روستایی در قزوین که مردمش به زبان رومانیایی صحبت می‌کنند

سایر

روستای زرگر (بخش بشاریات) در استان قزوین یکی از مقصدهای روستاگردی ایران زمین است که به واسطه زبان گفتاری برخی از روستانشینان، معروف شده و مردمانش به زبانی غیر از زبان محلی ایران سخن می گویند. در مسیر تهران به آبیک قزوین، روستایی به نام روستای زرگر یا روستای زرگ وجود دارد که مردمانش به زبان رومانیایی سخن می گویند. آن ها علاوه بر اینکه به زبان رومانیایی حرف می زنند، به زبان لاتین هم می توانند بنویسند.

روستای زرگر را باید یکی از عجیب ترین روستاهای ایران بنامیم. مکانی بین تهران و قزوین (پایتخت پیشین ایران) و به سمت آبیک. در فصله یک صد کیلومتری غرب استان تهران قرار گرفته و گندم زارهای بسیاری دارد.

طبیعت روستای زرگر، زیبا و منحصر به فرد است. جاذبه اصلی روستا، طبیعت زیبایش صرفا نیست که در تابستان و پاییز، لوکیشن های جذابی را برای سلفی بازهای اینستاگرام و توریسم بلاگرها خلق می کند. اهالی روستای زرگر استان قزوین، به زبان رومانو هم تکلم می کنند. به لاتین هم می نویسند. آن هم به رومانو که ما زرگری می دانیم، سخن می گویند. اینکه چرا مردمان روستای زرگر به رومانو تکلم دارند، تاریخچه دقیقی ندارد. رومانیایی و ترکی قزوینی و خط فارسی، ۳ زبان رایج روستا است. دامدار و کشاورز هستند و سبک زندگی سنتی دارند.

روستا زرگر

طبیعت زیبا روستای زرگر استان قزوین

اینکه شما هم رومانیایی بدانید و هم فارسی و هم ترکی هم لاتین، ان هم در قزوین، جای شگفتی است. البته در رسانه آمده که علت تسلط مردم زرگر به این زبان ها، پیرمردی بوده که در زمان های نه چندان دور، به روسی می نوشته و پس از مرگ او، زبان رومانیایی باب شده است.

حتما بخوانید
میامی لند؛ شهربازی طبیعی، اکشن و ماجراجویانه‌ای به وسعت یک شهر

زمانی این مردم معروف شدند که چندی از مردمان این منطقه که تحصیلکرده و اهل زرگر بودند، چند لغت به زبان رومانو را در فضای اینترنت منتشر کردند و از تمامی مردم دنیا که این پیام را می دیدند، خواستند که اگر این لغات را می شناسند به ایران بیایند.

پس از انتشار این پیام، چند ماه بعد ۳ مسافر از کشورهای فرانسه و انگلیس به روستای زرگر آمدند و در حالی که بسیار خوشحال بودند از این که هم زبان های خود را در ایران پیدا کرده اند بسیار هم متعجب بودند که چرا تا به حال ان ها را نیافته اند. در واقع زرگرها متوجه شدند که آن هاز اقوام اروپایی هستند که در سراسر جهان و مخصوصا در قاره ی اروپا پخش شده اند.

زرگری ها می گویند که این ۳ نفر که به روستایشان آمدند از افراد صاحب منصبی بوده و بسیار هم خوشحال بودند اما تعجب می کردند از این که زرگرهای ایران، زبان رومانو را با زبان فارسی و ترکی بسیار زیاد آمیخته اند و اصالت زبان را به آن شکل که در اروپا تلفظ می شود از بین برده اند.

در واقع این رومانوها متعجب بودند که رومانوهای ایران همچون ۱۸ هزار همزبان شناخته شده ی خود در اروپا، دراای هویتی رومانویی نیستند و به قولی از آن ها دور افتاده اند. البته بیشتر تعجب آنان به این خاطر بوده است که اصالت زبانشان از بین رفته بود و با ترکی و فارسی بسیار قاطی شده است. هنوز هم به طور کلی نمی ‌توان گفت که رومانو ها از کجا آمده و معلوم نیست چرا به ایران آمده و اصلا چرا پخش شده اند؟

حتما بخوانید
دریاچه‌های تار و هویر؛ از مقاصد طبیعت گردی دماوند

یکی از اهالی این روستا که بسیار نسبت به دیگران به تاریخچه ی روستا واقف است می گوید که هیچ کس جز زرگر ها از زبان رومانویی که آن ها صحبت میکنند به هیچ عنوان سر در نخواهد آورد. او می گوید که زمان جنگ ایران و عراق وقتی که ان ها با بیسیم با یکدیگر صحبت می کرده اند، از این زبان استفاده می کردند تا عراقی ها متوجه حرف های آنان نشوند. زرگرها به قطع یقین نمی دانند که از روم آمده ‌اند یا از هند یا از سرزمینی دیگر.

در منابع تاریخی این سند وجود دارد که رومانی زمانی جزئی از عثمانی یا ترکیه فعلی بوده است و حالا سر از نقطه‌ ای در چند کیلومتر آبیک قزوین درآورده ‌اند. افسانه هایی وجود دارد که رومانو ها طایفه‌ ای هستند که از مرز های شمالی ایران وارد شده اند و کم کم یک جا نشین شدند و دامپروری را به عنوان شغل انتخاب کردند.

روستا زرگر

طبیعت زیبا روستا زرگر

در این میان زبان رومانو گویا در همین روستا به سمت فراموشی رفته است. در میان زرگری‌ها برای این که این اتفاق نیفتد، وقتی که مردم بچه ‌هایشان به دنیا می ‌آیند، به زبان رومانو صحبت می‌کنند تا این زبان همچنان زنده بماند و به آیندگان منتقل شود. تصاویر روستاگردی و شهرگردی در استان قزوین را در این لینک اینستاگرام دنبال کنید.
منبع: روزیاتو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

صبحانه هایی که در هتل ها و کافه های ایران سرو میشود
سایر
صبحانه هایی که در هتل ها و کافه های ایران سرو میشود

صبحانه یکی از مهمترین وعده های روزانه است. مصرف صبحانه ضروری است و توسط پزشکان توصیه شده. در هتل ها و رستوران ها و اقامتگاه ها یکی از جذاب‌ترین وعده ها صبحانه است. از رنگبندی منحصربه‌فرد صبحانه ها تا تنوع بالای خوراک های گرم و سرد که قدرت انتخاب بالایی …

جذابیت های تنها سفر کردن
سایر
جذابیت های تنها سفر کردن

بیشتر ما سفر های دسته جمعی را دوست داریم. بعضی از ما تجربه سفرهای دو نفره را هم دارند و برخی دیگر با تور هم سفر کرده اند. اما ممکن است تصور کنید که تنهایی سفر کردن بی فایده و خسته کننده است. ما در اینجا مزایای تنها سفر کردن …

چطور به غذاهای خیابانی اعتماد کنیم
سایر
چطور به غذاهای خیابانی اعتماد کنیم

در سفر حتماً وسوسه می شوید که از غذاهای خیابانی محلی که به آن سفر کرده اید هم امتحان کنید. به هر شهری که برویم غذا یک ضرورت است. اما خوردن غذای ناسالم ممکن است موجب مسمومیت شود و در صورت مسمومیت سفر به تجربه ناخوشایندی تبدیل می شود. در …