زیباترین کوه های ایران کدامند
ایرانگردی

در این مطلب میخواهیم زیباترین کوه های ایران را به شما معرفی کنیم. در سرتاسر ایران کوه های مختلف زیبایی وجود دارند، ما در اینجا چند تا از زیباترین آنها را انتخاب کرده ایم تا به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

قله دماوند

کوه دماوند

دماوند یکی از مشهورترین کوه های ایران است. از این کوه در ادبیات و افسانه های ایرانی بسیار نام برده شده. مثلاً دماوند همان کوهی است که آرش کمانگیر روی آن ایستاد تا با پرتاب تیری مرز ایران و توران را مشخص کند. همچنین دماوند همان کوهی است که در شاهنامه، ضحاک توسط فریدون با آنجا برده می شود تا برای همیشه به بند کشیده شود. همچنین قله زیبای دماوند در بسیاری از عکس‌ها و پوسترهای مربوط به تهران یا ایران دیده می شود. کوه دماوند در استان مازندران و در شهر آمل قرار دارد.

در گذشته قله دماوند تقریباً از همه جای تهران قابل رویت بود. اما امروزه به خاطر وجود برج ها و آپارتمان های بلند این امکان وجود ندارد. با این حال همچنان قله دماوند از بخش‌هایی از تهران ورامین و قم قابل دیدن است.

کوه دماوند 2

دماوند بلندترین قله آتشفشانی ایران و حتی خاورمیانه است. آتشفشان این کوه نیمه فعال است. قطر دهانه آتشفشانی دماوند حدودا ۴۰۰ متر است. سطح دهانه آتشفشانی دماوند از یخ پوشیده شده. این کوه در مرکز رشته کوه البرز در منطقه البرز مرکزی قرار دارد.

دماوند بسیار قدیمی است و حداقل ۳۸۵۰۰ سال قدمت دارد. ارتفاع دماوند ۵۶۱۰ متر است. این کوه در جنوب دریای خزر قرار دارد. همچنین در تقویم ۱۳ تیر را به نام روز ملی دماوند نام گذاشته اند. قله دماوند در لیست آثار طبیعی ایران ثبت ملی شده. همچنین تصویر این قله در پشت چند تا از اسکناس های ایران تاکنون چاپ شده.

قله دماوند محبوب کوهنوردان است. سخت ترین مسیرصعود به آن مسیر شمالی است. همچنین می توان از مسیر غربی و مسیر جنوبی و شمال شرقی هم به آن صعود کرد. ساده ترین مسیر آن مسیر جنوبی است. در مسیر جنوبی یک آبشار یخی قرار دارد که تنها در ظهرهای گرم تابستان یخ های آن آب میشود. این آبشار در دنیا بی نظیر است.

محل دماوند: آمل- بخش لاریجان

 

کوه سبلان

کوه سبلان

سبلان یکی از زیباترین کوه.های ایران است. این کوه به خصوص برای افراد محلی تقدس و ارزش زیادی دارد. در زبان ترکی به سبلان ساوالان میگویند. سبلان سومین قله بلند ایران است. این کوه در استان اردبیل قرار دارد. این کوه همم آتشفشان نیمه فعال است. این کوه را می‌توانید در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشکین شهر و ۳۵ کیلومتری غرب اردبیل پیدا کنید.

حتما بخوانید
جاهای دیدنی گرگان؛ از معروف‌ترین‌ها تا ناشناخته‌‌ها

کوه سبلان دارای سه قله معروف است به نام های هرم، کسرا و سلطان ساوالان. بزرگترین قله سلطان ساوالان است. یک تخته سنگ که به شکل عقاب است و به سمت شرق نگاه می کند نماد سبلان است. این عقاب سنگی در غرب قله سلطان ساوالان قرار گرفته.

کوه سبلان 2

گفته می‌شود کوه سبلان محل عبادت و بعثت زرتشت بوده است. همچنین بعضی می گویند آرامگاه زرتشت کنار دریاچه ای در قله سبلان قرار دارد. این دریاچه که در بالای قله سبلان قرار دارد از زیبایی‌های طبیعی این کوه است. کسانی که می‌توانند به قله سبلان صعود کنند با این دریاچه تماشایی چشم در چشم می شوند. که تقریباً ۲۵ متر از لبه‌های مخروط آتشفشانی سبلان پایین‌تر است. در واقع مخروط آتشفشان، دریاچه را در بر گرفته است. این دریاچه در بیشتر روزهای سال یخ بسته است و آب آن از بارش برف پر می شود.

این کوه بارش برف زیادی دارد و به همین دلیل پیست اسکی پرطرفدار آلوارس در اینجا احداث شده. برای صعود به کوه سبلان ۳ مسیر وجود دارد. مسیر شمال شرقی که محبوب ترین مسیر است و از جنوب شهر لاهرود شروع می شود. مسیر دیگر مسیر غربی است که از دریاچه قره گل شروع میشود و مسیر دیگر مسیر جنوبی است که جان پناهی ندارد. پیست اسکی آلوارس در مسیر جنوبی قرار دارد. در صورتی که علاقه‌مند به اسکی نباشید می‌توانید از چشمه آب گرم این منطقه لذت ببرید. کوه سبلان هم در فهرست آثار ملی طبیعی ثبت شده است.

محل سبلان: اردبیل- لاهرود- مسیر چشمه آبگرم شابیل

 

کوه دنا

کوه دنا 2

کوه دنا بام زاگرس است. کوه دنا با استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد مرز دارد. دنا بلندترین و بزرگترین چین خوردگی رشته کوه زاگرس است که در ایران به آن آلپ ایران می گویند.

ارتفاع کوه دنا ۴۴۴۸ مترو است. رشته کوه دنا ۴۹ قله دارد و بیژن ۳ یا قاش مستان بلندترین قله دنا است. دیگر قله های مهم دنا شامل مورگل، قزل قلعه، برج آسمانی یا بیژن ۲ هستند. کوتاه ترین قله دنا گل فرهاد است. این قله ۴۰۴۰ متر ارتفاع دارد.

نزدیکترین شهر به رشته کوه دنا، سی سخت در مرکز شهرستان دنا است. بخش هایی از رشته کوه دنا به عنوان منطقه حفاظت شده محسوب می شوند. بخش های حفاظت شده از شمال سی سخت شروع می شوند. در بخش‌های محافظت شده و شکار ممنوع است است و برای ورود به آن نیاز به مجوز خواهید داشت.

حتما بخوانید
روستای خورهه محلات؛ محل تولد خورشید

کوه دنا

دنا دارای درختهای بلوط قدیمی است. همچنین این کوه دارای گونه های علفی و بوته ای متنوعی همچون ارژن، گون و سرو کوهی است. همچنین حیواناتی مثل خرس قهوه ای، پلنگ، کبک دری، خوک وحشی، سنجاب جنگلی، راسو، گربه پالاس، سیاه گوش، گوزن زرد ایرانی و بز است.

منطقه حفاظت شده دنا از طرف یونسکو به عنوان ذخیره‌گاه زیست کره اعلام شده. کوه دنا شاهد بارش برف زیادی است و همچنین دارای چشمه ها و رودخانه های مختلفی است. از جمله چشم میشی و اسپید.

محل دنا: کهگیلویه و بویراحمد- سی سخت

 

کوه سهند

کوه سهند

کوه سهند مشهور به عروس کوه های ایران است. این کوه همان طور که از اسمش پیداست جزو زیباترین کوههای ایران است. این کوه دارای آب و هوای خاص و بسیار سرسبز است. این کوه همچنین دارای چشمه‌های فراوان و مناظر بی نظیر است. این کوه قله بسیار زیبایی دارد و چندین چشمه در دامنه کوه دیده می شود. کوه سهند در جنوب تبریز و شمال مراغه قرار دارد. ارتفاع آن کمی بیش از ۳۰۰۰ متر است.

آتشفشان کوه سهند سال هاست که آرام است. قله های سهند و جان در کنار هم در این رشته کوه قرار دارند. این قله ها در بیشتر روزهای سال برفی هستند. این کوه دارای جذابیت هایی از جمله انواع پرندگان بومی و مهاجر، چشمه های قرخ بلاغ، گوموش، بلاغی گوران، بلاغی و پری است. همچنین این کوه دارای باغها و مرتع ها سرسبز و زیبایی است.

محل کوه سهند: استان آذربایجان شرقی- مراغه

 

کوه های مریخی

کوه های مریخی

کوه های مریخی در چابهار واقع شده اند. برای رسیدن به آنها باید ۴۰ کیلومتر در جاده چابهار به بندر گواتر با ماشین بروید تا در سمت چپ تان کوه های مریخی را ببینید. این کوه ها در حاشیه جاده قرار دارند. این کوه ها بسیار عجیب و خاص هستند و به همین دلیل چنین اسمی روی آنها گذاشته اند. این کوه ها چندان بلند نیستند و در رنگهای سفید و طوسی با شیارهای زیاد دیده می شود. چنین کوه هایی در جهان بی نظیرند.

نکته جالب این که در سمت راست جاده می توانید دریای عمان را ببینید. در کوه های مریخی هیچ گونه گیاهی وجود ندارد. این کوهها در دسته بدبوم قرار می گیرند. برای صعود به این کوه ها حتما تجهیزات سنگ نوردی لازم است.

کوه های مریخی 2

همچنین در این کوهها می‌توانید فسیل ماهی، صدف و نهنگ پیدا کنید. احتمالاً این کوه ها روزی در زیر دریای عمان قرار داشتند یا جزر و مد دریای عمان به اینجا هم می رسیده. از زیبایی‌های دیگر این کوه ها این است که آسمان بالای کوه های مریخی شفاف و زیباست و تمام ستارگان و چهارده صورت فلکی قابل دیدن است. همچنین می توانید به مجتمع گردشگری در نزدیکی این کوه ها بروید و شب را آنجا سپری کنید و آسمان را ببینید.

حتما بخوانید
پل لیلان از آثار تاریخی دوران ایلخانی

محل کوه های مریخی استان سیستان و بلوچستان کیلومتر ۴۰ جاده چابهار به گواتر

 

زردکوه

زردکوه۱

زرد کوه بلندترین کوه رشته کوه زاگرس بعد از دنا است. این کوه ۴۲۰۰ متر ارتفاع دارد. این کوه از غرب استان چهارمحال و بختیاری تا شرق و شمال شرق استان کشیده شده است. این کوه دارای ذخایر طبیعی آب است. در واقع سرچشمه دو رودخانه مشهور و کارون و زاینده رود از دامنه زردکوه می آید.

کوهستان زردکوه بین دو رودخانه کوهرنگ و بازفت قرار دارد. این رشته کوه دارای یخچال های طبیعی از جمله چال میشان، ایل بیگ، پورسونان و خرسان است. این رشته کوه دارای دره‌ها و گذرگاه‌های عمیق زیبایی است.

زردکوه

زردکوه دارای قله های زیادی است ولی بلند ترین آن کلونچین نام دارد. دامنه جنوبی این کوه دارای شیب خیلی تندی است و نمی توان به راحتی به آن صعود کرد. اکثر کوهنوردان دامنه شمالی را برای صعود انتخاب میکنند. برای صعود به دامنه شمالی باید به چلگرد در ۸۸ کیلومتری شهرکرد بروید.

محل زردکوه: استان چهارمحال و بختیاری- کوهرنگ

 

کوه بینالود

کوه بینالود

این کوه در شمال نیشابور قرار دارد. این کوه یکی از زیباترین کوه های ایران است. در واقع کوه بینالود مشهد و نیشابور را از هم جدا میکند. کوه بینالود ۳۲۱۱ متر ارتفاع دارد. این کوه معروف به بام خراسان است. طول این کوه ۱۳۰ کیلومتر است و به جنوب غربی قوچان میرود.

معروف ترین و بلندترین قله این رشته کوه شیرباد است. این قله در شمال شرقی نیشابور قرار دارد. راحت ترین مسیر صعود به این کوه مسیر یال گرده است. البته نباید در فصل زمستان به این مسیر رفت چرا که در زمستان این مسیر ناامن است و محل ریزش بهمن است. در تابستان ها بسیاری از کوهنوردان از این مسیر به این قله صعود می‌کنند. مسیر دیگر برای صعود به این کوه مسیر سوزنی ها است. البته این مسیر بسیار طولانی و فنی است. رسیدن به قله از این مسیر ۳۳ ساعت زمان می‌برد.

محل کوه بینالود: خراسان رضوی- نیشابور

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
دیدنی های خوانسار؛ باغ شهری در اصفهان

همانطور که از نام خوانسار پیدا است، این شهر مملو از چشمه‌های پرآب و باشکوه و طبیعت سبز و تازه است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ به‌روزرسانی شده است. خوانسار شهری کوچک با جمعیت کم است که از اصفهان تنها دو ساعت فاصله …

دیدنی های ماسوله؛ دیار خانه‌های زرد رنگ و گلدان‌های شمعدانی
ایرانگردی
دیدنی های ماسوله ؛ دیار خانه‌های زرد رنگ و گلدان‌های شمعدانی

ماسوله ماسوله یکی از مناطق توریستی شمال کشور و‌ دهکده‌ای مه‌آلود و پر از خانه‌های خوش‌رنگ است که بر روی هم ساخته شده‌اند و با کمک یکدیگر خود را به آسمان رسانده‌اند و یکی از دیدنی های ماسوله را بوجود آورده است. در ۲۶ کیلومتری جنوب‌غربی فومن و در ۶۵ …

با ۱۰ فعالیت تفریحی متفاوت در تهران آشنا شوید
ایرانگردی
با ۱۰ فعالیت تفریحی در تهران آشنا شوید

تهران تهران شهری فوق‌العاده برای هر نوع سلیقه‌ای است. فعالیت تفریحی در تهران جاذبه ای برای گردشگران و ساکنانش فراهم کرده است؛ این شهر همیشه پیشنهادات شگفت‌انگیزی برای عاشقان خود دارد. تهران شهری با جاذبه‌ها و دیدنی‌های تاریخی و مدرن است که به راحتی می‌تواند یک روز هر گردشگر را …