نقاط دیدنی اصفهان
ایرانگردی

اصفهان یکی از مقاصد گردشگری محبوب در ایران است و در تمام سال مسافران به این شهر می آیند. از مسافرین ایرانی گرفته تا گردشگران خارجی. اصفهان در زمان سلجوقیان و صفویان پایتخت ایران بوده است و به همین دلیل عمارت ها و آثار معماری هنرمندانه از آن زمان در این شهر بنا شده. در این مقاله با ما همراه شوید تا دیدنی ترین نقاط اصفهان را بررسی کنیم:

میدان نقش جهان

دیدنی های اصفهان میدان نقش جهان

مهمترین و یکی از زیباترین نقاط اصفهان میدان نقش جهان است. در این میدان چندین ساختمان تاریخی وجود دارد که حتماً از دیدنشان لذت می برید.

مسجد امام

دیدنی های اصفهان مسجد امام

مسجد امام یا مسجد شاه اصفهان، مسجدی با گنبد آبی در میدان نقش جهان است. این مسجد در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد. این بنا در دوره صفویه ساخته شده از شاهکارهای تاریخی از زمان شاه عباس است که به مسجد جامع عباسی هم معروف است.

این مسجد دارای کاشی کاری های بسیار زیبا و حیاطی بزرگ و حوضی وسیع است. پشت مسجد هم حیاتی دیگر که بسیار زیباست وجود دارد. نکته جالب در معماری این مسجد این است که زمانی که زیر گنبد می روید کافی است یک صدای کوچک از خودتان در بیاورید تا با انعکاس آن صدا شگفت زده شوید. ارتفاع این مسجد ۵۲ متر است این موضوع برای مسجدی که در ۴۰۰ سال پیش ساخته شده شگفت آور است.

مسجد شیخ لطف الله

دیدنی های اصفهان مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله یک مسجد با گنبد آبی است. گنبد این مسجد انحنای زیبایی دارد، این انحنا بسیار زیاد است و ساختن آن خیلی سخت بوده است. مسجد شیخ لطف الله دارای مدور ترین گنبد دنیا است. برای بازدید از این مسجد اقدام کنید. لطف الله یکی از دانشمندان لبنانی بود که به دعوت صفویان به اصفهان آمد. این مسجد را برای برگزاری های کلاس درس به ایشان دادند. البته کاربرد مسجدی و برگزاری نماز هم داشته.

عالی قاپو

دیدنی های اصفهان عالی قاپو

این عمارت هم در میدان نقش جهان بنا شده و در دوران صفویه ساخته شده است. ظاهراً کاخ عالی قاپو دروازه تمامی قصر هایی است که در میدان نقش جهان ساخته شده بودند. عالی قاپو در ۵ طبقه ساخته شده و هر طبقه آن دیدنی است. ستونها و ایوانی که از میدان دیده می شود متعلق به طبقه سوم این عمارت است. قسمت هایی از طراحی های این ساختمان به مرور زمان از بین رفته. در طبقه پنجم این بنا اتاق موسیقی قرار دارد. این اتاق با طراحی خاصش مانع انعکاس صدا در اتاق میشود.

حتما بخوانید
کریسمس و جشن سال نو میلادی در ایران

بازار قیصریه

دیدنی های اصفهان بازار قیصریه

در شمال میدان نقش جهان یک بازار قرار دارد که در دوران صفویه از شیک ترین مراکز خرید حساب میشده. جالب است بدانید که همچنان هم این محل یک بازار واقعی است. این بازار خیلی بزرگ است و چندین کیلومتر طول دارد. بازار مسگران و بازار دارالشفا و بازار چیت سازها از مهمترین قسمتهای این بازار است.

فروشگاه های میدان نقش جهان

دیدنی های اصفهان فروشگاه

انواع سوغاتی های اصفهان را می توانید از فروشگاه های میدان نقش جهان تهیه کنید. از سفره های قلمکار، تا گلدان های میناکاری، منبت کاری و گز و پولکی.

کاخ چهل ستون

دیدنی های اصفهان چهل ستون

وقت آن است که از میدان نقش جهان در گذرکرده و به سراغ جاذبه‌های گردشگری دیگر اصفهان برویم. کاخ چهلستون یکی از بهترین آنهاست. این کاخ در چهار باغ پایین تاسیس شده است و یک حوض بزرگ در جلوی آن قرار دارد. ایوان ورودی این کاخ دارای بیست ستون بوده که تصویر آنها در حوض می افتد و این باعث شده اسم این کاخ را چهلستون بگذارند. داخل این کاخ هم بسیار زیباست و نقاشی های بی نظیری دارد. این نقاشی ها جنبه تزئینی ندارند و رویدادهای صفوی را به تصویر می کشند.

کاخ هشت بهشت

دیدنی های اصفهان کاخ هشت بهشت

این کاخ زیبا در وسط یک باغ بزرگ ساخته شده. در حال حاضر این باغ تبدیل به پارکی برای تفریح مردم شده. جلوی ساختمان هم یک حوض کوچک ساخته شده است. داخل ساختمان یک لوستر زیبا قرار دارد. دیوارهای این کاخ سرشار از نقاشی های زیباست.

سی و سه پل

دیدنی های اصفهان سی و سه پل

سی و سه پل از معروف ترین پل های بنا شده بر روی زاینده رود است. نام دیگر این پل، پل الله وردی خان است. جالب است بدانید ۳۳ پل طولانی ترین پل روی زاینده رود است و برای ساخت آن از ساروج، آجر، گچ و سنگ استفاده کرده اند. فضای این پل در شب بسیار زیبا به یاد ماندنی است. توصیه می‌کنیم شب ها به این پل سر بزنید.

حتما بخوانید
غذاهای سنتی استان یزد

پل خواجو

دیدنی های اصفهان پل خاجو

این پل هم از پل های مشهور اصفهان است که ۲۴ دهانه دارد و از سنگهای تراش خورده ساخته شده. گفته می‌شود قبلاً در محل این پل، پل دیگری وجود داشته که آن را خراب کردند و این پول را ساختند. پل خواجو یک پل سدی است که می تواند آب را تا ارتفاع ۶ متر را بالا ببرد که این موضوع در مورد پلی که سالها پیش ساخته شده واقعا جالب است. علاوه بر توریست ها خود مردم اصفهان هم علاقه زیادی به این پل و سی و سه پل نشان می دهند و شب ها به خصوص در فصل بهار و تابستان مردم زیادی در آنجا جمع می شوند و زیر پل آواز می خواند. پس از بازدید از این پول را از دست ندهید.

مسجد جامع اصفهان

دیدنی های اصفهان مسجد جامع اصفهان

این مسجد آبی رنگ که در قرن دوم هجری ساخته شده است در دوره های مختلف تغییرات زیادی داشته. این مسجد دارای دو گنبد، یک شبستان و چند دیوان است و محراب بسیار زیبایی دارد. گنبد جنوبی مسجد جامع، در دوره سلجوقیان ساخته شده و ارتفاع بالایی دارد. گنبد شمالی هم بسیار زیباست و خطاطی ها و طراحی های کتیبه های این گنبد شما را شگفت زده خواهد کرد.

منارجنبان

دیدنی های اصفهان منارجنبان

این بنای عجیب از یک بقعه و دو مناره ساخته شده. زمانی که یکی از مناره ها را تکان بدهیم مناره دیگر، که با فاصله از آن قرار گرفته، تکان می خورد. ارتفاع هر کدام از مناره ها ۷ و نیم متر است. این بنا در دوران ایلخانی و در سال ۷۱۶ هجری قمری ساخته شده و مدفن عارفی به نام عبدالله کارلادانی است.

حتما بخوانید
پل قلعه جوق اثری تاریخی در استان آذربایجان غربی

آتشگاه

دیدنی های اصفهان آتشگاه

این یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی اصفهان است که برخی می گویند در زمان ساسانیان ساخته شده و بعضی هم می گویند در زمان تمدن ایلام ساخته شده. این یک بنای خشتی است که روی یک تپه سنگی در جاده اصفهان به نجف آباد ساخته شده است.

کلیسای وانک

دیدنی های اصفهان کلیسا وانک

این کلیسای شگفت انگیز که در طراحی آن از معماری اسلامی و اروپایی استفاده شده از زیبا ترین و برجسته ترین بناهای تاریخی اصفهان است. محوطه این کلیسا بسیار وسیع است و چند ساختمان و یک برج ناقوس دارد. البته ناقوس آن سال هاست که به صدا در نیامده. در داخل آن یک موزه وجود دارد که در آن لباس های روحانیون مسیحی و کتابهای خطی شامل انجیل و قرآن است و در آن تابلو های مذهبی زیادی وجود دارد .نقاشی هایی که هنرمندان به این کلیسا هدیه دادند هم در آن دیده می‌شود. در ساختمان دیگر، موزه مردم شناسی ارامنه اصفهان قرار دارد که به تازگی در سال گذشته بنا شده.

مهمترین قسمت این مجموعه خود کلیسای وانک است که در زمان شاه عباس صفوی بنا شده و ۱۲ متر ارتفاع دارد. نقاشی دیواری این کلیسا بسیار مشهور است و آنرا به یکی از خاص ترین کلیساهای ایران تبدیل کرده. این کلیسا در خیابان جلفا قرار دارد.

باغ گلها

دیدنی های اصفهان باغ گل ها

باغ گلها از آثار تاریخی اصفهان نیست اما از جاذبه‌های گردشگری جدید آن است. این باغ یک فضای بزرگ است که ساعتها برای بازدید از آن زمان میبرد. این بنا دارای باغ، گلخانه، آمفی‌تئاتر، باغ صخره ای، باغ گیاهان دارویی و خوراکی است.

پارک ناژوان

دیدنی های اصفهان ناژوان

این پارک مکانی برای گردش و تفریح است و امکانات ورزشی زیادی دارد. از امکانات این محل باغ پرندگان، آکواریوم، باغ خزندگان، جاده سلامت، تله سیژ، محوطه درشکه سواری و امکانات دیگر است. این پارک دارای پارکینگ هم هست و می توانید با ماشین شخصی به اینجا سر بزنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
بهترین سواحل گردشگری مازندران را بشناسید

بهترین سواحل گردشگری استان مازندران دارای ویژگی‌ها و امکانات مختلفی هستند که برای مسافرانی با سلیقه‌های مختلف، تجربه‌ای لذت بخش را به ارمغان می‌آورند. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۰۸ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۵ به‌روزرسانی شده است. مازندران از جمله استان‌های شمالی کشور است که همه ساله …

ایرانگردی
دیدنی های بروجرد؛ عروس زاگرس ایران در لرستان

بروجرد به‌دلیل داشتن طبیعتی کوهستانی، مزارع و مراتع سرسبز، آب و هوای مطلوب و جاذبه‌های گردشگری فراوان، به‌عنوان «عروس زاگرس» شناخته می‌شود. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۰۵ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۳ به‌روزرسانی شده است. بروجرد دومین شهر پرجمعیت و قطب صنعتی استان لرستان است که در …

راهنمای سفر دو روزه در شمال
ایرانگردی
راهنمای سفر دو روزه در شمال

خیلی وقت ها پیش می آید که می‌خواهیم در آخر هفته به شمال برویم. به خصوص که در آخر هفته ها ترافیک و جمعیت کمتری راهی شمال است. در اینجا شما را راهنمایی می کنیم که برنامه ریزی ایده آلی برای یک سفر دو روزه به شمال را انجام دهید. …