غار آبیشو ماسال؛ طولانی‌ترین غار استان گیلان

ایرانگردی

غار «آبیشو» یا «آویشو» یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر ماسال در استان سرسبز گیلان و از مقاصد موردعلاقه‌ی غارنوردان و طبیعت‌گردان است. این غار در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسیده است.

استان گیلان با داشتن طبیعت بکر و زیبا، جنگل‌های سرسبز و تماشایی و جاذبه های تاریخی متعدد خود از مقاصد گردشگری شمال کشور است که گردشگران و مسافران زیادی را به‌سوی خود جذب می‌کند. تالاب «انزلی»، پارک جنگلی «سراوان»، روستای «ماسوله»، قلعه «رودخان» در فومن، از جمله دیدنی‌های این خطه از سرزمینمان است. غار آبیشو نیز یکی از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی‌های این استان است که در شهرستان ماسال و در منطقه‌ای کوهستانی در میان جنگل‌های «شاندرمن» قرار دارد.

در این مقاله، بروکجا قصد دارد شما را به یک غارنوردی هیجان‌انگیز و فراموش‌نشدنی دعوت کند؛ پس با ما در سفر به شمال کشور و غارنوردی در غار شگفت‌انگیز آبیشو همراه باشید.

اغلب در فیلم‌ها یا در داستان‌ها، غارها مکان‌هایی مخوف معرفی و توصیف می‌شوند. در بسیاری از فیلم‌های ترسناک صحنه‌هایی تاریک و هراس‌انگیز از غارها با موجودات عجیب و غریب، صداهای گوش خراش خفاش‌ها و عنکبوت‌هایی که روی دیواره‌های آن در حرکت هستند نشان داده می‌شود. اما آیا براستی این جهان‌های جای گرفته در دل زمین و کوه‌ها چنین ترسناک هستند؟ یا همه‌ی این‌ها ناشی از تخیلات آدمی، به‌دلیل ناشناخته بودن غارها است؟ اما شاید با سفر به اعماق غارها و کنجکاوی و تلاش برای پی بردن به اسرار نهفته در دل آن‌ها، پرده از زیبایی‌های خفته در این مکان‌ها بردارد و نظر و دیدتان را نسبت به آن‌ها تغییر دهد.

آبیشو یکی از همین غارهای زیبا است که در ادامه با این غار شگفت‌انگیز آشنا می‌شویم.

غار آویشو کجاست؟

منبع عکس: masalnews.ir

شهرستان ماسال که در قدیم به آن رودکنار می‌گفتند، در استان گیلان قرار دارد. فاصله‌ی ماسال تا شهر رشت ۵۰ کیلومتر و در شمال غربی آن واقع است. این شهر از دو بخش شاندرمن و مرکزی تشکیل شده است. از نظر جغرافيايی ماسال از سه ناحيه جلگه‌ای، كوهپايه‌ای وكوهستانی تشكيل يافته و مهم‌ترين ارتفاعات آن «تورشوم» ، «شاه معلم»، «ريسبند» و رودهای مهم آن «ارس نيك»، «در آن بر» و «ميله سرا» است.

حتما بخوانید
هتل ویستریا؛ از هتل های پنج ستاره و لوکس تهران

غار آویشو از جاذبه‌های طبیعی این شهر است که در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شاندرمن و در منطقه‌ای به همین نام قرار دارد. در ماسال بیش از ۱۷ غار بزرگ و کوچک وجود دارد که بزرگ‌ترین آن‌ها آویشو نام دارد که در ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دریا و بین مناطق «تائی بنه»، «انده چو» و «خماسون» در بستر درهای کم آب جای گرفته است.

چرا این غار، آبیشو نام دارد؟

‌ آبیشوی، آویشو، آویشوی از نام‌های مختلف این غار است که به زبان تالشی است و به معنی محل فرورفتن آب است. گفته می‌شود این غار نام خودر از چشمه‌ای که در نزدیکی آن قرار دارد، گرفته است.

آبیشو، زیبای خفته

غار آبیشو ماسال

منبع عکس: gilanchto

داستان معروف شدن غار آبیشو از آنجا شروع می‌شود که سال‌های پیش افراد بومی این منطقه این غار را کشف می‌کنند و چه کسی می‌داند، شاید این آبیشو بود که دیگر دلش می‌خواست زیبایی‌هایش را به رخ طبیعت بکشد و همه را برای تماشای شگفتی‌هایش دعوت کند. سن این غار به میلیون‌ها سال پیش می‌رسد و زمین‌شناسان می‌گویند از عمر آن ۷۵ میلیون سال می‌گذرد. این غار در مجاورت سنگ‌های دگرگونی کمپلکس شاندرمن که بقایای دگرگون شده از پوسته‌ی اقیانوسی «پالئوتتیس» به شمار می‌روند جای گرفته است و همین بر زیبایی آن می‌افزاید. اين غار آهکی که از لحاظ زمين شناختی جزو اشکال کار دستی در سنگ‌های کربناته به شمار می‌رود در اثر عملکرد آب‌های جاری  روی اين سنگ‌ها در مدت زمان بسيار طولانی شکل گرفته است.

مشخصات غار آبیشو:

  • ارتفاع دهانه اصلی از سطح دریا: ۱,۴۶۰ متر
  • تعداد دهانه غار: ۱ دهانه
  • ارتفاع دهانه‌ی غار: حدود ۱۹ متر
  • عرض دهانه‌ی غار: حدود ۱۴ متر
  • طول غار: ۷۴۰ متر
  • عمق غار: ۱۵۰ متر
  • جانداران داخل غار: دو گونه متفاوت از خفاش، حلزون، پشه، آبدزدک

تاکنون غارنوردان و کوه نوردان، حدود دو هزار متر از ژرفای شگفت‌انگیز این غارشگفت‌انگیز را پیمایش و کشف کرده‌اند. این غار در سال ۱۳۸۹ با شماره‌ی ثبتی ۹۰ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.

حتما بخوانید
مرداب هسل مازندران؛ تابلویی از جادوی رنگ‌ها

دیدنی‌های درون غار

غار آویشو

منبع عکس: gilanchto

آبیشو غاری آهکی و آبی است که در آن هفت چشمه و جریان آب رودخانه‌ای وجود دارد. به‌گونه‌ای که از ابتدا تا انتهای غار جریان آب دیده می‌شود و دارای ۹ حلقه چاه اصلی و یک حلقه چاه فرعی است. در این غار تا چشم کار می‌کند، اشکال متنوع آهکی منحصربه‌فرد خواهید دید. این اشکال در نتیجه‌ی حل شدن سنگ‌های آهکی در آب ایجاد شده‌اند.

قندیل‌ها از جمله دیدنی‌های این غار هستند که به‌صورت ستون‌هایی یا از سقف آویزان‌اند یا در کف قرار دارند و در مورد شکل‌گیری این قندیل‌ها که در واقع رسوبات آهکی هستند، جالبه بدانیدکه اکثر غارها در صخره‌های آهکی و گچی شکل می‌گیرند و این صخره‌ها دارای کربنات کلسیم‌اند و اسید می‌تواند آن‌ها را به‌راحتی در خود حل کند. در هنگام بارندگی، قطرات باران دی اکسید کربن موجود در هوا را جذب می‌کنند و موجب اسید شدن آب می‌شوند که می‌تواند سنگ های آهکی را در خود حل کند. بنابراین وقتی آب آهک دار، قطره قطره از سقف غار می‌چکد و بخار می‌شود رسوبات آهکی آن باقی می‌ماند و تشکیل این قندیل‌های تماشایی را می‌دهد.

نکته‌های ایمنی برای بازدید از غار

غار آبیشو

عکاس: فرید صفری

در هنگام غارنوردی در این غار توجه داشته باشید که بعضی از چاه‌ها جهت کارگاه رول کوبی شده‌اند. تعدادی از چاه‌ها به سبک سنگ‌نوردی قابل فرود و صعود هستند. هنگام ورود به غار باید به حجم ورودی آب دقت و در فصل بارندگی و بالا آمدن سطح آب به‌دلیل جاری شدن سیل از پیمایش صرف‌نظر کنید.

چه وسایل و تجهیزاتی با خود ببریم؟

غار آویشو

منبع عکس: damavandclub.ir

برای بازدید از آبیشو باید مجهز باشید و وسایل مورد نیاز برای یک غارنوردی ایمن را به‌همراه داشته باشید. از جمله تجهیزات مورد نیاز عبارت‌اند از:

چکمه، لباس یکسره ضدآب، ست ابزار صعود و فرود SRT، کارابین پیچ و تسمه جهت ایجاد کارگاه طبیعی، طناب جهت چاه‌های اصلی: چاه اول شش متر، چاه دوم سه متر، چاه سوم هفت متر، چاه چهارم هشت متر، چاه پنجم ۱۰ متر، جاه ششم ۹ متر، چاه هفتم پنج متر، چاه هشتم ۱۲ متر و چاهک نهم دو متر است.

حتما بخوانید
تالاب سیاه درویشان کجاست؟

دیدنی‌های دیگر ماسال

پیشنهاد می‌دهیم در سفر به شهر ماسال از سایر جاذبه‌های دیدنی این شهر بازدید کنید. با سفر به این منطقه علاوه بر دیدن غار آویشو، می‌توانید به مناطق جنگلی طلا سکو، آری دول و چسلی سفر کنید و از ییلاق‌های ماسال مانند شالما، رشته پشته، خشکه دریا و مکان‌های تاریخی همچون منطقه‌ی باستانی اسبه ریسه با غارهای متنوع و صخره‌های بلند، منطقه باستانی درخانه و ییلاق باستانی سنگ بست، دره خون و بقعه متبرکه سبز قبا نیز بازدید کنید.

همچنین گردشگاه جنگلی ريزه‌مندان، آبشار چسلی، آبشار رامینه، بيلگاه دون، دشت النزه، اولسبلنگاه، خنديله پشت و منطقه يادمانی مشهد ميرزا که محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی است نیز از دیگر مکان‌های این شهر است. اگر هم دوست داشتید سری هم به بازارهای هفتگی و محلی ماسال بزنید، سه‌شنبه بازار آن را فراموش نکنید.

چطوری به غار آبیشو برویم؟

غار آویشو ماسال

منبع عکس: damavandclub.ir

در مسیری که به‌سمت غار آبیشو می‌روید، جنگل‌های سرسبز، با مناظر چشم‌نواز و چشمه‌های دیدنی وجود دارد که از رانندگی خسته نمی‌شوید. این غار در نزدیکی روستاهای «چاله سرا» و «انده چر» قرار دارد و برای رسیدن به آن باید خودتان را به شاندرمن برسانید و سپس به‌سمت روستای سیاه مرد و از آنجا به روستای چاله سرا بروید و بعد از کنار بقعه‌ی «درویش شاه امیر»، راه غار را در پیش بگیرید. مسیر دیگر آن است که از شاندرمن به روستای بنه سرا و سپس روستای چاله سرا حرکت کنید سپس از بقعه‌ی شاه امیر به سوی غار بروید.

منبع عکس: فرشاد نوروزی، صابر خوشکار، اینستاگرام ([email protected])، damavandclub.ir، فرید صفری، النا مومنی

عکس کاور: gilanchto.irمنبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
دیدنی های مشگین شهر، شهری با آثار باستانی فراوان

مشگین شهر از شهرهای گردشگری و محبوب در استان اردبیل است که در دامنه‌های سبلان و قرار دارد  از جاذبه‌ها و دیدنی‌های تاریخی و طبیعی بسیاری برخوردار است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۵/۳۰ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۲ به‌روزرسانی شده است. مشگین شهر از شهرهای تاریخی استان …

ایرانگردی
دیدنی های گلپایگان؛ سرزمینی کهن در اصفهان

گلپایگان یکی از شهرهای توریستی ایران است که بدیع‌ترین و بکرترین چشم‌اندازهای طبیعی در استان اصفهان را در خود جای داده است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۱ به‌روزرسانی شده است. گلپایگان یکی از شهرهای کهن استان اصفهان با تاریخی مملو از فراز و …

دیدنی های نجف آباد، شهر کبوترهای ایران
ایرانگردی
دیدنی های نجف آباد ، شهر کبوترهای ایران

 نجف آباد نجف آباد یکی از شهرهای پرجمعیت استان اصفهان است. این شهر در دشت وسیعی در میان کوه‌ها در ۲۷ کیلومتری غرب اصفهان واقع شده است. گفته می‌شود با تدبیر شیخ بهایی بخشی از ذخایر پول حکومتی در زمان شاه عباس صفوی برای تاسیس این شهر استفاده شد. این …