پیش شماره و کد موبایل استان های مختلف

در سال‌های ۹۰ تا ۹۳، طرح هم‌کدسازی استانی به اجرا در آمده است و پیش‌شماره‌های دورقمی استانی جایگزین پیش‌شماره‌های سه‌رقمی شهری شده‌اند.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۵/۰۲/۱۸ نوشته شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ توسط سعیده خلیلی‌صفا به‌روزرسانی شده است.

پس از اجرای طرح هم‌کدسازی استانی در سال‌های ۹۰ تا ۹۳ پیش شماره‌های دو رقمی استانی جایگزین پیش‌شماره‌های سه رقمی شهری شد و پیش‌شماره از مکالمات درون استانی حذف شد. با اجرای این طرح، برای ارتباطات داخل استان، دیگر نیازی به گرفتن پیش‌شماره یا کد نیست و مشترکان درون هر استان با نرخ یکسان و بدون پرداخت هزینه‌ ارتباط بین‌شهری می‌توانند با یکدیگر تماس بگیرند.

در ادامه این مقاله از بروکجا نگاهی به تاریخچه ورود تلفن به ایران خواهیم داشت و سپس فهرستی از پیش شماره‌های استان‌های ایران و پيش شماره موبايل شهرهای ايران ارائه می‌شود.

تاریخچه تلفن در ایران

در سال ۱۲۶۵ شمسی مصادف با ۱۸۸۶ میلادی، برای اولین بار در ایران، یک رشته سیم تلفن بین تهران و شاهزاده عبدالعظیم به طول ۷.۸ كیلومتر توسط بوآتال بلژیكی كه امتیاز راه‌آهن ری را داشت، كشیده شد؛ ولی در واقع مرحله دوم فناوری مخابرات در تهران از سال ۱۲۶۸ شمسی یعنی ۱۳ سال پس از اختراع تلفن با برقراری ارتباط تلفنی بین دو ایستگاه ماشین دودی تهران وشهرری آغاز شد.

پس از آن بین كامرانیه (شمیران) و عمارت وزارت جنگ درتهران و سپس بین مقر ییلاقی شاه قاجار (سلطنت آباد سابق) وعمارت سلطنتی تهران ارتباط تلفنی دایر شد.

وزارت تلگراف درسال ۱۲۸۷ شمسی با وزارت پست ادغام و به نام وزارت پست و تلگراف نام‌گذاری شد.

حتما بخوانید
سانور در یک نگاه

در سال ۱۳۰۲ شمسی قراردادی برای احداث خطوط تلفنی زیرزمینی باشركت زیمنس و هالسكه منعقد شد و سه سال بعد در آبان ماه ۱۳۰۵ شمسی، تلفن خودكار جدید روی ۲۳۰۰ رشته كابل در مركز اكباتان آماده بهره‌برداری شد. درسال ۱۳۰۸ شمسی امورتلفن نیز تحت نظر وزارت پست و تلگراف قرار گرفت و به نام وزارت پست و تلگراف و تلفن نام‌گذاری شد. مركز تلفن اكباتان درسال ۱۳۱۶ شمسی به ۶۰۰۰ شماره تلفن رسید و دو سال بعد بهره‌برداری شد و در سال ۱۳۳۷ به ۱۳ هزار شماره توسعه یافت.

خطوط تلفن جدید (كاریر) نیز پس از شهریور ۱۳۲۰ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و ارتباط تلفنی بین تهران و سایر شهرها گسترش یافت و مراكز تلفنی تهران یكی پس از دیگری تأسیس شد.

شبکه بین‌المللی تلفن ایران نیز در پی اظهار تمایل حکومت عراق در سال ۱۳۱۵ به ایجاد تماس تلفنی با آن کشور، پایه‌گذاری شد. ارتباط تلفنی بی‌سیم نیز در ۳۱ تیر ۱۳۲۷ میان تهران و لندن برقرار شد. سرانجام در سال ۱۳۵۰ شرکت مخابرات ایران برای تمرکز امور مخابراتی و ارتباطی در داخل کشور و برقراری تماس با سایر کشورهای جهان، از ادغام شرکت سهامی تلفن و امور تلگراف تاسیس شد که تا به امروز به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند.

کد استان ها و شهرهای ایران 

طرح هم‌کدسازی تلفن ثابت از سال ۱۳۹۰ آغاز شد و در مرداد ماه همان سال به‌دلیل مشکلات مالی متوقف شد. این طرح از فروردین ۱۳۹۳ مجدد اجرایی شد و هم‌اکنون کلیه استان کشور تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند. با اجرای طرح‌ هم‌کد‌سازی شماره‌ مشترکان هر استان پس از اجرای این طرح ۸ رقمی و تمام استان از یک فرمت شماره بهره‌مند شدند.

حتما بخوانید
در خانه بمانید و با تور مجازی به تماشای برترین موزه های دنیا بروید

در جدول زیر می‌توانید کلیه پیش شماره های استان ها و پیش شماره های اپراتورهای تلفن همراه استان ها مشاهده کنید. برای سهولت جستجو، پیش شماره یا استان و شهر مورد نظر را وارد کنید:

پیش شماره

نام استان

۰۴۱

آذربایجان شرقی

 

۰۴۴

آذربایجان غربی

 

۰۴۵

اردبیل

 

۰۳۱

اصفهان

 

۰۲۶

البرز

 

۰۸۴

ایلام

 

۰۷۷

بوشهر

 

۰۹۳۲

تالیا

 

۰۲۱

تهران

 

۰۵۶

خراسان جنوبی

 

۰۵۱

خراسان رضوی

 

۰۵۸

خراسان شمالی

 

۰۶۱

خوزستان

 

۰۲۴

زنجان

 

۰۲۳

سمنان

 

۰۵۴

سیستان و بلوچستان

 

۰۷۱

فارس

 

۰۲۸

قزوین

 

۰۲۵

قم

 

۰۶۶

لرستان

 

۰۱۱

مازندران

 

۰۸۶

مرکزی

 

۰۷۶

هرمزگان

 

۰۸۱

همدان

 

۰۳۸

چهارمحال و بختیاری

 

۰۸۷

کردستان

 

۰۳۴

کرمان

 

۰۸۳

کرمانشاه

 

۰۷۴

کهگیلویه و بویراحمد

 

۰۱۷

گلستان

 

۰۱۳

گیلان

 

۰۳۵

یزد

 

۰۹۰۱ ، ۰۹۰۲ ، ۰۹۳۰ ، ۰۹۳۳ ، ۰۹۳۵ ، ۰۹۳۶ ، ۰۹۳۷

۰۹۳۸ ، ۰۹۳۹

ایرانسل

 

۰۹۱۰ ، ۰۹۱۹

اپراتور اول، همراه اول

 

۰۹۱۱

همراه اول استان گلستان، گیلان، مازندران

 

۰۹۱۲

همراه اول استان تهران، البرز، زنجان، سمنان، قزوین، قم

 

۰۹۱۳

همراه اول استان اصفهان، کرمان، یزد، چهارمحال و بختیاری

 

۰۹۱۴

همراه اول استان آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل

 

۰۹۱۵

همراه اول استان خراسان شمالی، رضوی، جنوبی، سیستان و بلوچستان

 

۰۹۱۶

همراه اول استان خوزستان، لرستان

 

۰۹۱۷

همراه اول استان فارس، کهگیلویه و بویر احمد، هرمزگان، بوشهر

 

۰۹۱۸

همراه اول استان همدان، ایلام، مرکزی، کردستان، کرمانشاه

 

۰۹۲۰ ، ۰۹۲۱

رایتل ، تامین تلکام

 

۰۹۳۱

اسپادان

 

۰۹۳۴

شبکه مستقل تلفن همراه کیش

 

حتما بخوانید
عجیب ترین رستوران های دنیا را بشناسید + عکسمنبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

راهنمای سفر دو روزه به مشهد
سفر
راهنمای سفر دو روزه به مشهد

مشهد یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در بین ایرانیان است. اگر فرصت زیادی ندارید و تنها در دو روز می خواهید از زیبایی های این شهر بهره مند شوید با ما تا انتهای مطلب همراه شوید. یک سفر خوب سفر خوب از نظر هرکس معنای متفاوتی دارد. بعضی ها …

بهترین زمان برای سفر کردن به یزد
سفر
بهترین زمان برای سفر کردن به یزد

یزد قدیمی ترین شهر خشتی ایران است. این شهر به دلیل داشتن آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی یکی از شهرهای مناسب برای سفر است. با ما همراه باشید تا بهترین زمان برای سفر به یزد را با توجه به فاکتورهای مختلف بررسی کنیم. یزد شهر یزد در مرکز استان …

بهترین زمان برای سفر به شیراز چه موقع است
سفر
بهترین زمان برای سفر به شیراز چه موقع است

شیراز یکی از زیباترین شهرهای ایران است و در فصل بهار حتی زیباتر از همیشه است. در حقیقت بهترین ماه برای سفر به شیراز اردیبهشت ماه است. چون در ماه اردیبهشت شکوفه های بهار نارنج با بوی بی نظیرشان هوا را پر میکنند. در این مقاله به بررسی بهترین زمان …