همه چیز درباره ویزای شینگن
ایرانگردی

اروپا جذابیت های زیادی دارد. اما وارد شدن به این کشورها چندان آسان نیست. ممکن است بخواهید برای مسافرت به کشورهای اروپایی بروید یا این که قصد گذراندن دوره آموزشی را داشته باشید. حتی اگر فقط قصد عبور از این کشورها را دارید برای رفتن به اروپا نیاز به ویزای شینگن دارید. با ما همراه شوید تا در مورد ویزای شینگن و گرفتن آن توضیح دهیم.

پیمان شینگن چیست

در سال ۱۹۸۵ میلادی فرانسه، بلژیک، هلند، آلمان و لوکزامبورگ توافقنامه‌ای را با هم امضا کردند که بر اساس این توافقنامه این کشور ها شبیه به یک کشور واحد می‌شدند.  بعدها کشورهای دیگری به پیمان شینگن پیوستند. این کشورها شامل لیتوانی، اتریش، دانمارک، استونی، فنلاند، ایسلند، اسلوونی، ایتالیا، لتونی، مالت، لهستان، پرتغال، نروژ، اسلواکی، اسپانیا، سوئد، جمهوری چک و سوئیس هستند. هم اکنون ۲۶ کشور اروپایی عضو این پیمان هستند. شهروندان این کشورها می‌توانند بدون نیاز به ویزا به تمام کشورهای شینگن سفر کند. پس داشتن ویزای شینگن به معنای اجازه گشت و گذار در این ۲۶ کشور است. به همین دلیل این ویزا ارزش زیادی دارد.

ویزای شینگن - اتحادیه اروپا

انواع ویزای شینگن

 • ویزای شینگن نوع A
 • ویزای شینگن نوع B
 • ویزای شینگن نوع C
 • ویزای شینگن نوع D
 • ویزای شینگن نوع LTV

حالا هر کدام از این موارد را برای شما توضیح خواهیم داد با ما همراه باشید.

ویزای شینگن روی نقشه

ویزای شینگن نوع A

این نوع ویزا در واقع ویزای ترانزیت است. یعنی با این ویزا اجازه پیدا می‌کنید که به فرودگاه های کشورهای شینگن وارد شوید. یعنی میتوانید وارد فرودگاه آلمان، فرانسه، هلند و دیگر کشورها شوید. این ویزا مخصوص کسانی است که اروپا واسطه سفر هوایی شان باشد. توجه کنید که با داشتن ویزا اصلا اجازه ندارید که از فرودگاه خارج شوید.

ویزای شینگن نوع B

این هم یک ویزای ترانزیت است. یعنی به شما اجازه می‌دهد که یک کشور عضو شینگن را واسطه سفرتان کنید. اما تفاوت آن با ویزای نوع آ این است که اینجا هم می توانید سفر زمینی داشته باشید و هم سفر هوایی. یعنی می توانید در سفر زمینی از این کشورها عبور کنید. این ویزا می‌تواند برای عبور از چند کشور شینگن صادر شود. البته توجه کنید که مدت زمان اقامت شما در محدوده شینگن نباید بیشتر از پنج روز شود.

ویزای شینگن نوع C

در صورتی که می خواهید برای مدت کوتاهی در کشورهای شینگن اقامت کنید، این نوع ویزا مناسب شماست. مثلاً ممکن است یک سفر توریستی یا کاری به اروپا داشته باشید. این نوع ویزا سه نوع دارد و می توانید با توجه به نیازتان یکی از این سه نوع را درخواست کنید. این انواع شامل:

 • ویزای یکبار ورود به محدوده شینگن
 • ویزای دوبار ورود به محدوده شینگن
 • ویزای چندبار ورود به محدوده شینگن

در ادامه در مورد هر کدام از آنها توضیح خواهیم داد.

سفر - گردشگری

ویزای یکبار ورود به محدوده شینگن

همانطور که مشخص است این ویزا به شما اجازه یک بار وارد شدن به محدوده شینگن را می دهد. یعنی در صورتی که وارد محدوده شینگن شدید و زودتر از موعد از محدوده خارج شدید دیگر امکان برگشت شما به این محدوده وجود نخواهد داشت.

توجه کنید این به این معنی نیست که شما می توانید به هر کشور اروپایی یک بار وارد شوید. یعنی این امکان وجود ندارد که یک بار وارد فرانسه شوید و یک وار وارد آلمان.

ویزای دوبار ورود به محدوده شینگن

در صورتی که نیاز دارید یکبار از محدوده شینگن خارج شوید و دوباره به آن برگردید باید این نوع ویزا را بگیرید. این ویزا به شما اجازه دوباره وارد شدن به این محدوده را می‌دهد.

ویزای چند بار ورود به محدوده شینگن

بیشتر افراد به چنین ویزای نیاز ندارند. اما افرادی هستند که باید چند بار به محدوده اروپا وارد و از آن خارج شوند. این ویزا به توریستها داده نمی شود و گرفتن آن چندان آسان نیست. ویزای چند بار ورود می تواند با محدوده زمانی طولانی هم صادر شود. که از آن جمله:

ویزای چند بار ورود یک ساله

ویزای چند بار ورود ۳ ساله

ویزای چند بار ورود ۵ ساله

این ویزا می‌تواند مناسب تجار و صاحبان مشاغل مختلف شود. چرا که این افراد ممکن است به علت امور کاری مجبور باشند چندین و چند بار وارد محدوده اروپا شود. در ادامه هر کدام است این ویزاهای چند بار ورود بلندمدت را توضیح خواهیم داد.

حتما بخوانید
دشت سوسن ایذه؛ طبیعتی بی‌نظیر در خوزستان

ویزای چند بار ورود یکساله

در صورتی می توانید برای گرفتن این ویزا اقدام کنید که چند بار به محدوده شینگن رفت و آمد کرده باشید و یک بار هم ویزای دوبار ورود به شینگن را گرفته باشید. همچنین برای گرفتن این نوع ویزا لازم است که اثبات کنید که یک مسافر معمولی هستید و قصد مهاجرت ندارید.

برای گرفتن این نوع ویزا باید دلیل نیاز به گرفتن این نوع ویزا را به سفارت بگویید. توجه کنید که با داشتن این نوع ویزا بیشتر از ۹۰ روز امکان ماندن در محدوده شینگن را ندارید. در صورتی که نیاز به زمان بیشتری داشته باشید باید یک دور از محدوده شینگن خارج شده و دوباره وارد آن شوید. البته این کار آسانی است.

ویزای چند بار ورود ۳ ساله

برای صادر شدن این نوع ویزا لازم است که نشان دهید که چندین و چند بار به اروپا سفر داشته‌اید. همچنین در سفارت از شما سوالات زیادی درباره دلیلتان برای درخواست این نوع ویزا پرسیده خواهد شد. شما باید بتوانید آنها را قانع کنید. در صورتی که همه مراحل به خوبی پیش برود این ویزا برای شما صادر می شود. با داشتن این نوع ویزا هم اجازه ماندن در محدوده شینگن بیش از سه ماه را نخواهید داشت.

ویزای چند بار ورود ۵ ساله

این نوع ویزا بیشتر مخصوص تاجران است. گرفتن آن شرایط خاصی میخواهد. افرادی که درخواست این نوع ویزا را می دهند باید بارها به کشورهای شینگن سفر کرده باشند. همچنین نیاز است که بتوانید به خوبی و با شواهد محکم علت نیازتان به این نوع ویزا را ثابت کنید. بعد از گرفتن این نوع ویزا هم اجازه اقامت بیشتر از ۹۰ روز را نخواهید داشت.

 

به طور کلی ویزاهای چندبار بار ورود بلندمدت سفر شما را به محدوده شینگن بسیار راحت می‌کند. اما در هر حال با داستان این ویزا شما یک مهمان در منطقه شینگن هستید و باید بعد از سه ماه این منطقه را ترک کنید.

ویزای شینگن

ویزای شینگن نوع LTV

شاید حتی اسم این این ویزا را نشنیده باشید. این ویزا فقط مخصوص افراد خاصی است. کسانی که این نوع ویزا را می‌گیرند فقط می‌توانند وارد مناطق خاصی در شینگن شوند. این مناطق می تواند تنها محدود به یک کشور یا چند کشور که نامشان در پاسپورت متقاضی ذکر شده باشد.

این ویزا ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. مثلاً مخصوص پناهندگان است. همچنین ویزا برای سفر های بشردوستانه هم صادر می شود. به طور کلی این ویزا مخصوص سفرهای اضطراری است.

توجه کنید که با داشتن این ویزا امکان سفر به کلیه کشورهای شینگن را نخواهید داشت. پس تنها میتوانید به کشورهایی که نامشان در پاسپورت شما ذکر شده سفر کنید. همچنین این ویزا به شما اجازه ترانزیت را نمیدهد. یعنی نمی‌توانید کشورهای اروپایی دیگر را واسطه سفرتان کنید.

پاسپورت و ویزا

ویزای شینگن نوع D

نام دیگر این ویزا ویزای ملی شینگن است. مخصوص کسانی است که برای کار یا تحصیل در مدت زمان مشخصی می‌خواهند در اروپا باشد.

این ویزا به صورت یک بار ورود یا چند بار ورود صادر می شود. ویزای یکبار ورودش مخصوص کسانی است که می خواهند تحصیل کوتاه مدت یا یک دوره آموزشی را در محدوده شینگن بگذراند. ویزای چندبار ورود این نوع هم برای کسانی است که می خواهند در محدوده شینگن سفر داشته باشند.

ویزای شینگن نوع Dمخصوص چه کسانی است؟

 • دانشجویان بین الملل که قصد ماندن زیر یک سال در محدوده شینگن را دارند تا تحصیلشان به پایان برسد.
 • دانشجویان بین الملل که می خواهند در یک دوره تحصیلی کامل در اروپا باشد.
 • هنرمندان و ورزشکاران حرفه ای که به این کشورها سفر می‌کنند و هدف آنها از سفر آموزش تجربه و تخصص شان است.
 • کسانی که برای درمان به این محدوده می آیند و درمان آنها طولانی است.

سفر به اروپا

انواع ویزای شینگن طبق هدف سفر

در هنگام پر کردن فرم ویزا باید هدفتان از سفر به اروپا را مشخص کنید. یعنی باید نشان بدهید که تنها می‌خواهید در فرودگاه بمانید یا می‌خواهید ۹۰ روز را در کشورهای اروپا اقامت کنید.

انواع ویزاهای مسافرتی اروپا شامل:

 • ویزای ترانزیت فرودگاهی
 • ویزا ترانزیت
 • ویزای توریستی
 • ویزای دیدار با بستگان و خویشاوندان
 • ویزای دریافت خدمات پزشکی
 • ویزای تحصیلی اروپا
 • ویزای شرکت در رویدادهای هنری، ورزشی یا فرهنگی
 • ویزای تجاری اروپا
 • ویزای کاری اروپا
 • ویزای دریافت خدمات پزشکی اروپا
 • ویزای شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت
حتما بخوانید
تپه حصار دامغان؛ یادگاری از دوران باستان

 

نکته: در صورتی که هیچ کدام از این موارد دلیل سفر شما نیست، گزینه “دیگر” را انتخاب کنید و در هنگام مصاحبه در سفارت توضیح دهید که هدف شما از سفر چیست.

زمان

ویزاهای شینگن چقدر اعتبار دارند و چقدر می توانید در محدوده شینگن بمانید

محاسبه مدت اقامت در محدوده شینگن

در درجه اول بدانید که حتی اگر ساعت ۱۱ شب به محدوده شینگن وارد شوید آن روز اولین روز اقامت آن محسوب می شود. به همین صورت حتی اگر ۱ نیمه شب محدوده شینگن را ترک کنید آن روز به عنوان آخرین روزی که در این محدوده بوده اید محسوب می‌شود.

محاسبه مدت اقامت از روی تاریخ ویزا

به این منظور باید به این دسته بندی ها توجه کنید:

محاسبه مدت اقامت برای ویزای یکبار ورود

مثلاً اگر ویزای شما برای اقامت ۱۰ روزه صادر شده است و از ۱ آوریل تا ۲۰ آپریل اعتبار دارد، تنها زمانی می توانید ۱۰ روز در محدوده شینگن اقامت کنید که قبل از ۱۰ آپریل وارد محدوده شوید. مثلاً می‌توانید از ۴ تا ۱۳ آپریل در شینگن اقامت کنید. در غیر این صورت مجبورید کمتر از ده روز در شینگن اقامت کنید. مثلاً در صورتی که ۱۵ آپریل وارد شینگن شوید تنها تا ۲۰ آوریل می توانید در آنجا بمانید و بیست آپریل باید خارج شوید.

محاسبه مدت اقامت برای ویزای دو بار ورود

در مورد ویزاهای دوبار ورود هم مانند ویزای یکبار ورود است. مثلاً اگر ویزای دوبار ورود شما تاریخ اعتبارش از یک ژانویه تا یک اپریل است و تنها اجازه اقامت ۱۰ روز را دارید؛ در هر صورت فقط ۱۰ روز می توانید در این محدوده باشید و اعتبار دو ماهه شما ربطی به زمان ماندنتان ندارد.

البته با این ویزا دوبار ورود می‌توانید بازه قامت خود را به یک بازه سه روزه و یک بازه ۷ روزه تقسیم کنید. مثلاً در اولین ورودتان سه روز اقامت کنید و در دومین ورود تان ۷ روز. تا اقامت 10 روزه شما کامل شود.

محاسبه مدت اقامت برای ویزای چند بار ورود

اینجا هم مانند قبلی هاست. مثلاً فرض کنید که یک ویزای چند بار ورود سه ساله دارید. با این ویزا هر چند بار که می خواهید می توانید وارد محدوده شینگن بشوید و از آن خارج شوید. البته در طول شش ماه نمی‌توانید بیشتر از ۹۰ روز در این ناحیه بمانید.

پاسپورت - ویزا - سفر

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای شینگن

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای شینگن معمولاً در کشورهای شینگن مشابه است. البته ممکن است در بعضی از کشورها قوانین خاصی هم داشته باشند. پس بهتر از سایت سفارت مورد نظر، موضوع را بررسی کنید.

مدارک مورد نیاز

 • اصل شناسنامه همراه با کپی برابر اصل از تمام صفحات شناسنامه.
 • اصل کارت ملی همراه با کپی برابر اصل آن.
 • آقایان باید کارت معافیت از خدمت یا پایان خدمت را داشته باشند.
 • آخرین نسخه فرم درخواست ویزا را به صورت پر شده و امضا شده داشته باشید.
 • دو قطعه عکس تمام رخ که در ۳ ماه اخیر گرفته شده باشد.
 • پاسپورتی با اعتبار بیش از ۳ ماه که حداقل دو ورق خالی داشته باشد.
 • بیمه مسافرتی به ارزش حداقل ۳۰ هزار یورو.

اروپا

مدارک اضافی برای ویزاهای خاص

ویزای توریستی

 • بلیط رفت و برگشت
 • مدارکی که نشان می دهد در مدت اسکان در کجا اقامت می کنید مثلاً مدارک هتل یا رزرو آپارتمان
 • گواهی تمکن مالی

مدارک مورد نیاز برای افرادی که شاغل هستند

 • صورتحساب گردش مالی شما در ۶ ماه گذشته
 • قرارداد استخدام
 • نامه رضایت کارفرما از ترک شغل
 • گواهی مالیات بر درآمد

مدارک لازم برای دانشجویان و دانش آموزان

 • نامه ثبت نام در مدرسه یا دانشگاه
 • رضایت نامه مدرسه یا دانشگاه برای ترک تحصیل موقت دانش آموز یا دانشجو

مدارک مورد نیاز برای ویزای دیدار با بستگان

 • دعوتنامه بستگان
 • تعهد نامه تامین هزینه ها توسط میزبان یا متقاضی

مدارک مورد نیاز برای ویزای تجاری

 • دعوتنامه شریک تجاری
 • صورتحساب گردش ماهانه ۶ ماه اخیر حساب شرکت
 • گواهی مالیات بر درآمد
 • نامه تقبل هزینه ها توسط شرکت میزبان یا خود مهمان

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی

 • پرونده تحصیلی به صورت کامل
 • گواهی داشتن تمکن مالی برای تحصیل
 • داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره ۶ به بالا برای دانشجویان ارشد و دکترا
 • داشتن مدرک زبان بومی کشور برای دانشجویان لیسانس
 • داشتن مدارک بورسیه تحصیلی برای دانشجویان دکترا که در این صورت نیاز به اثبات تمکن مالی نیست
حتما بخوانید
منطقه آزاد چابهار؛ معرفی مناطق آزاد ایران

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای ازدواج

 • سند ازدواج برای اثبات ازدواج با شهروند اروپایی

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای افراد زیر سن قانونی

 • فرم درخواست ویزا که توسط هر دو والد امضا شده
 • حکم دادگاه خانواده در صورتی که فقط یکی از والدین حضانت فرزند را داشته باشد
 • کپی شناسنامه و پاسپورت پدر و مادر
 • اجازه سفر کودک که توسط پدر و مادر امضا شده

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای ترانزیت فرودگاهی

 • ویزای معتبر برای کشوری که به آن سفر می کنید یعنی مقصد شما
 • بلیط معتبر برای مقصد

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای پزشکی

 • نامه پزشک معالج
 • پرونده پزشکی بیمار
 • نامه پذیرش بیمار در بیمارستان اروپایی
 • نامه تمکن مالی برای تامین هزینه های سفر و اقامت و درمان

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری

 • دعوت نامه از سمت شرکت اروپایی
 • صورتحساب گردش مالی ۶ ماهه اخیر متقاضی
 • مدارک همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • مدرک زبان که آیلتس ۷ به بالا باشد
 • مدارک سابقه کاری متقاضی

سفر به اروپا و محدوده شینگن

سوالات پرتکرار در مورد ویزای شینگن

چه ویزای‌شینگن ای برای من مناسب است؟

برای پاسخ به این سوال باید شرایط خود را بررسی کنید. همچنین می توانید به افراد آگاه مراجعه کنید تا کمکتان کنند.

کدام کشور را برای صدور ویزای شینگن انتخاب کنم؟

ممکن است شما دچار سردرگمی شوید که به کدام یک از ۲۶ کشور عضو شینگن برای درخواست ویزا مراجعه کنید. این که کدام کشور را انتخاب میکنید بستگی دارد که می‌خواهید به کدام یک از کشور ها سفر کنید. اما در صورتی که می خواهید به دو کشور شینگن سفر کنید به سفارت کشوری بروید که قرار است بیشتر در آن بمانید. در صورتی که قصد دارید به سه کشور عضو شینگن سفر کنید و تعداد روزهای سفرتان در هر کدام از کشورها برابر است، می توانید هر کدام را که دوست دارید انتخاب کنید.

چه زمانی برای گرفتن ویزا اقدام کنم؟

شما می توانید ۱۵ روز قبل از سفر هم برای ویزا اقدام کنید اما بهتر است این کار را “حداقل” ۳ هفته قبل از سفر انجام دهید.

چگونه برای سفارت وقت بگیریم؟

این بستگی به کشور مورد نظر شما دارد. بعضی از سفارت ها وقت دهی را آنلاین انجام می دهند. بعضی نیاز به ایمیل دارند. برای دانستن این موضوع به سایت سفارت کشور مورد نظر مراجعه کنید.

هزینه دریافت ویزا چقدر است؟

هزینه دریافت ویزای شینگن برای افراد بالای ۱۲ سال حدودا ۸۰ یورو است. افرادی که ۶ تا ۱۲ ساله هستند حدود ۴۰ یورو می پردازند. صدور ویزا برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است.

توجه کنید که سفارت های کشورهای اروپایی تنها پول نقد را می‌پذیرند پس یورو همراه خود بیاورید.

توجه کنید که مبلغ مورد نظر ممکن است با توجه به تابعیت شما و زمانی که می خواهید در محدوده شینگن باشید ممکن است بیشتر یا کمتر شود. پس خودتان اطلاعات لازم را بدست بیاورید.

ویزای اروپا

علل ریجکت شدن ویزا چیست؟

ریجکت شدن شاید بدترین اتفاقی باشد که ممکن است برای سفر شما بیفتد. دلایل ریجکت شدن شامل:

 • ارائه مدارک جعلی به سفارت
 • کامل نکردن فرم درخواست ویزا
 • قدیمی بودن فرم درخواست ویزا
 • داشتن سوء پیشینه
 • ارائه ندادن دلایل کافی برای سفر به اروپا
 • ناقص بودن مدارک
 • نداشتن اعتبار کافی پاسپورت یعنی کمتر از سه ماه؛ و نداشتن صفحه خالی کافی یعنی حداقل دو صفحه
 • داشتن دعوت نامه جعلی
 • عدم ارائه مدارک اثبات کننده تمکن مالی
 • ارائه سند ازدواج جعلی
 • معتبر نبودن بیمه مسافرتی ارائه شده
 • نداشتن بلیط برگشت در مورد ویزاهای گردشگری
 • ارائه نکردن مدارک اقامتی شامل رزرو هتل، آپارتمان و موارد دیگر

 

جمع بندی

ما در این مطلب هر آنچه که در مورد ویزای شینگن لازم بود بدانید را ذکر کردیم. برای اطلاعات بیشتر می توانید با وکیل یا افراد آگاه مشورت کنید. فراموش نکنید که گرفتن ویزای شینگن در صورتی که مدارک شما کامل باشد و به سوالات به درستی پاسخ دهید بسیار آسان است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
دیدنی های خوانسار؛ باغ شهری در اصفهان

همانطور که از نام خوانسار پیدا است، این شهر مملو از چشمه‌های پرآب و باشکوه و طبیعت سبز و تازه است. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ به‌روزرسانی شده است. خوانسار شهری کوچک با جمعیت کم است که از اصفهان تنها دو ساعت فاصله …

دیدنی های ماسوله؛ دیار خانه‌های زرد رنگ و گلدان‌های شمعدانی
ایرانگردی
دیدنی های ماسوله ؛ دیار خانه‌های زرد رنگ و گلدان‌های شمعدانی

ماسوله ماسوله یکی از مناطق توریستی شمال کشور و‌ دهکده‌ای مه‌آلود و پر از خانه‌های خوش‌رنگ است که بر روی هم ساخته شده‌اند و با کمک یکدیگر خود را به آسمان رسانده‌اند و یکی از دیدنی های ماسوله را بوجود آورده است. در ۲۶ کیلومتری جنوب‌غربی فومن و در ۶۵ …

با ۱۰ فعالیت تفریحی متفاوت در تهران آشنا شوید
ایرانگردی
با ۱۰ فعالیت تفریحی در تهران آشنا شوید

تهران تهران شهری فوق‌العاده برای هر نوع سلیقه‌ای است. فعالیت تفریحی در تهران جاذبه ای برای گردشگران و ساکنانش فراهم کرده است؛ این شهر همیشه پیشنهادات شگفت‌انگیزی برای عاشقان خود دارد. تهران شهری با جاذبه‌ها و دیدنی‌های تاریخی و مدرن است که به راحتی می‌تواند یک روز هر گردشگر را …