان‌ است.
 • Master شامل‌ ۲ سال‌ تحصیل‌ بعد از دوره‌ Bachelor است.
 • Ph.D  شامل‌ ۳ تا ۴ سال‌ تحصیل‌ بعد از اتمام‌ دوره Master است.
حتما بخوانید
هواپیمایی ایرفلوت؛ معرفی ایرلاین های ایران و جهان

راهنمای تحصیل در قبرس

ارزشیابی مدرک تحصیلی

نحوه‌ ارزشیابی مدارک‌ تحصیلی قبرس شمالی با تاریخ شروع به تحصیل بعد از ۲۰۱۲/۰۱/۰۱ به‌شکل زیر است؛

۱. مدارک Bachelor (لیسانس) صادره‌ از دانشگاه‌های معرفی شده، با حداقل ۴ سال‌ تحصیل‌ حضوری و تمام وقت به‌ شرط‌ دارا بودن‌ دیپلم‌ ۱۲ ساله دبیرستان یا پیش دانشگاهی با معدل کتبی حداقل ۱۴ در رشته مرتبط با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی، در صورت تشخیص کمیسیون پس‌ از بررسی علمی كه‌ شامل‌ آزمون‌ كتبی‌ است، “كارشناسی” ارزشیابی می‌شوند.

۲. مدارک Master  صادره‌ از دانشگاه‌های معرفی شده‌، با حداقل‌ دو‌ سال‌ تحصیل‌ حضوری و تمام وقت، به‌ شرط‌ دارا بودن‌ مدرک کارشناسی معتبر با معدل حداقل ۱۵ و مرتبط بودن رشته تحصیلی مقاطع دیپلم ، کارشناسی و کارشناسی ارشد، در صورت تشخیص کمیسیون پس از بررسی علمی که شامل آزمون کتبی است، “كارشناسی ارشد” ارزشیابی می‌شوند.

۳. مدارک .Ph.D صادره‌ از دانشگاه‌های معرفی شده‌، مشروط به انتشار حداقل یک مقاله كامل  در نشریات معتبر علمی-پژوهشی، كه دارای نمایه (Index) بین المللی باشد، قابل بررسی و ارزشیابی است. ضمنا رساله دكتری باید توسط شخص متقاضی (نه از طریق مترجم) نگاشته و ارائه شده باشد.

نکته مقاله باید دارای شرایط ذیل باشد:

 • در زمان تشكیل پرونده ارزشیابی به چاپ رسیده باشد. (مقالات ارائه شده در كنفرانس‌ها ـ هرچند كه نمایه بین المللی داشته باشندـ احصاء نمی‌شود.)
 • دانش آموخته مؤلف اصلی آن باشد.
 • موضوع آن هم راستا با رساله دكتری باشد.
 • مقاله توسط حداقل دو عضو هیئت علمی متخصص در رشته مربوط بررسی و تالیف آن‌ها توسط متقاضی احراز خواهد شد.

راهنمای تحصیل در قبرس

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

دانشگاه‌های معتبر قبرس در قبرس شمالی قرار دارند. قبرس جنوبی یک دانشگاه معتبر گروه یک به نام «دانشگاه قبرس» دارد. تحصیل در کلیه دانشگاه‌های قبرس شمالی به زبان انگلیسی است. تحصیل در کالج‌های قبرس جنوبی نیز به زبان یونانی و انگلیسی است. 

چنانچه دانشجویان دوره کارشناسی مدرک TOEFL با نمره ۶۰ تا ۷۸ و ACADEMIC IELTS با نمره ۶ به دانشگاه ارائه کند، نیازی به گذراندن دوره زبان ندارد. در غیر اینصورت دانشجو پس از ثبت‌نام در دانشگاه در آزمون تعیین سطح زبان شرکت خواهد کرد. حسب نتیجه این آزمون ممکن است دانشجو ناگزیر باشد که یک ترم یا دو ترم تحصیلی، قبل از شروع درس در دانشکده، مدرسه زبان دانشگاه را بگذارند. 

دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری چنانچه TOEFL با نمره ۴۶ تا ۵۹ یا ACADEMIC IELTS با نمره ۵/۶ به دانشگاه ارائه دهند، نیازی به گذراندن دوره زبان ندارند در غیر اینصورت باید در آزمون تعیین سطح زبان شرکت کنند و حسب نمره آزمون مذکور، حداقل یک واحد و حداکثر چهار واحد زبان و هم‌زمان با واحدهای درسی در دانشگاه بگذرانند.

حتما بخوانید
خواب راحت‌تر با طراحی جدید صندلی‌های اکونومی

راهنمای تحصیل در قبرس

میانگین هزینه تحصیل و زندگی در قبرس

در قبرس دانشگاه رایگان وجود ندارد

در «EMU» شهریه رشته‌های مهندسی سالانه حدود ۸۰۰۰ دلار و سایر رشته‌ها حدود ۶۷۰۰ دلار است. با توجه به معدل دبیرستان، ۲۵ تا ۵۰ درصد کل شهریه دوره تحصیل به‌عنوان بورسیه (تخفیف) به دانشجویان تعلق می‌گیرد. کل شهریه دوره‌های کارشناسی ارشد حدود ۹۰۰۰ دلار و کل شهریه دوره‌های دکتری نیز حدود ۱۲۰۰ دلار است؛ دانشجویان دوره دکتری چنانچه بنا به تشخیص استاد راهنمای خود توانائی‌های لازم را داشته باشند، می‌توانند کمک استاد (ASSISTANT) شوند.

در این صورت دانشجو ماهیانه مبلغی به‌عنوان حقوق با توجه به ساعات کار در ماه دریافت می‌کند و از پرداخت تمام یا قسمتی از شهریه معاف خواهد بود. در قبرس دانشگاه رایگان وجود ندارد.

هزینه زندگی در کشور قبرس نسبت به سایر کشورها در اروپا بسیار پایین‌تر است و افراد در این کشور نسبت به میزان هزینه از سطح رفاه بالایی برخوردار هستند. به‌طور کلی می‌توان گفت هزینه‌های زندگی در این کشور که شامل هزینه رفت و آمد و خوارک و پوشاک است حدودا بین ۳۵۰ تا ۶۵۰ یورو در ماه است. همچنین هزینه اجاره یک آپارتمان در شهرها و مناطق مختلف متفاوت بوده و بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه متغیر است.

راهنمای تحصیل در قبرس

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های قبرس

بورسیه (کمک هزینه تحصیلی) یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در روند تحصیلی دانشجویان بین المللی است و دانشجویان قبرس نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ به این ترتیب که دانشجویانی که در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس در قبرس موفق به اخذ پذیرش می‌شوند، می‌توانند ابتدای هر ترم درخواست بورس تحصیلی در قبرس کنند. در هر ترم تحصیلی دو متقاضی از کشورهای مختلف می‌توانند از بورس تحصیلی در قبرس به‌طور ۱۰۰% و سایر دانشجویان از ۵۰% بورس تحصیلی در قبرس بهره‌مند شوند.

البته اگر شخص متقاضی بورس تحصیلی در قبرس که از ۵۰% تخفیف شهریه بهره‌مند شده، موفق به اخذ نمره ی ۸ شود، می‌تواند علاوه بر تخفیف قبلی از ۵۰ % تخفیف بیشتر نیز برخوردار شده و در کل هزینه‌ای برای تحصیل پرداخت نکند.

برترین دانشگاه‌های قبرس

دانشگاه رتبه در قبرس رتبه جهانی
University of Cyprus ۱  ۶۹۴
Cyprus University of Technology ۲ ۱۶۰۸
University of Nicosia ۳ ۱۷۸۳
European University Cyprus ۴ ۲۵۶۴
Open University of Cyprus ۵ ۳۰۵۰
Frederick University ۶ ۳۲۰۷
Cyprus Institute of Neurology & Genetics Cyprus School of Molecular Medicine ۷ ۴۳۵۷
Cyprus Institute ۸ ۵۴۹۷
Neapolis University of Pafos ۹ ۷۰۸۱
Intercollege ۱۰ ۸۴۳۸

محدودیت سنی برای تحصیل

برای پذیرش در دوره کارشناسی حداکثر سن ۳۰ سال است. ولی برای کارشناسی ارشد و دکتری محدودیت سنی وجود ندارد.

حتما بخوانید
عجیب ترین جاذبه های گردشگری جهان (عجایب هفت گانه طبیعی دنیا)

تعطیلات پایان سال تحصیلی 

تعطیلات تابستان از اواخر خرداد ماه تا ابتدای مهر ماه است.

آیا در تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌دهد؟ چنانچه دانشجو مایل باشد می‌تواند تعطیلات تابستان را نیز با پرداخت مختصر هزینه در خوابگاه اقامت داشته باشد.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در قبرس

 دانشجویان در طول مدت تحصیل تحت پوشش بیمه هستند. هزینه بیمه درمانی در شهریه سالانه پیش‌بینی شده و دانشجویان هیچ‌گونه وجه اضافی بابت خدمات بیمه درمانی پرداخت نمی‌کنند.

ویزای تحصیلی و کار دانشجویی در قبرس

راهنمای تحصیل در قبرس

دانشجو برای مسافرت به قبرس نیاز به اخذ ویزا ندارد؛ به این ترتیب که دانشجو باید از طریق کشور ترکیه وارد قبرس شمالی شده و در فرودگاه قبرس شمالی با نشان دادن پرینت برگه پذیرش ، ماموران مهاجرت برای وی ویزای توریستی یک تا سه ماهه صادر می‌کنند. پس از طی مراحل ثبت‌نام و دریافت گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه (در همان روز ثبت‌نام صادر می‌شود) و همچنین، با در دست داشتن نامه اسکان (قرارداد مسکن یا خوابگاه) ، برای انجام آزمایش‌های پزشکی به بیمارستان دولتی فاماگوستا مراجعه می‌کند. حدود یک هفته بعد از انجام آزمایش، دانشجو با در دست داشتن جواب آزمایش به اداره مهاجرت مراجعه کرده و برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام می‌کند.

درآغاز شروع هر ترم، ماموران اداره مهاجرت به دانشگاه مراجعه می‌کنند و دانشجو می‌تواند برای اخذ اقامت از طریق دفتر ثبت‌نام دانشگاه اقدام کند. نکته مهم این است که ویزای قبرس شمالی نیاز به گواهی تمکن مالی ندارد.

اخذویزا برای والدین دانشجو: اولیا دانشجویان می‌توانند هر زمان که مایل باشند برای ملاقات دانشجو به قبرس مسافرت کنند. کشور قبرس شمالی نیاز به ویزا ندارد. مهم ویزا هنگام ورود والدین به قبرس شمالی در پاسپورت زده می‌شود، اما قبرس جنوبی نیاز به ویزا دارد که قبل از مسافرت باید از ایران برای اخذ ویزای قبرس جنوبی اقدام شود.

شرایط کار کردن دانشجو در طی تعطیلات دانشگاه: دانشجویان با کسب مجوز، می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

عزیمت دانشجوی متاهل به‌همراه همسرش: دانشجوی متاهل می‌تواند با همسر خود به قبرس عزیمت کند. در طول مدت تحصیل دانشجو، همسر وی نیز با برگه تایید پلیس اجازه اقامت در قبرس را خواهد داشت.

آیا ویزای دانشجویی قبرس برای چند بار ورود و خروج است؟ به‌دلیل اخذ اقامت دانشجویی یک ساله برای دانشجویان محدودیت خاصی برای ورود و خروج و تعداد دفعات آن وجود ندارد. 

آب‌وهوای قبرس

راهنمای تحصیل در قبرس

آب‌وهوای قبرس معتدل مدیترانه‌ای است. درجه حرارت در زمستان معمولا بین صفر تا حدود ۱۰ درجه سانتی‌گراد و در تابستان حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد است. درجه حرارت در تابستان گاهی تا حدود ۴۰ درجه درجه نیز می‌رسد. مقدار رطوبت هوا در تابستان معمولا زیاد است.منبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

سفر
سفر در اسکاندیناوی (قسمت چهارم: هالمستاد)

هالمستاد یکی از شهرهای ساحلی سوئد است که به‌عنوان شهری محبوب نزد دانشجویان اروپایی محسوب می‌شود. در ادامه سفر به اسکاندیناوی به معرفی این شهر زیبا خواهیم پرداخت. هالمستاد (Halmstad) در جنوب غربی کشور سوئد در شهرستان «هالاند» (Halland) واقع شده است. شهر هالمستاد مرکز شهرستان هالاند است و جمعیت …

راهنمای سفر دو روزه به مشهد
سفر
راهنمای سفر دو روزه به مشهد

مشهد یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در بین ایرانیان است. اگر فرصت زیادی ندارید و تنها در دو روز می خواهید از زیبایی های این شهر بهره مند شوید با ما تا انتهای مطلب همراه شوید. یک سفر خوب سفر خوب از نظر هرکس معنای متفاوتی دارد. بعضی ها …

بهترین زمان برای سفر کردن به یزد
سفر
بهترین زمان برای سفر کردن به یزد

یزد قدیمی ترین شهر خشتی ایران است. این شهر به دلیل داشتن آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی یکی از شهرهای مناسب برای سفر است. با ما همراه باشید تا بهترین زمان برای سفر به یزد را با توجه به فاکتورهای مختلف بررسی کنیم. یزد شهر یزد در مرکز استان …