چطور به غذاهای خیابانی اعتماد کنیم

چطور به غذاهای خیابانی اعتماد کنیم
سایر

در سفر حتماً وسوسه می شوید که از غذاهای خیابانی محلی که به آن سفر کرده اید هم امتحان کنید. به هر شهری که برویم غذا یک ضرورت است. اما خوردن غذای ناسالم ممکن است موجب مسمومیت شود و در صورت مسمومیت سفر به تجربه ناخوشایندی تبدیل می شود. در این مطلب به شما می آموزیم که چگونه می‌توانید به غذاهای خیابانی اطمینان کنید. فقط کافیست نکاتی که ذکر می‌کنیم را رعایت کنید.

توجه به صف غذاخوری

رستوران غذاهای خیابانی

معمولاً غذا خوری یا رستورانی که مشتری های زیادی دارد قبلاً امتحانش را پس داده است. یکی از علت‌هایی که به این جور مکان‌های شلوغ می‌شود اعتماد کرد این است که در اینجور رستوران‌ها و غذاخوری ها مواد اولیه شان را برای مدت طولانی نگه نمیدارند. احتمال استفاده از مواد پوسیده، عفونی، کپک زده در این مکان ها کمتر است. همچنین در صورتیکه مکانی غذای خوب سرو نکند مشتریان زیادی در طول زمان برایش باقی نخواهد ماند و صف طویلی نخواهد داشت.

آشپزی و صندوقداری توسط یک نفر صورت نگیرد

معمولاً غذا فروشی های کنار خیابان دارای پرسنل زیادی نیستند. بعضی از آنها به این صورت هستند که آشپز خودش پول غذا را از شما می گیرد و با همان دست شروع به تهیه غذا می کند. باید توجه کنید که پول و گوشی کثیف ترین اشیا زندگی ما هستند. پس بهتر است جایی را انتخاب کنید که کسی که پول را می گیرد از کسی که آشپزی می کند متفاوت باشد.

آشپزخانه شیشه ای یا مشخص

بسیاری از غذا فروشی های خیابانی در جلوی چشم شما غذا را آماده می کنند. این نکته بسیار خوب است چون در این صورت آشپز مجبور است که نکات بهداشتی را تا حد زیادی رعایت کند. غذا فروشی هایی که محل تهیه غذای آنها مشخص نیست چندان مورد اعتماد نیستند.

حتما بخوانید
شهر سوخته ؛ پیشرفته‌ترین شهر جهان باستان!

غذا خوردن در بازار های روز

طرز تهیه غذاهای خیابانی

در ایران بازارهای روز کم نیستند. این بازارها در کلیه روزهای هفته وجود دارد. مثلاً در بابلسر و شمال ایران دوشنبه بازار وجود دارد و در انزلی شنبه بازار. اکثر  کسانی که از این بازارها خرید می‌کنند افراد محلی هستند که هم دیگر را می شناسند. پس غذا خوردن در چنین بازارهایی قابل اطمینان است.

 آلرژی و غذای خیابانی

غذاهای خیابانی ممکن است باعث آلرژی هم بشود. مثلاً باقالا های کنار خیابان باعث مرگ افراد زیاد شده اند. لازم است که اگر آلرژی دارید از آن باخبر باشید و محتویات غذاهای محلی سوال کنید. به این منظور به یک مرکز درمانی مراجعه کرده و تست آلرژی بدهید. اگر به جایی سفر می کنید که زبان آن را نمی دانید پیش از سفر روی یک کارت ترجمه آلرژی خود و ماده غذایی که به آن آلرژی دارید را بنویسید؛ و در صورتی که محتوای غذایی که پخت می‌شود را نمی دانید، آنها را از آلرژی تان آگاه کنید. حتی اگر تصور می کنید که می دانید محتوای تشکیل دهنده یک غذاچیست، بهتر است برای اطمینان حتما سوال کنید.

قاشق چنگال های کثیف

قاشق چنگال ها می توانند بسیار آلوده باشند. پس قاشق چنگال پلاستیکی را بی‌خیال شوید و با خودتان یک دست قاشق و چنگال همراه بیاورید.

پرهیز از غذای گوشتی

گیاهخواری غذاهای خیابانی

از آنجا که احتمال مسمومیت با غذاهای گوشتی بالاتر است، بهتر است به سراغ غذاهای گیاهی بروید. به طور کلی درصد بالایی از مسمومیت های غذایی به خاطر گوشت و لبنیات است. پس اگر چند روز مانند گیاهخوارها زندگی کنید مطمئن تر خواهد بود.

حتما بخوانید
با رمانتیک‌ترین رستوران‌های تهران آشنا شوید

یخ های آلوده

از آنجا که منبع آبی که یخ را تولید کرده مشخص نیست، ممکن است واقعاً آلوده باشند. پس از آبمیوه فروشی هایی که از یخ استفاده میکنند دوری کنید. به خصوص اگر در حال بازدید از شهری هستید که از آب لوله کشی بی بهره است. بهتر است خودتان دست به کار شوید و آبمیوه بگیرید.

غذای پخته سالم تر است

بهداشت غذاهای خیابانی

بهتر است به سراغ غذاهایی بروید که کاملاً پخته شده باشد. غذا های پخته شده از غذاهای کم پخته و آبدار سالم‌تر است. مثلاً این شامل جوجه ها و جوجه کباب ها می شود.

سس

سس غذاهای خیابانی

اغلب افراد سس‌ها را دوست دارندو سس ها انواع مختلفی دارند. اما معمولاً سسی که در غذاهای خیابانی های استفاده شده بیرون از یخچال و در دمای بالا نگهداری می شوند. این سس ها  پاستوریزه نیستند و ممکن است سرشار از باکتری باشند. اگر غذا حتماً با سس میل می کنید بهتر است که سس بسته بندی شده را از فروشگاه خریداری کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

سایر
اتفاقات مهمی که در جزیره مرجانی کیش رخ می‌دهد

جزیره کیش از سال ۱۴۰۰ شمسی به یکی از مقصدهای ممتاز گردشگری، سرمایه گذاری بین المللی و بازار تامین سرمایه کشور در بورس تبدیل می شود. کیشی که تا کنون می شناختیم از سال ۱۴۰۰ شمسی به بعد ، با تغییرات ژرفی از بورس تا ارز دیجیتال همراه خواهد شد. …

سایر
گشتی در پایتخت عجیب کره شمالی با «النا» دختر گردشگر روس

النا سوروکینا، دختر روس به همراه دختر خردسال و همسرش، پیش از کرونا سفر چند ماهه به پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی داشته و با تصاویر زیبایی که از این شهر شکار کرده است، ما را با گوشه هایی از فرهنگ، سبک زندگی، معماری شهر و طبیعت این شهر زیبا …

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی کدامند
سایر
بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی کدامند

یکی از روش‌های محبوب مهاجرت کردن مهاجرت تحصیلی است. مهاجرت تحصیلی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد از جمله علاقه به تحصیل و پیشرفت یا حتی دستاوزی باشد برای مهاجرت و گرفتن اقامت. اگر قصد مهاجرت تحصیلی را دارید با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید بهترین کشورها برای …