چگونه بفهمیم ممنوع الخروج شده ایم
سایر

حتما برای شما هم سوال پیش آمده که از کجا مشخص میشود که ممنوع الخروج هستیم؟ و اگر ممنوع الخروج هستیم برای رفع آن چه باید بکنیم؟ اگر قصد خروج از کشور را دارید بهتر است قبل از اینکه به فرودگاه بروید این موضوع را چک کنید. پس با ما همراه باشید تا نکات کلیدی این موضوع را برای شما مشخص کنیم.

ممنوع الخروج شدن یک ضد حال بزرگ

ممنوع الخروجی تصور کنید که برای سفرتان مدت ها برنامه ریزی کرده اید. ویزا، پاسپورت، بلیط و هتل گرفته اید. درست زمان خروج از گیت مامور پاسپورت به شما اعلام می‌کند که اجازه خروج را ندارید. این موضوع ضد حال بزرگی است و شما را حسابی کلافه خواهد کرد. با این مطلب همراه شوید تا از نحوه آگاهی از ممنوع الخروجی و دلایل ممنوع الخروج شدن آگاه شوید.

دلایل عمده ممنوع الخروج شدن

شما ممکن است به دلایل زیادی ممنوع الخروج شوید اما عمده‌ترین دلایل ممنوع الخروج شدن شامل:

 • داشتن بدهی پرداخت نشده مالیاتی. البته مقدار این بدهی باید بالای ۵۰۰ میلیون تومان باشد تا ممنوع الخروج شوید.
 • داشتن بدهی و محکوم شدن و حکم جلب در دادگاه.
 • در کشورهای خارجی شهرت شما به گدایی، دزدی و کلاهبرداری ممکن است باعث ممنوع الخروجی افراد شود.
 • شما ممکن است از طرف قیم یا سرپرستان اجازه خروج از کشورتان لغو شده باشد. یا چنین اجازه ای را به طور کلی دریافت نکرده باشید.
 • کسانی که به دلایل دیگر به تشخیص دادگاه ممنوع الخروج می شود.

ممنوع الخروجی

دسته بندی دلایل ممنوع الخروجی

 • دلایل قضایی
 • دلایل کیفری
 • دلایل مالیاتی
 • دلایل مربوط به مشکلات در سازمان دارایی
حتما بخوانید
همه چیز درباره اجاره ماشین در کیش

 چگونه متوجه شویم که ممنوع الخروج هستیم

در گذشته برای متوجه شدن این موضوع و استعلام ممنوع الخروج بودن نیاز به وقت و دوندگی زیادی بود. اما هم اکنون می‌توانید تنها به سامانه استعلام ممنوع الخروجی مراجعه کرده و با پر کردن فرم های مربوطه به این موضوع پی ببرید. در این سایت از شما مشخصات شخصی مانند نام، نام خانوادگی، نام پدر و شماره ملی گرفته می‌شود و پس از آن وضعیت ممنوع الخروجی شما به شما اطلاع داده می‌شود.

البته این سایت مربوط به سازمان ثبت اسناد است و برای پی بردن به وضعیت ممنوع الخروجی در مورد پرونده های قضایی و کیفری باید به سامانه ثنا مراجعه کنید.

همچنین توجه کنید که برای سایر پرونده‌ها لازم است که شخصا به اداره گذرنامه مراجعه کنید تا از ممنوع الخروجی خود مطمئن شوید.

ممنوع الخروجی

در صورت ممنوع الخروج بودن چه باید بکنیم

 • در صورتی که متوجه شدید که ممنوع خروج هستید ابتدا باید علت این موضوع را پیدا کنید.
 • از زمان ابلاغ حکم ممنوع‌الخروجی ۲۰ روز وقت دارید که اعتراض خود را اعلام کنید در صورت اعتراض حکم شما به دادگاه تجدید نظر رفته و مجددا بررسی خواهد شد.
 • به طور کلی احکام ممنوعیت خروج ۶ ماه اعتبار دارد. یعنی زمانی که دادگاه دستور به ممنوع خروجی شما بدهد این دستور ۶ ماه معتبر خواهد بود در صورت نیاز به تمدید دادگاه باید درخواست تمدید بدهد.
 • در صورتی که به دلایل مالی ممنوع الخروج هستید رفع این مشکل راحت است. مثلاً در صورتی که این موضوع به خاطر مهریه باشد باید به دنبال گرفتن حکم اعسار باشید. حکم اعسار به این معنی است که شما توانایی مالی پرداخت مهریه را ندارید. پس از آن مهریه قسط بندی میشود و پس از آن از ممنوع الخروجی در خواهد آمد.
 • اگر مسئله مالیاتی دارید باید مالیاتی که بدهکار هستید را کاملاً بپردازید یا وثیقه یا تضمین بانکی بدهید تا از ممنوع الخروجی خارج شوید.
 • در موارد دیگر به نظر دادگاه مراجعه کنید.
حتما بخوانید
با جاناتان آشنا شوید؛ پیرترین لاک پشت جهان با تجربه زندگی در ۳ قرن متفاوت

ممنوع الخروجی

استثنائات برای لغو ممنوع الخروجی

در استثنائات خاصی شما یک بار می توانید ممنوع الخروجی را لغو کنید این موارد شامل:

 • حج تمتع- یک بار می توانید به این منظور لغو کنید.
 • سفر درمانی- در صورتی که دارای بیماری خاصی هستید، امکان لغو ممنوع‌الخروج ای وجود دارد.
 • برای انجام امور تجاری مربوط به شغل- در مواردی که ممنوع الخروجی مالیاتی دارید می توانید یک بار برای بهبود وضعیت مالیتان از کشور خارج شوید.

 

به طور کلی به شما توصیه می‌کنیم که چند هفته قبل از سفر خارجی خود مطمئن شوید که ممنوع الخروج نیستید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۱۰ مجسمه غول پیکر که به جاذبه توریستی کشورها بدل شده اند
سایر
۱۰ مجسمه غول پیکر که به جاذبه توریستی کشورها بدل شده اند

مجسمه های غول پیکر مجسمه های غول پیکر از دیدگاه های خیلی ها صرفا در کتاب های قصه هستند و تمام اما در سراسر دنیا انواع و اقسام آنها را میتوان دید. در ادامه این مطلب قصد داریم برخی از مشهورترین مجسمه های غول پیکر دنیا (از مجسمه آزادی در …

۱۰ مقصد گردشگری منتخب سال ۲۰۲۰ از نگاه Lonely Planet
سایر
۱۰ مقصد گردشگری منتخب سال ۲۰۲۰ از نگاه Lonely Planet

در بیش از ۹ ماه اخیر بسیاری از مردم در سراسر جهان به خاطر شیوع ویروس کرونا مجبور شدند در برنامه های سفر خود و مقصد گردشگری تجدید نظر کنند. با این وجود موسسه Lonely Planet مانند همیشه بهترین مقاصد گردشگری سال ۲۰۲۰ را اعلام کرده که ۵۰۰ تجربی گردشگری …

گشتی در «امیر اسپورت آنتالیا»؛ محل بازی ایران – مالی
سایر
گشتی در «امیر اسپورت آنتالیا»؛ محل بازی ایران – مالی

کمپ امیر اسپورت کمپ امیر اسپورت آنتالیا محل برگزاری آخرین دیدار تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران در آستانه ۳ بازی حساس در جریان مرحله مقدماتی جام جهانی قطر ۲۰۲۲ در منطقه آسیا  است که سومین هفته مهر ۹۹ برگزار می شود. آخرین دیدار تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران که دومین دیدار …