ایرانگردی

کویر مصر در منطقه‌ خور و بیابانک قرار دارد و یکی از پرطرفدارترین کویرهای ایران به شمار می‌رود که به‌خصوص در فصل پاییز و زمستان طبیعت‌گردهای زیادی را به خود جلب می‌کند.

این مقاله در تاریخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۹ توسط عماد جعفری نوشته شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۵/۲۵ به‌روزرسانی شده است.

کویر مصر واقع در منطقه خور و بیابانک استان اصفهان، از بهترین مقصدهای گردشگری و طبیعت‌گردی برای دوستداران این زیبایی بی‌حدوحصر است. تپه‌های شنی در نزدیکی روستای مصر و همین طور وجود شترها و خودروهای مخصوص کویرنوردی، چنان جذابیتی به این منطقه داده‌ که باعث جلب گردشگران داخلی و خارجی زیادی شده‌اند. همین ویژگی‌ها دلیل خوبی هستند تا بدون صرف هزینه‌های زیاد و سفر به کشورهای دیگر، گشت‌وگذار در کویر و لذت‌بردن از این طبیعت بکر را در برنامه خود قرار دهید.

برای این سفر طوری برنامه‌ریزی کنید که علاوه بر روز کویر، از غروب و شب پرستاره آن نیز لذت ببرید. با بروکجا همراه شوید تا گشتی در کویر مصر بزنیم.

هرآنچه باید درباره کویر مصر بدانید:  

عکاس: مجید جعفری

معرفی کویر مصر 

کویر مصر یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت ایران است و یکی از محبوب‌ترین مقاصد اهالی طبیعت گردی و کویرنوردی محسوب می‌شود. این کویر زیبا، توسط رشته کوه‌هایی از جانب غرب، جنوب غرب و جنوب شرق محاصره شده است که بخشی از سلسله جبال کوه‌های فلات مرکزی ایران به حساب می‌آید. کویر مصر در گودال‌هایی طبیعی در کوهپایه‌های این کوه، تپه‌های ماسه‌ای زیبایی را تشکیل داده که هدف گردشگری و کویرنوردی قرار گرفته است. مردم مصر در سال‌های اخیر و به‌خصوص در ایام گردشگری، بیشتر به مشاغل مربوط به اسکان و خدمات به مسافران مصر می‌پردازند. شهرت کویر مصر زندگی آنان را نیز تغییر داده است؛ اما پیش از این، بیشتر به کشاورزی و دامداری مشغول بودند و در کنار کاشت زعفران و گندم، به پرورش شتر نیز اشتغال داشتند.

دو گردشگر روی تپه ای شنی در حال پاشیدن شن به هم

عکاس: ساره دوزنده

حدود ۱۰۰ سال پیش بنیان‌گذار روستای مصر فردی به نام یوسف بود که به شبانی و چراندن گوسفندان می‌پرداخت. عمر این روستا شاید بیشتر از یک قرن نباشد؛ اما همه آن را به نام مزرعه یوسف می‌شناختند تا آنکه قنات‌های روستا خشک و کم آب شد و یوسف را مجبور به حفر چاه با موتورهای دیزلی انگلیسی کرد. چند سال بعد از بهره‌برداری از این چاه، دوباره سفره‌های زیرزمینی آب پایین‌تر رفت تا اینکه یوسف چاه عمیق‌تری را در کویر مصر حفر کرد؛ به همین دلیل اهالی روستاهای هم‌جوار، این روستا را «چاه دراز» نامیدند.

از آنجایی که یوسف این نام را دوست نداشت، از اهالی خواست چون نام وی یوسف و داستان یوسف پیامبر نیز در سرزمین مصر اتفاق افتاده بود، از آن به بعد نام این روستا را مصر بنامند. اهالی روستا نیز که برای یوسف احترام زیادی قائل بودند، طبق گفته او عمل کردند.

حتما بخوانید
دیدنی های زنجان؛ سرزمین شگفتی ها

دریاچه ای در وسط منطقه ای کویری و کنار تپه ای شنی

عکاس: محسن محجوب

کویر مصر کجاست؟

کویر مصر در نزدیکی روستایی به همین نام در ۵۵ کیلومتری خور، در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان واقع شده است. خانه‌های روستا در اوج سادگی و درست مانند خانه‌های سایر نقاط کویری ایران ساخته شده‌اند؛ دیوارهای گاه‌گلی، سقف‌های گنبدی و درهای چوبی که هرکدام هماهنگی خاصی با طبیعت کویر دارند. در کنار هر خانه، طویله کوچکی قرار دارد که اهالی در آن‌ها بوقلمون و بز و گاهی شتر نگه‌داری می‌کنند.

راه دسترسی به کویر مصر

روستایی با ساختمان های خشتی در منطقه ای کویری

عکاس: مجید جعفری

در حرکت از تهران تا کویر مصر حدود ۹ تا ۱۰ ساعت رانندگی در پیش دارید که از بزرگ‌راه امام رضا شروع می‌شود و باید به‌سمت سمنان و دامغان بروید. از دامغان راهی معلمان و جندق می‌شوید تا در نهایت از طریق جاده‌ای خاکی خود را به روستای مصر برسانید. اگر خودروی شاسی‌بلند دارید، می‌توانید از جاده خاکی سمنان معلمان استفاده کنید که کوتاه‌تر است.

در صورتی که از سمت اصفهان راهی کویر مصر می‌شوید، باید ابتدا به نایین و سپس روستای جندق بروید. فاصله حدودا ۴۲ کیلومتری جندق، کویر مصر خاکی است.

فاصله کویر مصر تا تهران، ۶۴۲ کیلومتر است. اگر هم از شهرهای دیگر راهی این منطقه می‌شوید، باید بدانید که فاصله کویر مصر تا مشهد ۷۴۸ کیلومتر، فاصله ساری تا کویر مصر ۵۷۵ کیلومتر، فاصله طبس تا کویر مصر ۲۴۷ کیلومتر، فاصله کاشان تا کویر مصر ۶۱۶ کیلومتر و فاصله کویر مصر تا اصفهان ۵۳۶ کیلومتر است.

 • مسیر دسترسی یک: تهران، سمنان، دامغان، معلمان، جندق، کویر مصر (نمایش روی نقشه)
 • مسیر دسترسی دو: تهران، قم، کاشان، نایين، اردکان، چوپانان، چاه‌ملک، فرخی، کویر مصر 

سفر به کویر مصر با ماشین شخصی

خوردوی آفرود در جاده ای بیابانی

عکاس: آرمین قوانلو

برای سفر به کویر مصر با ماشین شخصی باید علاوه بر تجربه، خودروی مجهز و تجهیزات مناسب کمپینگ در کویر داشته باشید. لاستیک‌های خودرو باید مناسب باشند تا دچار پنچری نشوید؛ باک بنزین پر باشد و لاستیک زاپاس و چهار لاستیک اصلی خودرو تنظیم باد شوند. برداشتن آب کافی نیز از واجبات این سفر به شمار می‌رود. از آنجا که خودروهای کاربراتوری زود جوش می‌آورند؛ قید سفر با آن‌ها را بزنید.

کویر زیبا است؛ اما به همان اندازه هم می‌تواند خشن و بی‌رحم باشد. تپه‌های شنی روان، خطر گزیدگی مار و عقرب، خطای دید در طول روز، تشنگی بیش از حد، گم‌شدن و… تنها گوشه‌ای از خطرات سفر شخصی و انفرادی به کویر هستند. بنابراین، کسانی که برای اولین بار به چنین سفری می‌روند، بهتر است از تور کویر مصر استفاده کنند که شامل لیدرهای حرفه‌ای، اقامتگاه بوم‌گردی، جاذبه‌های دیدنی و… می‌شود.

بهترین زمان سفر به کویر مصر

گردشگری در حال تماشای غروب خورشید در کویر مصر

عکاس: حمیدرضا کمالی کاملی

کویر مصر آب‌وهوایی گرم و خشک دارد و از همین رو در فصول گرم سال، هوای بسیار گرمی بر منطقه حاکم شده و با فرارسیدن فصول سرد، وضعیت آب‌وهوا معتدل می‌شود. به‌طور کلی، در طول روز به‌خاطر تابش نور خورشید، هوا گرم است و با تاریک‌شدن هوا، دما کاهش می‌یابد و هوا رو به سردی می‌رود.

حتما بخوانید
آبشار شلماش؛ جاذبه‌ای تماشایی در آذربایجان غربی

با این اوصاف، بهترین زمان سفر به کویر مصر را می‌توان از آبان ماه تا اواسط اردیبهشت دانست؛ هرچند تماشای زیبایی‌ها و طبیعت بکر و آسمان پرستاره کویر مصر باعث شده است که در تمام ایام سال پذیرای طبیعت‌گردها باشد.

اقامتگاه کویر مصر

اقامتگاه بومگردی در کویر مصر

منبع عکس: سایت جاده

اکثر کسانی که به دل کویر می‌زنند، شب‌های کویر و کمپ‌زدن در طبیعت زیبای آن را از دست نمی‌دهند. با این حال، اگر به فکر کمپ‌زدن در کویر نیستید، می‌توانید از اقامتگاه‌های کویر مصر استفاده کنید که شامل اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی تا هتل‌های کویری می‌شوند. اغلب اقامتگاه‌های بوم‌گردی کویر مصر، خانه‌هایی بومی با معماری کاملا سنتی و کویری هستند که حس شیرین زندگی در کویر را برای مهمانان به ارمغان می‌آورند.

تفریح‌های کویر مصر

موتورسواری با موتور چهارچرخ در کویر مصر

 • شترسواری یکی از جذاب‌ترین تفریح های کویر مصر است که گردشگران می‌توانند در محل‌های مشخصی از كویر مصر و نزدیكی روستا سوار بر این شترها شوند. امروزه شترسواری به بخش جدایی‌ناپذیر از تور کویر مصر تبدیل شده است که هر نفر باید مبلغی حدود ۲۰ هزار تومان بپردازد.

شترسواری یکی از تفریحات جذاب در کویر مصر است

 • موتورهای چهار چرخ امکان رانندگی در دل كویر و تجربه عبور از تپه‌های شنی را برای گردشگران فراهم می‌کنند. برای حدود ۱۰ دقیقه موتورسواری باید مبلغی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان بپردازید.
 • اجاره خودروهای آفرود نیز هیجان خاص خود را به‌همراه دارد که می‌توان با آن به گردش در کویر و اجرای حركات نمایشی پرداخت. بی‌شک سرعت و هیجان در این طبیعت بکر، لحظه‌های نابی را برایتان رقم خواهد زد. هزینه سافاری در کویر مصر برای هر نفر ۳۵ هزار تومان است.

دو شتر در وسط کویر مصر

عکاس: سامان بیات

 • سند بوردینگ (شن سواری) هم از ورزش‌های مهیجی است که آدرنالین خون شما را بالا می‌برد؛ پس فقط کافی است یک بورد همراه‌تان باشد تا تجربه وصف‌ناپذیری نصیبتان شود.
 • عکاسی از طبیعت کویر مصر هم، تفریح جذاب دیگری است که خاطرات شما را برای همیشه ثبت و ضبط می‌کند و باعث می‌شود که اطراف خود و زیبایی‌هایش را با دقت بیشتری ببینید و از آن لذت ببرید.

لوازم ضروری برای سفر به کویر مصر

کمپ زدن تعداد زیادی خودروی آفرود در وسط کویر مصر

عکاس: سام بدری

همه مناطق کویری با وجود زیبایی منحصربه‌فردشان، طبیعتی خشن و پرخطر دارند؛ از همین رو، به‌همراه داشتن تجهیزات کامل و راهنمای آشنا به منطقه، از الزامات سفر به کویر به شمار می‌رود.

 • لباس مناسب کویرگردی: اساسا برای طبیعت‌گردی باید لباسی تن کنید که هنگام پیاده‌روی و کوه‌پیمایی راحت بوده و علاوه بر مقامت نسبت به آب، باد، خاک، رنگی متناسب با طبیعت داشته باشد. علاوه بر این، پوشیدن شلوار و پیراهن آستین بلند مانع از آفتاب‌سوختگی می‌شود. لباس مناسب کویر مصر را می‌توان لباس‌ کتان دانست که به خنک شدن بدن کمک می‌کند.
 • قمقمه: برای سفر به کویر، به آب زیاد احتیاج دارید؛ چراکه در صورت گم شدن، اغلب هیچ چشمه یا رودخانه‌ای پیدا نخواهید کرد.
 • چادر: با توجه به شب‌های زیبا و پرستاره کویر، برای شب‌مانی در دل کویر به چادر و تجهیزات کمپینگ نیاز خواهید داشت.
 • لباس گرم
 • پتوی نازک
 • بالشت کوچک
 • کرم ضدآفتاب
 • عینک آفتابی
 • کلاه لبه‌دار
 • پاوربانک جیبی
 • پوتین مناسب برای پیاده‌روی در کویر،
 • پماد یا دستبند دفع حشرات،
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • وسایل ضروری برای مکان‌یابی در کویر (نقشه، جی‌پی‌اس و قطب‌نما) و… وسایل ضروری سفر به کویر مصر را تشکیل می‌دهند.
 • آینه نیز به‌همراه داشته باشید تا در صورت گم‌شدن بتوانید با کمک انعکاس نور خورشید، جای خود را به دیگران اطلاع دهید.
حتما بخوانید
هتل پارسیان انقلاب تهران؛ نماد آسايش و راحتی در قلب پايتخت

نکته: از پوشیدن شلوار جین و لباس‌های زیبا، صندل، کفش‌های شهری، دمپایی و… و همین طور برداشتن جواهرات و لوازم ارزشمند بپرهیزید.

جاهای دیدنی اطراف روستای مصر

کویری بزرگ با چندضلعی های زیبا

عکاس: فرزان دهباشی

رمل های شنی اصلی‌ترین و زیباترین جاذبه کویر مصر هستند

وجود چاه آب عمیق، سرسبزی منطقه بیابانی و کشت درخت گز و… جهت جلوگیری از جابه‌جایی شن‌های روان، بلواری به عرض حدود ۵۰ متر در داخل روستا، وجود خانه‌های کویری و بازسازی آن‌ها جهت اسکان توریست، موتورسواری و شترسواری در کویر مصر و از همه مهم‌تر نیزارهایی وسیع و سرسبز در فاصله پنج کیلومتری روستای مصر و تپه‌های شنی اطراف آن، از جمله عواملی هستند که باعث رونق تور کویر مصر از تهران و شهرهای دیگر شده‌اند.

آسمان کویر چنان به شما نزدیک است که حس می‌کنید اگر دستتان را دراز کنید، می‌توانید ستاره‌ای از آن بچینید. این آسمان خیره‌کننده تنها موردعلاقه چشمان غیرمسلح نیست؛ چراکه ستاره‌شناسان هم می‌توانند در تمام فصول سال بدون هیچ مانعی در روستای مصر به تماشای ستارگان بنشینند.

از دیگر نقاط دیدنی این منطقه می‌توان به دریاچه نمک خور و کویر طبقه واقع در ۵۰ کیلومتری جاده خور طبس، روستای گرمه، روستای محمدآباد کوره گز، روستای عروسان، روستای فرحزاد، جاده کاروان گذر عروسان بیدستان، جاده آفرود ابراهیم زهرا، ریگ کله؛ چال سلکنون، نیزار مصر، دریاچه نمک سلکنون، تخت عباسی، تخت عروس و رمل‌های ماسه‌ای اطراف روستا اشاره کرد.

رمل‌ها اصلی‌ترین جاذبه کویر مصر هستند. پشته‌های شنی از ماسه روان که تا پشت دیوار خانه‌های روستایی سرک کشیده‌اند. تماشای وسعت رمل‌های زردرنگ در کویر مصر تجربه‌ای به‌یادماندنی‌ را برایتان رقم خواهد زد.

عکس کاور از علی محمدیمنبع: کجا رو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ایرانگردی
دیدنی های شهرکرد؛ بام ایران در چهارمحال و بختیاری

شهرکرد دارای جاذبه‌های طبیعی فراوان و چشم‌اندازهای مسحورکننده است و می‌توان نام آن را در لیست مقاصد اصلی گردشگران ایران ثبت کرد. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۱۲/۰۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۴ به‌روزرسانی شده است. شهرکرد یکی از شهرهای سرسبز و زیبای ایران در استان چهارمحال و …

ایرانگردی
بهترین سواحل گردشگری مازندران را بشناسید

بهترین سواحل گردشگری استان مازندران دارای ویژگی‌ها و امکانات مختلفی هستند که برای مسافرانی با سلیقه‌های مختلف، تجربه‌ای لذت بخش را به ارمغان می‌آورند. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۰۸ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۵ به‌روزرسانی شده است. مازندران از جمله استان‌های شمالی کشور است که همه ساله …

ایرانگردی
دیدنی های بروجرد؛ عروس زاگرس ایران در لرستان

بروجرد به‌دلیل داشتن طبیعتی کوهستانی، مزارع و مراتع سرسبز، آب و هوای مطلوب و جاذبه‌های گردشگری فراوان، به‌عنوان «عروس زاگرس» شناخته می‌شود. نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۰۵ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۳ به‌روزرسانی شده است. بروجرد دومین شهر پرجمعیت و قطب صنعتی استان لرستان است که در …